شکست صابون های آنتی باکتریال از صابون های معمولی

شما برای شستن دست هایتان از صابون های معمولی استفاده می کنید یا از انواع ضد باکتری؟ برخی افراد معتقدند که استفاده از صابون های «آنتی باکتریال» سبب شستشوی بهتر دست ها از عوامل عفونی و بیماری زا خواهد شد. و همانطور که از اسم این صابون ها مشخص است، آنها برای این کار طراحی شده اند.

اما حالا نتایج یک تحقیق تازه نشان می دهد که صابون های معمول رایج در تمیز کردن دست ها و حذف باکتری ها به همان اندازه بسیاری از صابون های آنتی باکتریال عمل می کنند و میان آنها تفاوت معنی داری وجود ندارد.

گروهی از محققان کره ای این موضوع را مورد بررسی قرار دادند. در اغلب شوینده های ضدباکتری موجود در بازار از ماده ای به نام «تریکلوزان» به عنوان عامل اصلی ضدباکتری استفاده می شود. این ماده به طور بالقوه قادر به کشتن باکتری ها خواهد بود.

اما مشکل اینجاست که تاثیر این ماده فوری نیست و باید چند ساعت با باکتری ها تماس داشته باشد تا سبب مرگ آنها شود. در حالی که مردم دست هایشان را فقط برای چند ثانیه می شویند. بنابراین تست های عملی نشان داد که صابون های دارای مواد ضدباکتری در عمل تاثیر بیشتری نسبت به صابون های معمولی ندارند و مشتریان فقط پول بیشتری بابت خرید آنها پرداخت می کنند.

از تریکلوزان برای ساخت صابون های ضد باکتری مایع و جامد استفاده می شود. پیش از این نیز در مورد تاثیر این ماده بحث های مختلفی وجود داشته و حتی برخی از عوارض منفی استفاده از این ماده صحبت می کردند. هر چند تا به حال هیچ مدرک اثبات شده علمی در مورد عوارض منفی استفاده از این ماده وجود ندارد.

اما نتایج این تحقیق، مدرک تازه ای علیه این ماده به حساب می آید. محققان می گویند که صابون های معمولی به خوبی از عهده وظیفه اصلی‌شان یعنی تمیز کردن برمی آیند. بنابراین بهتر است از همانها استفاده کنید.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner