جوش یا آکنه در آقایان: چگونه با آنها برخورد کنیم؟

جوش یا آکنه، طیف متنوعی از ضایعات پوستی است که به صورت لکه های قرمز رنگ یا دانه های پُررنگ در پوست و یا دانه های زیر پوستی همراه با ضایعات چرکی است. آکنه در تنه و اندام ها و البته صورت مشاهده می شود.

مشکل جوش هم خانم ها و هم آقایان را درگیر می کند اما در این مطلب ایران ام دی به طور خاص به بروز آکنه در آقایان می پردازیم.

بیشتر مردانی که آکنه دارند، نوجوان هستند و با افزایش سن شرایط شان بهبود می یابد. ولی بعضی آقایان همچنان در سنین بالاتر هم درگیر جوش ها هستند.

علت آکنه در آقایان چیست؟

برای بسیاری افراد تغییرات هورمونی موجب بروز آکنه می شود. این هورمونها سبب تولید چربی هایی می شوند که منافذ پوست را می بندند و گاهی اوقات شرایط مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد خواهد شد. هر دو این مشکلات باعث ایجاد جوش می شود.

بنظر می رسد مردانی که پدرانشان آکنه شدید داشته اند، بیشتر دچار آکنه می شوند. در کنار آن بعضی داروها مانند لیتیوم هم که در اختلالات دو قطبی استفاده می شود و کورتیکواستروئیدها می توانند موجب بروز آکنه شوند.

جوش زدن در آقایان

مردان اغلب در ناحیه صورت و پشت جوش می زنند. عرق کردن می تواند جوشها را بدتر کند. جوشهای ناحیه پشت معمولا بعد از ورزش یا در آب و هوای گرم بروز می کنند. کنترل کردن جوشهای ناحیه پشت مشکل تر از ناحیه صورت است. (ولی خبر خوب اینکه هر کسی آنها را نمی بیند.)

بعضی مردان طوری صورتشان را اصلاح می کنند که بنظر آکنه می رسد ولی در واقع موهای زیر پوستی یا روش اصلاح غلط باعث این علایم شده است.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

پوستتان را تمیز نگه دارید. شوینده های مختلفی در دسترس هستند و در کل از شوینده های دانه دار (اسکرابی) استفاده نکنید چون می توانند باعث خراش و سوزش پوستتان شوند. پوستتان را روزی دوبار بشویید.

برای جوش صورت:

برای شستشوی صورت از دست یا لیفهای اطفال که بسیار نرم هستند استفاده کنید. دقت کنید که هر بار از لیف تمیز استفاده کنید.

برای اصلاح صورت هر بار باید از تیغ تمیز استفاده کرده. استفاده از شوینده های مبتنی بر «بنزوئیل پراکساید» پیش و بعد از اصلاح به کاهش بروز آکنه کمک خواهد کرد. (بنزوئیل پراکسید سبب کاهش رشد باکتری ها و از بین رفتن چربی ها می شود)

ممکن است پزشکتان یک فوم آنتی بیوتیکی برایتان تجویز کرده باشد. می توانید برای استفاده آن را با کرم اصلاح مخلوط کنید تا از بروز آکنه جلوگیری کند.


برای آکنه پشت (کتف و کمر):

وقتی دوش می گیرید از لیف هایی استفاده کنید که با آن همه قسمتهای دور از دسترس هم شسته شود. سیستمهای پاکسازی با سر های قابل تعویض گزینه دیگری است که می توانید استفاده کنید.

محصولات حاوی بنزوئیل پراکساید می تواند به کنترل جوشهای ناحیه پشت کمک کند. تیشرتهای سفید کتانی بهترین لباسی است که می توانید بپوشید.

جوشهای لجوج و مقاوم:

اگر جوشها مقاومند و با انجام این روش ها پاسخ مناسب را دریافت نمی کنید، به درمانهای دیگری نیاز است.

بعضی کرمها و لوسیونها غیر نسخه ای (قابل فروش بدون نسخه) نه تنها به درمان آکنه کمک می کنند، بلکه به کاهش چین و چروک های پوست نیز کمک خواهند کرد. لوسیونهای حاوی بنزوئیل پراکساید کمک کننده هستند ولی می توانند پوست را خشک کنند.

برای استفاده از درمان های اصلی با پزشکتان صحبت کنید. این درمانها شامل آنتی بیوتیک ها و یا داروهای دیگر خواهد بود که رتینوئید نامیده می شوند. اما داروهایی که هورمونها را کنترل می کنند برای آقایان استفاده نمی شود.

برای موارد شدید داروی ایزوترتینوئین استفاده می شود (هر چند این مطلب برای بروز آکنه آقایان است. ولی بد نیست بگوییم خانمهایی که قصد بارداری دارند، باید از مصرف ایزوترتینوئین اجتناب کنند. چون باعث نقایص شدید مادرزادی می شود.)

تکنولوژی های درمانی مانند لیزر و درمانهای نوری همراه با وکیوم تراپی نیز برای درمان آکنه وجود دارد. ولی این درمانها ممکن است گران بوده و تحت پوشش بیمه ها نباشند. لذا ابتدا از هزینه ها سوال کنید.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner