دلایل بروز درد قاعدگی و راهکارهای مقابله با آن

دردهای قاعدگی (پریود) دردهای شدید و دل پیچه مانندی هستند که در پایین شکم رخ می دهند. بسیاری از خانم ها این دردها را در روزهای قاعدگی و یا کمی از قبل از شروع آن تجربه می کنند.

این ناراحتی در برخی خانم ها شدید نیست و آنها را آزار نمی دهد. اما در برخی دیگر آنقدر شدید است که سبب اختلال در فعالیت های روزانه شده و گاهی تا چند روز آنها را دچار مشکل می کند.

ممکن است دردهای قاعدگی به خاطر وجود برخی مشکلات در رحم باشد که هنوز تشخیص داده نشده اند. مشکلاتی مانند فیبروم رحم یا اندومتریوز. در این صورت درمان عامل زمینه ای سبب کاهش درد پریود خواهد شد. اما در طرف دیگر ممکن است هیچ علت زمینه ای برای این دردها یافت نشود. دردهای گروه دوم اغلب با افزایش سن و خصوصا پس از تولد نخستین فرزند بهتر می شوند.

علایم

به طور معمول دردهای عادت ماهیانه با این علایم همراه اند:

– احساس درد دل پیچه مانند و ضربان دار در پایین شکم که ممکن است گاهی اوقات شدید باشد.

– وجود درد ثابت و مبهم.

– احساس دردی که به کمر و پاها کشیده می شود.

علاوه بر اینها که علایم اصلی به شمار می آمدند، برخی خانم ها این علایم را نیز تجربه می کنند:

– حالت تهوع

– شل شدن مدفوع

– سردرد

– گیجی

در چه صورت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر قاعدگی شما از چند سال پیش آغاز شده و طی این مدت با مشکل دردهای پریود مواجه هستید، به احتمال زیاد نباید نگران وجود یک علت زمینه ای برای این دردها باشید. اما اگر این دردها هر ماه در زندگی روزانه شما اختلال به وجود می آورند و یا اینکه علایم بدتر می شوند و یا اینکه سن شما از ۲۵ سال گذشته و به تازگی دچار درد شدید قاعدگی شده اید، باید به پزشک مراجعه کنید.

علت ایجاد درد پریود چیست؟

در دوران قاعدگی رحم دچار انقباض می شود تا به خروج پوشش خود کمک کند. پروستاگلاندین ماده ای هورمون مانند است که در درد و التهاب نقش دارد و سبب ایجاد انقباضات رحم می شود. بنابراین وجود میزان بالاتر پروستاگلاندین با دردهای قاعدگی مرتبط شناخته می شود.

انقباض های شدید رحم سبب محدودیت جریان خون رحم شده و این موضوع خود سبب بروز درد بیشتر می گردد. درست شبیه به درد قفسه سینه هنگامی که خون به درستی به بخشی از قلب نمی رسد.

اما در عین حال ممکن است درد قاعدگی به علت یکی از این مشکلات زمینه ای باشد:


اندومتریوز:

یا رشد نابجای بافت رحم. وضعیتی است که بافتی مانند پوشش درونی رحم در جای دیگری از بدن پدید می آید. رشد نابجای بافت رحم معمولا در مکان هایی مانند لگن، اطراف تخمدان ها و لوله های فالوپ رخ می دهد. این مشکل یکی از دلایل بروز درد قاعدگی محسوب می شود.


فیبروم های رحم:

رشد توده هایی در درون دیواره رحم سبب ایجاد درد خواهد شد. البته این توده ها سرطانی به حساب نمی آیند.


آدنومیوز:

در این اختلال بافت رحم به درون بخش عضلانی آن رشد می کند.


بیماری التهابی لگن (PID):

در این مشکل در واقع با عفونت دستگاه تناسلی زنانه مواجه هستیم که اغلب ناشی از باکتری های منتقله از راه جنسی هستند.


تنگی دهانه رحم (سرویکس):

سرویکس (دهانه رحم) تحتانی ترین قسمت رحم است که به قسمت فوقانی واژن متصل شده و به آن گردن رحم گفته می شود. این مشکل می‌تواند با فقدان پریود، پریود دردناک یا پریود‌های شدید تظاهر پیدا کند.

ریسک فاکتورهای ابتلا به درد قاعدگی:

شانس ابتلای شما به دردهای قاعدگی در صورت قرار داشتن در این شرایط بیشتر خواهد بود:

– داشتن سن کمتر از ۳۰ سال

– شروع شدن زودهنگام سن قاعدگی، از ۱۱ سالگی یا زودتر.

– وجود خونریزی زیاد در دوران پریود.

– وجود اختلال در خونریزی دوران قاعدگی.

– عدم سابقه زایمان.

– وجود سابقه خانوادگی دردهای قاعدگی.

– مصرف سیگار.

عوارض دردهای پریود:

دردهای قاعدگی معمولا سبب ایجاد مشکل پزشکی نمی شوند. اما می توانند در زندگی روزانه شما اختلال ایجاد کنند. ممکن است به خاطر درد زیاد نتوانید به مدرسه بروید یا سر کار حاضر شوید و در دیگر فعالیت های اجتماعی شرکت کنید.

البته در صورت وجود علت زمینه ای مانند اندومتریوز ممکن است با مشکلاتی مانند اختلالات باروری مواجه شوید و یا وجود بیماری التهابی لگن می تواند شانس حاملگی خارج رحمی را افزایش دهد.

تشخیص

پزشک با کمک شرح حال، معاینه و همچنین معاینه لگن به دنبال تشخیص علل زمینه ای خواهد بود. در معاینه لگن پزشک به دنبال وجود اختلالات غیرطبیعی در سیستم تناسلی و وجود علایم عفونت خواهد بود.

ممکن است پزشک شما دستور انجام سونوگرافی برای بررسی رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ را بدهد. روش های دیگری مانند سی تی اسکن و ام آر ای نیز وجود دارند که در صورت نیاز مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از لاپاروسکپی برای مشکل دردهای قاعدگی کار رایجی نیست. اما به تشخیص علت زمینه ای کمک خواهد کرد. در طی این عمل جراحی سوراخ کوچکی در دیواره شکم ایجاد می شود و از طریق ارسال یک دوربین کوچک به بررسی سیستم تناسلی و شکم می پردازند.

راهکارهای درمانی:

با توجه به وضعیت شما، پزشک تان ممکن است یکی از درمان های زیر را برایتان توصیه کند:


مصرف مسکن ها:

ممکن است پزشک تان استفاده از داروهای مسکن را تجویز کند. داروهایی مانند بروفن، ناپروکسن و مفنامیک اسید. اگر قادر به مصرف این گروه از داروها نیستید، می توان از استامینوفن به عنوان یک جایگزین مناسب استفاده نمود.

معمولا باید آنها را یک روز پیش از شروع پریود مصرف نمود. یا به محض احساس شروع علایم درد. سپس مصرف آنها را دو الی سه روز ادامه داد تا زمانی که علایم ناپدید شوند.


قرص های ضدبارداری:

قرص های ضد بارداری دارای هورمون هایی هستند که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و این موضوع سبب کاهش علایم درد دوران قاعدگی نیز می شود. این داروها را می توان به صورت تزریقی، کاشتن زیر پوست و یا IUD نیز استفاده نمود.


جراحی:

اگر دردهای شما به خاطر یک علت زمینه ای مانند فیبروم رحمی یا اندومتریوز باشد ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد.

تسکین های خانگی و تغییر سبک زندگی:

می توانید این موارد را در خانه جهت کاهش دردهای پریود امتحان کنید:


ورزش:

تحقیقات نشان داده که فعالیت بدنی به کاهش دردهای قاعدگی کمک می کند.


گرما:

دوش آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم در محل درد می تواند به کاهش دردها کمک کند. استفاده از گرما به اندازه استفاده از داروهای مسکن کمک کننده خواهد بود.


مکمل های غذایی:

برخی تحقیقات نشان داده که ویتامین E، امگا ۳، ویتامین B1، ویتامین B6 و منیزیم به کاهش دردهای قاعدگی کمک خواهند کرد.

مطلب مرتبط ایران ام دی:


آشنایی با ویتامین ها و منابع غذایی تامین کننده آنهالزوم توجه به مصرف بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی


عدم مصرف سیگار و الکل:

این دو ماده دردهای قاعدگی را بدتر می کنند.


کاهش استرس:

استرس میزان و شدت دردهای پریود را بیشتر خواهد کرد. بنابراین سعی کنید آنها را تا حد ممکن کاهش دهید.

طب مکمل:

استفاده از طب مکمل هنوز به طور کامل از نظر عملی مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته است. اما کمک گرفتن از برخی روش ها مانند طب سوزنی، تحریک الکتریکی پوستی و طب سنتی (مصرف زنجبیل، ریحان، دارچین، بادیان) ممکن است به کاهش علایم کمک کنند.


mayoclinic

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner