احتمال شیوع بیماری مرس (کرونا) پس از بازگشت حجاج، توصیه های وزارت بهداشت را جدی بگیرید

مرس (کرونا ویروس) بیماری تنفسی خطرناکی است که در کشور عربستان شایع است. طی حوادث اخیری که در این کشور رخ داده، بسیاری از مصدومان در بیمارستان ها و در کنار بیماران مبتلا به مرس بستری بوده اند.

حالا با بازگشت زائران ایرانی به کشورمان ممکن است شاهد انتقال این بیماری به افراد دیگر باشیم و این خطر سبب شده که وزرات بهداشت در این مورد به حجاج و استقبال کننده ها هشدار بدهد.

مرس بیماری جدیدی است که از طریق هوا منتشر می شود و عامل آن ویروسی از خانواده «کرونا ویروس ها» است. این ویروس در واقع عامل عامل بیماری سرماخوردگی به حساب می آیند و به نظر خطرناک نمی آیند. اما احتمالا بروز یک جهش ژنتیکی سبب ایجاد ویروسی شده که بیماری خطرناک مرس را سبب می شود و در ۳۶ درصد موارد سبب مرگ فرد مبتلا خواهد شد.

این بیماری برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ در کشور عربستان گزارش شد و به همین خاطر نام آن را «سندرم تنفسی خاورمیانه» گذاشتند (Middle East respiratory syndrome) و کلمه MERS از اینجا به وجود آمد.

اگر می خواهید از میزان خطر این بیماری مطلع شوید، کافی است که ماجرای ورود یک فرد مبتلا به مرس را به کشور کره بخوانید: ورود یک فرد عربستانی آلوده به ویروس کرونا به کره موجب ابتلای ۱۸۳ نفر شد که در نهایت ۳۶ نفر فوت شدند، ۲ بیمارستان تعطیل شد و به ۷۷ بیمارستان خسارت جدی وارد شد که در نهایت خسارتی بالغ بر ۹۰۰ میلیون دلار به کشور کره تحمیل کرد. حال پیش بینی شیوع و خسارت‌های احتمالی وارد شده به کشورمان با ورود ۶ هزار زائر در معرض خطر، وضعیت را بسیار نگران کننده می‌کند.

فرد مبتلا به مرس (کرونا) چه علایمی دارد؟

مشکل اینجاست که این بیماری یک دوره نهفتگی دارد که تا ۱۴ روز طول می کشد. یعنی طی دو هفته اول ابتلا، فرد بیمار علایم بیماری را بروز نخواهد داد، در حالی که کار انتقال بیماری به افراد دیگر انجام می شود.

به همین خاطر توصیه شده که هنگام ورود زائران، از روبوسی، دست دادن و هر گونه تماس نزدیک خودداری شود. از ذبح غیر بهداشتی و تماس با خون و گوشت خام شتر اجتناب کنند، به هیچ عنوان فرآورده‌های لبنی شتر را مورد استفاده قرار ندهند، حتما در هنگام سرفه و یا عطسه دهان خود را بپوشانند، دست‌های خود را به صورت صحیح و مکرر با آب و صابون شست‌و‌شو دهند و در صورت بروز علائم تنفسی یا اسهال تا ۱۴ روز پس از بازگشت از سفر حج به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی- درمانی مراجعه کنند.

هنوز تمام روش های انتقال این بیماری شناخته نشده است. البته رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت می گوید که تاکنون هیچ زائر ایرانی به این ویروس مبتلا نشده. اما دکتر گویا اضافه می کند که به دلیل طولانی بودن دوران نهفتگی بیماری، به زائران توصیه می‌شود که تا حد امکان مراسم «ولیمه» خود را به تعویق بیندازند و حجاج تا اتمام دوران نهفتگی بیماری، هیچ گونه مراسمی برگزار نکنند.

این بیماری در حال حاضر هیچ گونه واکسن و یا درمان خاصی ندارد. از علائم شایع بیماری مرس می‌توان به تب (درجه حرارت بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد)، سرفه، و تنگی نفس اشاره کرد. در کنار آن برخی از افراد مبتلا دچار علایم گوارشی مانند اسهال، تهوع و استفراغ نیز می شوند.

مطلب مرتبط:

۵ پوستر آموزشی برای آشنایی و پیشگیری از انتقال بیماری کورونا ویروس (مرس) همراه با دستورالعمل های مراقبت و درمان مخصوص کادر پزشکی

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner