اگر شوره دارید شاید به درماتیت سبوره مبتلا هستید

درماتیت سبوره یک بیماری شایع پوستی است که معمولا سر را درگیر می کند و موجب پوسته ریزی سر، قرمزی پوست و شوره های مقاوم می شود. درماتیت سبوره قسمتهای دیگر بدن را نیز مانند صورت، بالای قفسه سینه و پشت که چرب هستند درگیر می کند.

بطور کلی درماتیت سبوره خطری برای سلامتی ندارد ولی باعث ناراحتی و خجالت می شود. درماتیت سبوره واگیردار نیست و ارتباطی به رعایت بهداشت فردی ندارد. معمولا این بیماری مدت زمان زیادی طول می کشد و بارها مجبورمی شوید که درمان خود را تکرار کنید. شما می توانید با تشخیص علائم درماتیت سبوره و استفاده از اقدامات مراقبتی و درمانی عود و برگشت آن را کاهش دهید.

درماتیت سبوره با نامهای دیگری هم شناخته می شود مانند شوره، اگزمای سبوره، پسوریازیس سبوره و در نوزادان اصطلاحا کلاه گهواره نامیده می شود.

علائم درماتیت سبوره:

- پوسته یا شوره در سر، مو، ابرو، ریش و سبیل.
- لکه های چرب همراه با پوسته های زرد یا سفید و یا کبره مانند که روی سر و صورت، قفسه سینه، زیر بغل و پوست ناحیه تناسلی دیده می شود.
- قرمزی پوست
- قرمزی یا شوره روی پلک (بلفاریت)
- خارش یا سوزش نیز ممکن است دیده شود

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

- زمانیکه این مسئله باعث مختل شدن خواب یا برنامه های روزمره شما بشود.
- زمانیکه این وضعیت باعث خجالت و نگرانی شما شود.
- زمانیکه به عفونت پوستی شک می کنید.
- زمانیکه اقدامات مراقبتی شما بی نتیجه است

علت بروز درماتیت سبوره ای:

پزشکان هنوز علت اصلی درماتیت سبوره را نمی دانند ولی بعضی موارد می توانند در این بیماری دخیل باشند مانند:

1. مخمری (قارچ) به نام مالاسزیا که در چربی پوست وجود دارد.
2.یک واکنش التهابی مرتبط با بیماری پسوریازیس (پسوریازیس یا بیماری صدف یک بیماری مرتبط با سیستم ایمنی بدن است که موجب تجمع چند لایه پوست مرده می شود و بصورت پوسته ریزی دیده می شود)
3.فصل: در اوایل بهار و زمستان این بیماری بدتر می شود.

عوامل خطر:

بعضی از عواملی که موجب تشدید درماتیت سبوره می شود به شرح اند:

1.برخی وضعیتهای عصبی مثل بیماری پارکینسون و افسردگی.
2.ضعف سیستم ایمنی مثلا در بیماران پیوندی یا ایدز و HIV مثبت، پانکراتیت الکلی و بعضی از سرطانها.
3.نارسایی قلب.
4.بیماریهای غدد که باعث چاقی می شوند مثل دیابت.
5.برخی داروها
6.خراش یا آسیبهای پوست در صورت.

پرسش های پزشک در نخستین ویزیت:

در اولین ویزیت ممکن است پزشک بعضی از سوالات زیر را شما بپرسد:

1. چه علائمی دارید و اولین بار کی متوجه آن شدید؟
2. آیا اولین بار است که با این مشکل مواجه شدید یا اینکه قبلا هم این علائم را داشتید؟
3. این علائم (پوسته و شوره و...) چقدر شدید هستند؟ آیا همیشه هستند و بدتر شده اند یا اینکه گاهی بهترند و گاهی بدتر؟
4. چه درمانهایی در منزل استفاده کردید مانند کرم یا شامپو؟
5. هر چند وقت یکبار این درمانها را استفاده می کنید؟
6. آیا چیزی بوده که آن را بهتر کرده باشد؟
7. آیا چیزی باعث بدتر شدن آن شده؟
8. چه داروها و ویتامین یا مکملی مصرف می کنید ؟
9. آیا اخیرا تحت استرس بودید یا تغییر بزرگی در زندگیتان داشتید؟

چه اقداماتی می توانید انجام دهید؟

کرمهای ضد قارچی که بدون نسخه قابل تهیه هستند یا کرمهای ضد خارش می توانند کمک کنند. اگر سرتان درگیر است شامپوی ضد قارچ می تواند علائم را تسکین دهد. سعی کنید آن قسمت را نخارانید یا پوسته ها را نکنید چون در این حالت با تحریک پوست ریسک عفونت زیاد می شود.

آزمایش های تشخیصی:

ممکن است برای تشخیص نیاز به نمونه برداری (بیوپسی) باشد تا درماتیت سبوره از بیماریهایی با علائم مشابه تشخیص داده شود.

بیماریهایی مانند:
پسوریازیس: که معمولا باعث شوره و التهاب و قرمزی پوست می شود که با تکه های فلس مانند و پوسته پوشیده شده ولی در پسوریازیس معمولا پوسته ها بیشترند و رنگ سفید نقره ای دارند.

درماتیت آتوپیک (اگزما): این واکنش پوستی باعث خارش و التهاب در چینهای آرنج، زانو جلوی گردن می شود و اغلب عود می کند.

رزاسه: که معمولا فقط در ناحیه صورت اتفاق می افتد و پوسته های کمی دارد

درمان درماتیت سبوره ای:

درمان اصلی درماتیت سبوره شامپو، کرم و لوسیون است. ولی اگر با آنها درمان نشد پزشک داروی دیگری تجویز خواهد کرد. (استفاده از این درمانها باید با تجویز پزشک صورت گیرد)

کرم، شامپو یا پمادهایی که التهاب را کنترل می کنند: هیدروکورتیزون قوی، فلوئوسینولون یا دزوناید که کورتونهایی هستند که استفاده از آنها راحت است و بر روی پوست سر یا نواحی درگیر زده می شوند. موثرند ولی اگر مداوم و برای مدت طولانی (هفته ها یا ماهها) استفاده شوند عوارضی دارند. مثلا باعث نازک شدن پوست یا ترک پوستی می شوند.

استفاده از شامپوهای ضد قارچ بطور متناوب با یک داروی قویتر: استفاده متناوب شامپو کتوکنازول با کلوبتازول مخصوص پوست سر (دوبار درهفته) می تواند موثر باشد.

درمانهای خوراکی ضد قارچ : پزشکتان ممکن است برایتان تربینافین تجویز کند. البته درمان رایجی نیست. زیرا می تواند عوارض مهمی مانند مشکلات کبدی و واکنشهای حساسیتی ایجاد کند.

داروهای موثر بر سیستم ایمنی: کرمها و لوسیون حاوی تاکرولیموس و پیمکرولیموس (الیدل) می تواند موثر باشد و عوارض کمتری از کورتون داشته باشد. ولی در درمان درماتیت سبوره اولین انتخاب نیستند. بدلیل اینکه بلقوه ریسک سرطان را زیاد می کند و ضمنا گران هستند.

کرم و ژلهای ضد باکتری: می توان از مترونیدازول (مترولوشن و متروژل) به عنوان کرم یا ژل، یک تا دوبار در روز استفاده کرد.

نوردرمانی با دارو: که ترکیب پسورالن با نور درمانی است. در این درمان پسورالن به صورت خوراکی یا موضعی بر روی پوست استفاده می شود و سپس پوست در معرض نور فرابنفش قرارداده می شود. ولی این درمان در افراد با موهای ضخیم و پر پشت کمکی نمی کند.

سبک زندگی و درمانهای خانگی:

با تغییر سبک زندگی می توانید درماتیت سبوره را کنترل کنید.

از شامپوهای ضدشوره استفاده کنید:

1. شامپوهای حاوی پیریتیون زینک یا سلنیوم را روزانه استفاده کنید.
2. شامپوهای ضدقارچ کتوکنازول را دوبار درهفته و متناوب با شامپو روزانه استفاده کنید.
3. استفاده از شامپوهای تار.
4. شامپوهای سالیسیلیک اسید.

این شامپوها خصوصا در درمان شوره (درماتیت سبوره خفیف) کمک کننده هستند و اگر بنظر می رسد شامپویی یکبار جواب خوبی داد ولی به مرور اثرش کم شد به همراه آن نوع دیگری از این شامپوها را استفاده کنید و دقت کنید که شامپوها به مدت زمان کافی روی سر بمانند تا مواد داخل آنها تاثیر کنند و برای درمان بدن هم می توانید آن را به آرامی روی نواحی صورت گوش و قفسه سینه بمالید و سپس آبکشی کنید.

دیگر مراقبتهای خانگی:

- نرم کردن و حذف پوسته ها از مو. برای اینکار با روغنهای معدنی یا روغن زیتون پوست سر را چرب کنید و بعد از یکساعت موها را شانه کنید و سپس آبکشی کنید.

- بطور منظم پوستتان را بشویید و کاملا شوینده را از روی پوست سر و بدن پاک کنید. از صابونهای ملایم و مرطوب کننده استفاده کنید.

- از یک کرم کورتونی ضعیف استفاده کنید و اگر تاثیری نداشت از کرم ضد قارچ کتوکنازول استفاده کنید.

- از محصولات حاوی الکل بپرهیزید چون این محصولات می توانند باعث شعله ور شدن بیماری شوند.

- لباسهای نرم و نخی استفاده کنید چرا که جریان هوا در اطراف پوستتان التهاب و سوزش را کاهش می دهد.

- اگر ریش و سبیل دارید آنها را اصلاح کنید. درماتیت سبوره زیر ریش و سبیل بدتر می شود و با اصلاح کردن علائم کمتر می شوند.

- از خاراندن پوست بپرهیزید. خاراندن باعث افزایش التهاب و سوزش و عفونت می شود. از کرمهای هیدروکورتیزون یا کالامین برای کنترل خارش استفاده کنید.

- با ملایمت پلکهایتان را تمیز کنید. اگر پلکتان علائمی از قرمزی یا پوسته دارد هر شب با شامپو بچه آن را بشورید و با حوله نخی خشک کنید. کمپرس گرم نیز کمک کننده است.

- اگر نوزادتان دچار کلاه گهواره است (درماتیت سبوره در سر نوزاد) سر کودکتان را روزی یکباربا شامپو بچه و با ملایمت بشورید و سپس قبل ازاینکه شامپو را ابکشی کنید، به ارامی با شانه نرم پوسته ها را جدا کنید.

درمان های پیشنهادی دیگر:

درمانهای زیادی وجود دارد که به بعضی افراد کمک کرده است ولی شواهد کافی برای موثر بودن انها وجود ندارد مانند:

- روغن درخت چای: به تنهایی و یا اینکه به شامپو اضافه شود. می تواند در درمان درماتیت سبوره کمک کند. البته بعضی مطالعات نشان می دهد روغن درخت چای می تواند باعث شروع واکنشهای آلرژیک یا حساسیتی در بدن برخی افراد شود.

- مکملهای روغن ماهی: شواهدی وجود دارد که مصرف مکملهای روغن ماهی که حاوی امگا 3 است به درمان درماتیت سبوره کمک می کند.

- الوئه ورا: مطالعه ای نشان داده است که استفاده روزی دوبار از کرم الوئه ورا برای 4 تا 6 هفته با کاهش 62 درصدی خارش و پوسته ریزی همراه بوده است.

و در نهایت توصیه می شود هر درمانی را با نظر پزشکتان شروع کنید.

دکتر بهاره بهرامی - MD ‏
بازبینی شده: ۲۸ مهر ۹۴

دیدگاه‌ها

من بطور تصادفی متوجه رابطه ای بین مصرف اتورواستاتین و مهار شوره سر شدم ازحدود21ماهه اتور واستاتین مصرف میکنم و طی این مدت شوره سرم 95% مهار شده البته این واستاتینی که من مصرف کردم تولید شرکت شفا بود و خیلی موثر اما محصول یه شرکت دیگه رو که آزمایش کردم اون نتیجه رو نداشت

سلام من تا پنج سال پیش به شدت از درماتیت سروده بهخصوص برای موهایم رنج میبردم هر شامپوی گران و طلب تا توصیه های سنتی را هم استفاده میکردم و دیگر از ناچاری چون کتوکنازول سولنیوم و. تا گرانترین جواب نمی داد به سرم هر هفته کلوبتازول میمالیدم.اما به طور اتفاقی شامپوی ضد شوره داو را با ناامیدی خریدم و چون گران هم نبود خودم خنده ام گرفت اما با کمال ناباوری دیگر از ان زمان مشکلی نداشتم.متاسفانه از سه ماه پیش دیگر این شامپو وارد نشده ولی مشابه اش با شکلی جدید آمده .قبلی که عالی بود damage theraphy بود به نام fantidandruf و خاکستری رنگ این جدید فقط به نام dove و dandruff theraphy هست و در حال مصرفش هستم که اگر خوب بود از این نمونه اش تهیه کنم.متاسفانه من در ایران نیستم و جالب اینجاست در کشور اروپایی که من زندگی میکنم اصلا از این نمونه شامپو وجود نداره.و از ایران تهیه میکنم.امیدوارم به شما هم اما گنه.چون این بیماری بسیار طاقت فرساست.

با سلام و احترام من وقتی 17 ساله بودم چشمها م شدیدا شوره میداد رفتن دکتر یه شامپوبچه و یک پماد بتامتازون چشمی داد روزی سه بار با شامپو بچه با چشم باز ماساژ می دادم و شب ها پماد رو می زدم تا یک ماه تا اینکه به مدت 19 سال خوب شد از سال قبل بازم شروع شد الان هم چشمم و هم صورتم و هم چونه و ابروها م شوره میده و شوره سرمو با ضد شوره که مارکشو زود متناوب عوض می کنم شامپو ضد شوره ایروکس و شامپو سیر پرژک خیلی جواب داده برای صورتم از صابون گوگرد استفاده می کنم 90 در صد از بین برده فقط دقت می کنم نزدیک چشمهام از صابون گوگرد نزنم شدیدا ضرر داره به چشمها و برای چشمام از شامپو بچه استفاده نمی کنم و در انتخاب ژلت خیلی دقت می کنم و از مارک ایرانی استفاده می کنم از این ژلت های چینی استفاده نمی کنم .

با تشکر از توضیخات شما
چند ماه پیش به دلیل قارچ در کشاله ران و شوره سر به پزشک مراجعه کردم . ایشان برایم کتوکونازول تجویز کرد . اما با مصرف کتوکونازول مشکل جدیدتری برایم پیش آمد . با خوردن هر قرص بعد از یک ساعت باد شدید معده داشتم . این مشکل به نحوی بود که از خرید در مغازه و یا سوار تاکسی و اتوبوس شدن وحشت داشتم . با پزشکم تماس گرفتم گفت که عامل باد معده ات چیز دیگری است . اما با قطع کتوکونازول این مشکلم حل شد . . عوارض جانبی کتوکونازول را در اینترنت جستجو کردم چیزی از افزایش گاز معده نبود . لطفا راهنمایی کنید آیا به جز کتوکونازول چیز دیگری هست که باعث این موضوع نشود؟ تمام درمانهای گیاهی را تست کردم که بدون نتیجه بود . آیا کتوکونازول در همه باعث این موضوع می شود ؟آیا راهی دارد؟

سلام دوست عزیز قره ویسکی. مشکل باد معده میتونه ناشی از خیلی چیزا باشه. بستگی به نوعش داره. مثلاً اگر غر غر باشه ممکنه زخم معده باشه. اگر تورم کنه ممکنه واکنش به لاکتوز باشه. باید آزمایش بدی که هلیکوباکتر رو از مدفوع و خون میسنجن و نهایتاً هم ممکنه آندوسکوپی کنی. خلاصه به نظر میاد مشکل از معده تونه. ضمناً وقتی خوب شده که دیگه دنبال چی ای؟ به نظرم باد معده درمان داره اما از روی باد معده حرف زدن ظاهراً درمان نداره یا خیلی سخت تره و کامنت شما یک نمونه از همین بیماری اسفناک هست

سلام به همراه کتوکونازول قرص سایمیتیدین بخورید مشکلتون تا حد زیادی حل میشه .

جناب حسن اقا یا پزشک هستی ..... که جوابت خیلی غیر منصفانه و غیر اخلاقی هست . فرضا دروغ باشد اخلاق پزشکی کجا رفته؟ یعنی اگر یک مریض بیاید در مطب حضرتعالی و تمارض کند بلند میشی و چک تراپی اش می کنی؟ یا اینکه فحش تراپی؟ .
اما پزشک نیستی و چیزی از گوارش نمی دانی که اگر اطلاعات جزیی هم داشتی راهنمایی درستی می کردی.
بزرگترین پرپ ما پزشکها این هست که اشخاص بی اطلاع به صرف دانستن اسم معده و روده خود را علامه می دانند و اظهار نظر می کنند . برادر عزیز از چیزی که اطلاع نداری اظهار نظر نفرما

سلام، من 29 سالمه و از کودکی شوره ی سر داشتم ، زیاد هم اذیتم نمیکرد، یا با سلنیوم یا با شامپو ها رفع میکردم، اما الان دو ماهه روی یکی از ابروهام شوره های قارچ مانندی میاد که پوست اون قسمت و دور و برش رو هم گرفته و قرمز کرده، حالا جدا از سوزش یا خارش ، میترسم ابروهام رو بریزه، دکتر هم فقط دو تا پماد هیدروکورتیزون داد با یه پماد دیگه، اما تاثیر نداشته، لطفا راهنمایی کنید، ممنون

سلام، عیسی جان پماد کورتینیل چشمی رو امتحان کن. من روی ابروهام و دور چشمام و حتی بعضا روی مژه هام میزنم و کاملا اثربخش بوده برام... هیچ ریزشی هم بوجود نیاورده، بسیار ارزونم هست. امتحان کن شاید جواب بده.

سلام من از سن 12 سالگی پوست پوسک می شد تا سن 24 سالگی از سر به صورت و پشت گوش و سینه رسیده و وقتی حمام در میام بالا سر یه وقت هایی قرمز می شد و آلان قرمز کمتر میشه ولی بعد از چند ساعت از حموم اگر چیز نزنم صورت و پوست سر و پشت گوش و سینه پوست پوسک میشه و سینه قرمز و پوست پوست میشه . من تا وقتی یک ساعت کلوتریمازول-ناژر 1 درصد به سرم اول میزنم و بعد از یک ساعت بتامتازون0/1 درصد میزنم و بعد از یک ساعت از این گذشت به حموم میرم سر با شامپوه ساپو-کتوکونازول 0/2 درصد بعد از 5 دقیقه ماساژ می شورم. خوب تا یک روز بعد از یک روز دوباره شروع می کنه . من در بندرعباس زندگی می کنم. آیا حتمال این که درماتیت سبورییک دارم است ؟

سلام من17 سال دارم و از سن 13 سالگ ی درگیر بیماری درماتیت سبوره هستم بین بالای ابرو هام و روی بینیم و پشت گردنم و توی کوشهان مرتب پوسته پوسته و قرمز میشه
هنوزم درمان نشده به پزشک های زیادی هم مراجعه کردم ولی نتسجه نگرفتم و دیگه تمیدونم باید چیکار کنتم

سلام دوست عزیز .من هم مشکل درماتیت سبوره دارم وچند سال همه چیز امتحان کردم ولی نتیجه نداشت تا اینکه بطور اتفاقی شامپوی هد اند شولدرز جواب داد .امتحان کنید شاید درست بشه البته از نوع ضد شوره استفاده کنید.

سلام من از سن دبستان تا الان که 30 سال دارم سرم شوره میده و بعضی از قسمت های بدنم هم درگیره الان یک ماهه از قارچ کامبوجا استفاده میکنم واقعا به شکل شگرفی تاثیر گذار بوده به همه توصیه میکنم در اینترنت سرچ کنین و برای خودتون تهیه کنین.

سلام من 5 سال پیش خالی در ابروم بود برداشتم و از همون روز خارش شدید در ابروم ایجاد شد و مدام بدتر و بدتر شد سوزش شدید هم بهش اضافه شد و ابروم همش میریزه خیلی دکتر رفتم نتیجه نگرفتم در نهایت دکتر یرفتم بهم گفت درماتیت سبوره گرفتی نمیدونم درست تشخیص دادن یانه چون من قبل از جراحی خال هیچ مشکلی نداشتم هیچی بعد از اون ایجاد شد. پماد الیدل را استفاده کردم تا زمانی که بزنم خوبه و وقتی پاک میشه دوباره علایم بر میگرده من در ناحیه ابروم ریزش دارم خارش شدید سوزش خیلی شدید و درد هم دارم انگار یه عالمه سوزن میزنن تو ابروم دیگه خسته شدم داغون شدم هر روز به درمانش فک می کنم و هیچ نتیجه ای نمی گیرم دوستان اگ میتونید کمکم کنید خواهش می کنم من یه دوره چهل روزه طب سنتی هم رفتم دارو استفاده کردم زالو هم انداختم از روزی که زالو انداختم بدتر شدم دیگه خسته شدم

اینو یادم رفت بگم من هر دارویی که برای ریزش ابروم میزنم شدیدا سوزش می گیرم کلا هر چی گرم باشه و بزنم به ابروهام داغون میشم اگه خرما بخورم تا یک ماه پدرم درمیاد از بس ابروم میسوزه و خارش داره و درد می کنه

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
جهت جلوگیری از ارسال های خودکار

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner