آمبلیوپی (تنبلی چشم) در کودکان

آمبلیوپی (تنبلی چشم) در کودکان

آمبلیوپی که تنبلی چشم نیز نامیده می شود به کاهش یا از دست رفتن بینایی در یک یا هر دو چشم گفته می شود. این اختلال شایع ترین علت از بین رفتن بینایی چشم در کودکان و بزرگسالان است.

 

چه عواملی باعث ایجاد آمبولیوپی می شود؟

انحراف چشم و ضعیف بودن یکی از چشم ها می توانند رشد و تکامل طبیعی دستگاه بینایی را متوقف کنند و باعث شوند چشم، بینایی کامل و طبیعی نداشته باشد و به اصطلاح پس از مدتی تنبل شود.

 

تشخیص آمبلیوپی در کودکان

اگر فرزندتان در بینایی خود دچار مشکل است، به محض تشخیص او را نزد متخصص برده و تحت درمان قرار دهید. درمان به موقع می تواند به جلوگیری از نابینایی فرزندتان کمک کند. از جمله مواردی که باید با پزشک در میان بگذارید:

  • فرزندم اجسام را به چشم خود نزدیک می کند تا آن ها را ببیند.
  • سر خود را برای دیدن اجسام کج می کند یا برای دید بهتر اخم می کند.
  • هنگام دیدن اجسام چشم هایش را مدام به چپ و راست حرکت می دهد.
  • زمانی که در اتاق قدم می زنم قادر به دیدن من نیست.

 

تشخیص آمبلیوپی توسط پزشک

اگر فرزندتان قادر نباشد اجسام را از نزدیک ببیند یا در نمودار بینایی خود مشکلی داشته باشد، پزشک تست بینایی را تجویز می کند.

 

درمان آمبلیوپی

درمان می تواند شامل بستن چشم سالم یا چکاندن قطره در چشم سالم باشد. این کار به افزایش دید چشم تنبل کمک کرده و مغز را مجبور به دریافت اطلاعات از چشم آمبلیوپ (تنبل) می کند. گاهی لازم است از جراحی برای درمان استفاده شود. متخصص چشم، مناسب ترین درمان را برای فرزندتان در نظر می گیرد. مراجعه منظم و مداوم به چشم پزشک جهت بهبود بینایی حتی پس از درمان نیز بسیار اهمیت دارد.

 

سیده طاهره میرصالحی
کارشناس ارشد بیوشیمی

دکتر بابک قلعه باغی
فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی

 

منبع

تگ (ها): تنبلی چشم آمبلیوپی

آخرین مقالات