مزایای برخورداری از یک زندگی خوب جنسی

مزایای برخورداری از یک زندگی خوب جنسی

رابطه جنسی سالم و داشتن یک شریک عاطفی خوب نوعی خوشبختی محسوب می شود. فعالیت های جنسی، رضایت عاطفی و جسمانی زیادی را به همراه دارد. رابطه جنسی رضایت بخش، فواید عاطفی زیادی دارد که شامل موارد زیر است:

کاهش استرس: تجربه رابطه جنسی خوب با شریک عاطفی حتی به مدت یک ساعت نیز خوشحالی شما را در پی دارد و از فشارهای زندگی می کاهد. احساس صمیمیت با شریک زندگیتان روابط روزمره شما با همسرتان را بهبود می بخشد و درک احساسات یکدیگر سبب ارتقاء حس اعتماد و همدلی بین شما می شود.

افزایش میل جنسی:  شاید شما عبارت " از آن استفاده کنید یا آن را رها کنید" را شنیده باشید. این عبارت در مورد رابطه جنسی نیز صدق می کند. هرچقدر زنان فعالیت های جنسی یا ارگاسم موفق تری داشته باشند از نظر جسمی نیز سالم ترند. فواید عاطفی فقط بخشی از فواید رابطه جنسی محسوب می شود. یک رابطه جنسی موفق، سلامت جسمانی طولانی مدت در شما ایجاد می کند.

افزایش سلامتی: دلایل زیادی برای انجام رابطه جنسی وجود دارد. تفریح، سلامت عاطفی، صمیمیت، بارداری و از همه مهمتر سلامت جسمانی، بیشترین دلیل برای برقراری ارتباط جنسی محسوب می شوند.

 

درحالی که شما از زندگی جنسی سالم خود لذت می برید از مزایای سلامتی زیر نیز برخوردار می شوید:

تقویت سیستم ایمنی بدن: داشتن رابطه جنسی مکرر (یک تا دو بار در هفته) سطح آنتی بادی های سیستم ایمنی را بالا برده و از این طریق بدن را برای مبارزه با بیماری آماده می کند.

سلامت قلب: عشق و علاقه نه تنها سبب خوشحالی شما می شود بلکه زوجین را در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. رابطه جنسی مانند ورزش عمل می کند. تعادل در ترشح هورمون استروژن در زنان و تستوسترون در مردان که برای سلامت قلب بسیار مفید هستند از مزایای دیگر رابطه جنسی است.

کاهش فشار خون: ترکیب شادی و ورزش، سطح فشار خون را پایین می آورد درحالیکه رابطه جنسی به تنهایی می تواند این کار را انجام می هد.

فعالیت ورزشی: فعالیت های جنسی ترکیبی سالم از ورزش های هوازی و عضله سازی را ارائه می دهند.

داروی خوب: تحریک جنسی و به ویژه ارگاسم یک درمان طبیعی برای درد به شمار می روند. در هنگام رابطه جنسی، برخی از هورمون های تسکین دهنده درد در بدن آزاد می شود که می تواند سبب تسکین کمر درد، پا درد، سر درد، آرتروز و درد قاعدگی شود.

دستاوردهای فیزیکی خاص جنسی: خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که حداقل 21 بار در ماه دچار انزال می شوند کاهش می یابد. فعالیت جنسی در زنان نیز سبب تقویت مثانه می شود و عملکرد آن را بهبود می بخشد. همچنین تقویت و بهبود عملکرد جنسی واژن در سنین بالا از مزایای داشتن فعالیت جنسی روزانه برای زنان محسوب می شود.

خواب راحت: بلافاصله پس از ارگاسم، هورمون های آرام بخش از جمله پرولاکتین در بدن ترشح می شود. بعلاوه هورمون اکسی توسین که حین ارگاسم در بدن آزاد می شود منجر به خواب راحت در افراد می شود.

 

مواردی که باید در نظر بگیرید

رابطه جنسی ایمن مهم ترین مساله افراد در هر سن محسوب می شود و هرگز نباید فراموش شود. این مساله در جلوگیری از بارداری و بیماری های مقاربتی اهمیت زیادی دارد. راه های زیادی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد. کاندوم موثرترین روش برای جلوگیری از ابتلا به بیماریهای مقاربتی است.

توجه داشته باشید که رابطه جنسی همیشه باید توافقی و مبنی بر رضایت دو طرف باشد.

 

سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

  • برای افزایش میل جنسی شریک عاطفی خود چه کاری می توانم انجام دهم؟
  • آیا بکارگیری روش های مختلف ضد بارداری تاثیری بر میل جنسی من خواهد دارد؟
  • آیا خودارضایی می تواند برخی از مزایای رابطه جنسی را ایجاد کند؟
  • چه چیزهایی در رابطه با فعالیت جنسی خوب یا بد هستند؟
  • آیا کم بودن فعالیت جنسی بر سلامت و روابط من تاثیر بدی خواهد داشت؟

 

سیده طاهره میرصالحی
کارشناس زیست شناسی و کارشناس ارشد بیوشیمی

دکتر بابک قلعه باغی
فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی

 

منبع

تگ (ها): سلامت جنسی بهداشت جنسی دانستی های زناشویی

آخرین مقالات