۱۰ نکته شگفت انگیز در مورد میگرن و علل ایجاد آن

اگر شما هم سردرد میگرنی را تجربه کرده اید، احتمالا حتی از خواندن مطلبی در رابطه با آن هم واهمه داشته و احساس بدی پیدا می کنید.

میگرن نوعی سردرد ضربان دار یک طرفه است که اغلب با حالت تهوع، حساسیت به نور و گاهی استفراغ همراه است. حدود ۱۲ درصد افراد به این نوع سردرد متبلا هستند و آمار آن در میان خانم ها بیشتر است. بنابراین تقریبا ۳۰ درصد خانم این سردرد را در زندگی تجربه می کنند.

قبلا در ایران ام دی با


انواع سردردهای رایج با کمک یک تصویر

آشنا شده اید.

در میان دیگر سردردها، میگرن دارای علایم و نکات متفاوت و گاها عجیبی است که بسیاری از افراد مبتلا از آنها بی اطلاع هستند. در ادامه مطلب با آنها آشنا خواهید شد.

۱- ورزش برای پیشگیری از میگرن مفید است

sport-mig.jpeg

تحقیقات نشان داده که فعالیت بدنی برای پیشگیری از حملات میگرنی موثر است. یک بررسی نشان داده که سه بار ورزش در هفته هر بار به مدت ۴۰ دقیقه به اندازه مصرف برخی از داروهای پیشگیری کننده میگرن موثر خواهد بود. پزشکان معتقدند که عرق کردن هنگام ورزش احتمالا به کاهش هورمون های استرس زا کمک می کند و در نتیجه سردردهای میگرنی کمتر رخ می دهد.

۲- ارتباط عادت ماهیانه با میگرن

Menstruation.jpeg

هورمون هایی که عادت ماهیانه خانم ها را کنترل می کنند، با میگرن در ارتباط هستند. برخی خانم های مبتلا به میگرن به این موضوع حساس ترند. بنابراین کاهش هورمون استروژن در آنها سبب بروز میگرن می شود. این موضوع به طور طبیعی طی دو روز مانده به قاعدگی و یا سه روز اول آن رخ می دهد.

۳- داروهای میگرن خودشان سبب سردرد می شوند

pills.jpeg

اگر بیشتر از سه بار در هفته داروی مسکن مصرف کنید، ممکن است دچار سردرد واکنشی ناشی از مصرف بیش از حد مسکن بشوید. هر بار که مسکن می خورید، درد شما برای مدت کوتاه تری ساکت می شود تا اینکه با سردردی مزمن مواجه می شوید که ممکن است چندین هفته شما را گرفتار خودش کند. تا زمانی که دست از مصرف مسکن ها بردارید.

۴- شما می توانید میگرن را پیش بینی کنید

predict-mig-aura.jpeg

بیشتر افراد مبتلا به میگرن می توانند پیش از ابتلا به سردرد وقوع آن را پیش بینی کنند. معمولا پیش از شروع سردرد میگرنی و اغلب طی ۲۴ ساعت قبل از آغاز آن، علایم هشداری مانند تمایل به پرخوری، تغییر خلق و خو و خمیازه بیش از حد به وجود می آید.

علاوه بر این، یک پنجم افراد مبتلا به میگرن طی دقایق منتهی به شروع به سردرد علایمی تجربه می کنند که اورا-هاله (Aura) نامیده می شوند. این علایم در واقع اختلالات بینایی و حسی است که شامل دیدن جرقه های نور، نقاط کور، احساس گزگز و خفقان است.

۵- ارتباط میگرن با سکته مغزی

stroke_slideshow.jpg

تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به میگرن (خصوصا افرادی که پیش از میگرن اورا را تجربه می کنند) دارای ریسک بالاتری برای دچار شدن به سکته مغزی و مشکلات قلبی عروقی هستند.

هنوز علت دقیق این ارتباط مشخص نیست. اما احتمال بروز سکته مغزی در خانم های مبتلا به میگرن با اورا در سنین بالای ۳۵ سال و با سابقه مصرف قرص های ضد بارداری بالاتر نیز خواهد بود.

۶- کاهش استرس نیز سبب میگرن می شود!

relax-migrain.jpg

تازه از دست امتحانات پایان ترم راحت شده اید که میگرن به سراغ تان می آید. نتایج تحقیقات نشان داده که تغییرات خلق از ناراحتی و استرس به خوشحالی احتمال بروز حمله میگرن را افزایش می دهد. در واقع این میگرن ها به خاطر تغییرات ناگهانی هورمونی ایجاد می شوند و اگر می خواهد چنین چیزی رخ ندهد از همان ابتدا تلاش کنید دچار استرس نشوید.

۷- میگرن در پی رابطه جنسی

love.jpeg

در برخی افراد این موضوع رخ می دهد. این نوع میگرن اغلب در مردان جوان رخ می دهد و معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد. گاهی اوقات با تجویز داروهای بتابلاکر می توان از این نوع میگرن پیشگیری نمود. از طرف دیگر بد نیست بدانید که برخی تحقیقات رابطه جنسی را برای کاهش درد میگرن مفید گزارش کرده است.

۸- سردرد میگرنی در پی تغییرات آب و هوایی

weather.jpg

برخی افراد با تغییرات آب و هوا دچار سردرد میگرنی می شوند. منظورمان از تغییرات آب و هوا شامل تغییر دما، رطوبت، فشار هوا و حتی سرعت وزش باد است!

۹- می توان به میگرن بدون سردرد دچار شد

aura-not-migr.jpeg

ممکن است گاهی اوقات دچار اورای میگرن بشوید، اما خبری از خود سردرد نشود. در کنار آن ممکن است دیگر علایم میگرن مانند حالت تهوع، استفراغ و یبوست وجود داشته باشد. ممکن است برخی علایم دیگر مانند گیجی را تجربه کنید. اما خود سردرد اصلی را تجربه نکنید.

۱۰- ارتباط میان خوراکی ها و میگرن: از سه ماده دوری کنید

foods.jpeg

لیست غذاهایی که سبب بروز میگرن می شوند بسیار طولانی است و به زودی در یک مطلب مجزای در ایران ام دی به آنها خواهیم پرداخت. اما به طور کلی باید بدانید که برخی غذاها بیشتر از دیگر خوراکی ها در بروز این سردرد مقصر شناخته می شوند و در این میان سه ماده نقش بسیار پر رنگی را ایفا می کنند.

اولین آنها خوراکی هایی است که حاوی نیترات هستند. که شامل سوسیس و کالباس و این گروه از خوراکی ها می شود.

تیرامین ماده محرک بعدی برای میگرن به حساب می آید که در پنیر مانده، ماهی دودی، برخی میوه های مانده و بعضی محصولات حاصل از سویا یافت می شود.

سومین ماده محرک میگرن مونوسدیم گلوتامات (MSG) است که به عنوان یک افزودنی به فست فود ها و غذاها استفاده می شود. این ماده با افزایش سطح گلوتامین در بدن انسان و تحریک سیستم گلوتامینرژیک به مرور شما را دچار اعتیاد به فست فود ها و سوسیس، کالباس و پفک می کند.

و یک چیز دیگر: میگرن درمان ندارد باید آن را کنترل کنید

migrain-treatment.jpeg

با کمک پزشک تان می توانید این بیماری را تحت کنترل در آورید. با اعمال تغییر در سبک زندگی بهبود زیادی در سردردهای شما ایجاد خواهد شد. در صورت نیاز می توانید از داروهای پیشگیری کننده استفاده کنید و هنگام بروز سردرد از داروهای سریع الاثر استفاده کنید تا درد و ناراحتی را به حداقل برسانید.


migraineresearchfoundation


americanmigrainefoundation

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner