ارتباط تعداد خال های روی بازو با شانس ابتلا به سرطان پوست

شما چند خال روی بدن تان دارید؟ چه تعداد از آنها روی بازویتان قرار گرفته اند؟ ممکن است به نظر سوال عجیبی بیاید اما نتایج یک بررسی تازه نشان می دهد که داشتن بیش از ۱۱ خال روی یک بازو به معنی شانش بیشتر برای ابتلا به سرطان پوست است.

در عمل شمردن تمام خال های کوچک و بزرگ روی بدن کار آسانی نیست. این تحقیق نشان داده که شمردن خال های روی بازوی راست می تواند تخمین خوبی از تعداد کلی خال های بدن در اختیارمان قرار بدهد.

بر این اساس وجود بیش از ۱۰۰ خال در تمام بدن احتمال ابتلا به سرطان پوست (ملانوم) را تا پنج برابر بیشتر خواهد کرد.

این تحقیق روی ۳۰۰۰ دوقلو در انگلستان انجام شده و نتایج در ژورنال درماتولوژی بریتانیا منتشر شده است. آنها توصیه می کنند پزشکان با کمک این اطلاعات افراد در معرض خطر را شناسایی کنند.

ملانوم نوعی سرطان پوست خطرناک است که از خال های غیرطبیعی ایجاد می شود. بنابراین وجود تعداد بیشتر خال روی بدن احتمال ابتلا به این سرطان را بیشتر می کند.

محققان گروه بزرگی از زن های دوقلو را طی یک بازه زمانی هشت ساله تحت مطالعه قرار دادند. اطلاعات مختلفی از این افراد شامل نوع پوست، کک و مک ها و خال های این افراد به دقت ثبت می شد. سپس این اطلاعات با یک گروه ۴۰۰ نفره مبتلا به ملانوم مقایسه شد. حاصل آن روشی ساده و سریع برای ارزیابی احتمال ابتلا به سرطان پوست بود.

تعداد مجموع خال های بدن افرادی که تا هفت خال روی بازوی راست شان داشتند به بیش از ۵۰ عدد می رسید. اما کسانی که تعداد خال های بازوی راست شان بیشتر از ۱۱ عدد بود دارای خال های بسیاری بیشتری در بقیه بدن بودند و تعداد جمع کل آنها بیشتر از ۱۰۰ بود که همین موضوع ریسک ابتلای آنها را بالا می برد.

دکتر باتاییل از تیم تحقیقاتی می گوید اگر شخصی به خاطر یک خال غیر طبیعی به پزشک مراجعه کند، بهتر است خال های روی یک بازو را بشمارید. تعداد زیاد خال ها روی یک بازو می تواند به عنوان یک زنگ خطر بالقوه عمل نموده و به پزشک علامت دهد که شاید نیاز به ارجاع سریع تر بیمار وجود داشته باشد.

پزشکان توصیه می کنند مراقب تغییرات پوست تان باشید. به خصوص هرگونه تغییر در اندازه، شکل، رنگ و حس خال ها. ضمن اینکه توجه کنید که ملانوم همیشه از خال های موجود به وجود نمی آید و می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود.


BBC

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner