پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک ها به ارگانیسم های زنده ای(باکتری و مخمرها) گفته می شوند که برای بهبود سلامت لازم هستند.

چرا باید از پروبیوتیک ها استفاده کنم؟

بدن ما محل زندگی هزاران ارگانیسم می باشد و تنوع مناسب این موجودات عامل سلامتی بدن مان می باشد. انواع متفاوت میکروارگانیسم ها مسئول کارهای متفاوتی هستند. تعدادی از آن ها بوسیله ی مبارزه با ارگانیسم های ایجاده کننده بیماری از ما محافظت می کنند. برخی از این ارگانیسم ها با سلولهای ایمنی جهت کنترل التهاب و جلوگیری از واکنش های آلرژیک تعامل میکند.

ارگانیسم های زنده سالم و حافظ سلامتی ما توسط غذاهای خاصی که ما می خوریم همزمان با ما تغذیه می شوند. در برخی مواقع (مانند مصرف آنتی بیوتیک ها یا داشتن اسهال) تعداد این ارگانیسم ها کم می شود که در این مواقع با مصرف پروبیوتیک ها میتوان تعداد این ارگانیسم های محافظتی را افزایش داد.

 

کدام یک از مشکلات گوارشی با پروبیوتیک ها بهبود می یابد؟

پروبیوتیک ها در موارد اسهال های ناشی از مصرف آنتی بیوتیک اسهال های ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل کولیت السراتیو سندرم روده تحریک پذیر می تواند موثر باشد. هم چنین در مشکلات کولیت در نوزادان نیز موثر می باشد.

 

کدام یک از مشکلات گوارشی با پروبیوتیک ها بهبود نمی یابد؟

پروبیوتیک ها در مواردی که بیمار پانکراتیت یا بیماری کرون دارد موثر نمی باشند.

 

کدام یک از انواع پروبیوتیک ها موثرتر می باشند؟

بیفیدوباکتریوم، لاکتوباسیل، لوکونوستوک، ساکارومیس، بولاردی و استرپتوکوک.

 

خطرات مصرف پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک ها برای اکثر افراد بی خطر محسوب می شوند( نوزادان، کودکان، بزرگسالان و افراد مسن). اما ممکن است در افراد با سابقه سرطان و یا نقص سیستم ایمنی منجر به عفونت های خونی شدید شوند.

 

به چه چیزهایی در هنگام خرید پروبیوتیک ها باید توجه کنم؟

سه چیز مهم است:

  1. تنوع:  پروبیوتیک با انواع مختلف ارگانیسم ها گزینه ی بهتری است نسبت به یک نوع ارگانیسم.
  2. دوز: اندازه گیری براساس واحدهای تشکیل دهنده کلونی می باشد.شما باید حداقل 10 میلیارد واحد تشکیل دهنده کلونی در هرگونه را انتخاب کنید.
  3. نحوه مصرف: کپسول های پروبیوتیک منجر به افزایش لود پروبیوتیک در روده شما می شوند. انواع دیگر پروبیوتیک شامل پودر کپسول ژلاتینی لثه ای مایعات و موادغذایی مثل ماست می باشند. از روش مصرفی که آسان تر و راحت تر(جهت استفاده مرتب و منظم) می باشد استفاده کنید.

 

دکتر فاطمه دهقانی فیروزآبادی
پزشک عمومی

 

منبع

تگ (ها): پروبیوتیک مکمل های غذایی

آخرین مطالب