سوزش معده یا حمله قلبی؟ چگونه آنها را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

در ایران ام دی از سوزش معده یا بیماری ریفلاکس اسید معده به طور مفصل صحبت کرده ایم. اما به این موضوع نیز اشاره نمودیم که گاهی اوقات حمله قلبی با علایم این بیماری اشتباه گرفته می شود.

سوزش معده نیاز به توجه اورژانس ندارد، اما حمله قلبی موضوعی بسیار جدی و تهدید کننده جان است. اما چگونه علایم این دو با هم اشتباه گرفته می شود؟

ادامه مطلب را از دست ندهید.

شما یک وعده غذای سنگین میل نموده و بعد از آن دچار احساس سوزش و درد در قفسه سینه تان شده اید. آیا این ریفلاکس معده است؟ احتمالش زیاد است. اما این احتمال نیز وجود دارد که جریان خون به قلب تان کاهش پیدا کرده و در حال حمله قلبی هستید…

علایم سوزش معده و حمله قلبی تا چه حد به یکدیگر شباهت دارند؟

گاهی اوقات این علایم بسیار به هم شبیه می شوند و حتی یک پزشک با تجربه هم نمی تواند به راحتی آنها را از هم تفکیک کند. به همین خاطر است که اگر با درد قفسه سینه به اورژانس مراجعه کنید، از شما آزمایش های لازم جهت بررسی وجود سکته قلبی به عمل می آید.

در صورت وجود درد در قفسه سینه و عدم اطمینان از علت بروز آن چه کنیم؟

اگر درد قفسه سینه شما ادامه داشت و در وجود مشکل ریفلاکس اسید معده شک داشتید، با اورژانس تماس بگیرید.

اگر به پزشک مراجعه نکردید و درد شما پس از چند ساعت برطرف شد. باز هم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. هر دو مشکل ریفلاکس معده و حمله قلبی می توانند برای چند ساعت درد و ناراحتی ایجاد نموده و سپس برطرف شوند.

کدام علایم به نفع وجود ریفلاکس اسید معده است؟

در ایران ام دی در مورد علایم بیماری ریفلاکس اسید معده صحبت کرده ایم و می دانیم که احساس درد و سوزشی است که از معده به سوی شکم یا قفسه سینه حرکت می کند و گاهی اوقات به سوی گلو نیز کشیده می شود.

اما در تفسیر این علامت باید به این موارد نیز توجه نمود:

- علایم ریفلاکس معمولا پس از صرف غذا رخ می دهد. یا زمانی که دراز کشیده اید.

- معمولا با خوردن داروهای ضد اسید بهبود می یابد.

- همراه با احساس برگشت غذا یا اسید ترش و تلخ به گلو یا دهان است.

کدام علایم احتمال وجود حمله قلبی را بیشتر می کند؟

علایم حمله قلبی در هر فرد نسبت به شخص دیگر متفاوت است. اما به طور کلی دردی فشارنده و خرد کننده در قفسه سینه احساس می کنید که تنفس را مشکل می کند. در کنار آن وجود این علایم احتمال وجود حمله قلبی را در شما بیشتر خواهد کرد:

- احساس فشار، تنگی و درد در قفسه سینه و یا دست ها که ممکن است به سمت گردن و فک و پشت هم انتشار پیدا کند.

- حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سرمعده و درد شکم.

- تنگی نفس

- عرق سرد

- خستگی

- سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

البته شایع ترین علامت در مردان و زنان احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه است. اما زنان معمولا بیشتر از مردان علایم دیگر مانند درد فک، حالت تهوع و تنگی نفس را تجربه می کنند.

علاوه بر این باید بدانید که مشکلات قلبی در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر است. خصوصا کسانی که به فشار خون، دیابت، کلسترول بالا و اضافه وزن مبتلا هستند و یا دیگر ریسک فاکتورهای مهم را دارند. برای مثال سیگار مصرف می کنند.

آیا عوامل دیگری هم سبب درد قفسه سینه می شوند؟

پاسخ مثبت است. ممکن است عضلات مری (لوله ای که دهان را به معده متصل می کند) دچار اسپاسم (انقباض شدید) بشوند و درد قفسه سینه ایجاد کنند. درد کیسه صفرا ممکن است به قفسه سینه انتشار پیدا کند و در این بیماری ممکن است شما احساس تهوع نیز داشته باشید. البته درد این بیماری بیشتر در سمت راست بالای شکم احساس می شود و معمولا بعد از صرف غذاهای چرب رخ می دهد و گاهی اوقات به شانه و گردن نیز انتشار می یابد.

باز هم تاکید می کنیم که اگر در مورد منشا درد اطمینان ندارید به پزشک مراجعه کنید.

با نظارت: دکتر نپتون مجدزاده - متخصص بیماری های داخلی
بازبینی شده در تاریخ: ۲۴ مرداد ۹۴

دیدگاه‌ها

الان سه ساله معده درد دارم هرکاری کردم فایده نداشت. به نظرم این داروهای گیاهی هم تاثیر آنچنانی نداره. درد معده م تو ناحیه قفسه سینه هست و بعضی وقتا به سمت چپ تیر میکشه. بیش از 5 میلیون تو این سه سال خرج کردم ولی به هیچ جایی نرسیدم. انواع پنتاپرازول و دمپریدونو ... مصرف کردم و میکنم ولی بازم <a href="http://www.abartazeha.ir/" target="_blank">معده درد</a> زیادی دارم

دوست عزیز این علائمی که گفتید درصد بیشتری میتونه از قلبتون باشه..حتما به پزشک مراجعه کنید و نوار قلب بگیرید وگرنه خوردن داروهای معده زیاد اثرگذار نیست تو این شرایط

دیروز در ماشین در راه خونه دقیقا جای قلبم درد شدیدی داشت. مثل اینکه یه سوزن جوالدوز رو فرو کرده باشی تو همون نقطه. انقدر دردش زیاد بود که به سمتش خم شده بودم و به همون سمت چپ گردنم هم زده بود. بعد از چند دقیقه کمی بهتر شد. ولی حس بی قراریه شدید داشتم جوری که به همسرم گفتم احساس میکنم از همه جای بدنم داره انرژی منفی خارج میشه و حالم خوب نیست. دراز کشیدم و لرزشدید داشتم ولی انقدر بی حال بودم که نمی تونستم برم رو خودم یه پتو بندازم. بعد یه ساعت که بیدار شدم با اینکه خیلی سردم بود ولی عرق سرد شدیدی کرده بودم و حتی توی موهام هم خیس بود. الان که صبح فردای اون درده .درد قلب دیگه ندارم ولی دنده هام درد میکنه انگار که کتک خورده باشم! و معده درد هم دارم. سوزش نیست. درده.. باید دکتر برم به نظرتون؟ در ضمن دیروز ناهار هم خیلی کم و ساده خورده بودم و سابقه ی معده درد یا قلب درد هم ندارم. 27 سالمه.. لطفا راهنماییم کنید. narciss_ns@yahoo.com

سلام پدرم حدودا دو روزه احساس درد درناحیه مری و معدشون دارند و میگن ناحیه مری و قفسیه سینه شون احساس سوزش داره،احساس کلافگی هم دارند
اینها نشونه ای از مشکلات معده است یا قلب؟
ممنون

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
جهت جلوگیری از ارسال های خودکار

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner