عوارض پنهان و پیدای دیابت: چرا توجه به این بیماری مهم است؟

دیابت بیماری خطرناکی است. چرا که اثرات تخریبی اش را به تدریج و به طور پنهانی برجای می گذارد و متاسفانه به همین خاطر فرد مبتلا در اغلب موارد آن را جدی نمی گیرد.


هنگامی که به یک مشکل حاد و ناگهانی دچار می شویم، موضوع را جدی گرفته و تمام تلاش مان را برای حل مشکل به کار می گیریم. تصورش را بکنید که فردی به خاطر یک سانحه رانندگی دچار شکستگی پا شده و با خونریزی به اورژانس مراجعه نموده. چنین موضوعی توسط خود شخص و خانواده اش با جدیت پیگیری می شود. چرا که درد، خونریزی و وحشت ناشی از وقوع سانحه باعث می شود که همه مشکل را جدی و مهم تلقی کنند.اما هنگامی که نوبت به بیماری مزمنی مانند دیابت می رسد، افراد زیادی آن را نادیده می گیرند و به درمان آن توجه نمی کنند. در حالی که باید دانست شاید دیابت بسیار خطرناک تر و جدی تر از بسیاری از مشکلات حاد دیگر باشد و نیاز به توجه و پیگیری دراز مدت دارد.متاسفانه علایم این بیماری طی سال های نخست پنهان می ماند و عوارض طی چندین سال و به تدریج به وجود می آیند. رشد تدریجی این عوارض به خاطر کم توجهی بیمار به کنترل بیماری است و اگر به اندازه کافی به آن دقت شود دچار عوارض خطرناک نخواهید شد.

دیابت در کشور ما شیوع بسیار بالایی دارد. هم اکنون حدود ۵ میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند و پیش بینی شده طی ۱۵ سال آینده تعداد مبتلایان این بیماری در کشور ما به ۹ میلیون نفر برسد. یکی از دلایل مهم آن عدم توجه به


عوامل مستعد کننده ابتلا به دیابت

است که قبلا در ایران ام دی به آن پرداخته ایم.

حال می خواهیم شما را با مهم ترین عوارض ناشی از دیابت آشنا کنیم.

بیماری های قلبی عروقی:

دیابت احتمال ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را به طور قابل توجهی بالا می برد. قبلا در ایران ام دی در مورد

مرگ آورترین بیماری های حال حاضر در جهان

صحبت کرده ایم و در راس آنها «بیماری عروق کرونر» قرار داشت. دیابت یکی از مهمترین دلایل ابتلا به این بیماری به حساب می آید و در پی آن حمله قلبی و سکته مغزی قرار دارد که جزو علل مهم مرگ و میر در حال حاضر به حساب می آیند.

آسیب به اعصاب (نوروپاتی)

وجود قند اضافه در خون سبب آسیب به دیواره مویرگ ها (رگ های بسیار باریک) می شود. به خصوص رگ هایی که وظیفه خون رسانی به اعصاب پاها را برعهده دارند. این موضوع به تدریج سبب احساس گزگز و بی حسی شده و گاهی همراه با سوزش و درد است که در نوک انگشتان احساس می شود. این مشکل به تدریج پیشرفت کرده و اگر درمان نشود سبب از بین رفتن «حس» در اندام گرفتار خواهد شد.آسیب به اعصاب گوارشی سبب به وجود آمدن مشکلاتی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست می شود. علاوه بر این در آقایان ممکن است اختلالات نعوظ به وجود آید.

آسیب به کلیه (نفروپاتی)

شبکه ای از میلیون ها رگ بسیار باریک در کلیه وجود دارد که کار تصفیه مواد زائد را از خون انجام می دهند. دیابت سبب آسیب به این سیستم تصفیه بسیار ظریف شده و هنگامی که شدت تخریب زیاد شود سبب نارسایی و حتی از کار افتادن کلیه ها خواهد شد و ممکن است کار به دیالیز و پیوند کلیه بکشد.

آسیب به چشم (رتینو پاتی)

دیابت سبب آسیب به عروق خونی چشم نیز می شود و این پتانسیل را دارد که سبب نابینایی گردد. این بیماری همچنین احتمال ابتلا به برخی مشکلات بینایی دیگر مانند آب مروارید و آب سیاه را نیز بیشتر می کند.

آسیب به پا

در مورد آسیب به اعصاب پا صحبت کردیم. در کنار این مشکل، کاهش جریان خون در عروق پا وجود دارد و این دو سبب بروز مشکلات مختلفی در پاها می شوند. زخم ها و تاول های ایجاد شده در پا ممکن است دچار عفونت های بسیار جدی شوند و روند بهبود کند و با تاخیر است. اگر به این مشکلات به سرعت رسیدگی نشود ممکن است سبب قطع انگشتان و یا حتی کل پا بشود.

مشکلات پوستی:

دیابت شما را در برابر مشکلات پوستی مستعد می کند. مواردی مانند عفونت های قارچی یا باکتریایی.

مشکلات شنوایی:

مشکلات شنوایی در افراد مبتلا به دیابت نسبت به دیگر افراد شایع تر است.

بیماری آلزایمر:

دیابت نوع ۲ احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد. هر چه کنترل میزان قند خون کمتر باشد، احتمال ابتلا به آلزایمر نیز بیشتر خواهد بود. در حال حاضر تئوری هایی در مورد ارتباط این دو بیماری با یکدیگر وجود دارد. اما هنوز به اثبات نرسیده اند.

عوارض دیابت بارداری

بسیاری از خانم هایی که به دیابت حاملگی مبتلا می شوند، نوزادانی سالم به دنیا می آورند. اما اگر قند خون کنترل نشود، ممکن است مشکلاتی برای مادر و یا کودک ایجاد شود این مشکلات به این شرح است:

عوارض دیابت بارداری برای کودک:

ابتدا به عوارضی می پردازیم که ممکن است گریبانگیر کودک بشوند:


رشد بیش از حد:

قند اضافه خون مادر از جفت عبور می کند و سبب تولید انسولین بیش از حد در پانکراس جنین خواهد شد. این موضوع سبب رشد بیش از حد جنین شده این کودکان در موارد زیادی نیاز به سزارین پیدا می کنند.


کاهش قند خون:

گاهی اوقات نوزاد تازه متولد شده دچار مشکل کاهش قند خون می شود. (هایپوگلایسمی) چرا که میزان انسولین خون نوزاد بالا است. در چنین مواردی باید به سرعت نوزاد را تغذیه نمود و حتی گاهی نیاز به تزریق گلوکز وریدی خواهد بود تا قند خون نوزاد در وضع طبیعی باقی بماند.


ابتلا به دیابت نوع ۲ در آینده:

احتمال ابتلا به دیابت نوع دو در آینده برای این کودکان بیشتر از دیگر افراد خواهد بود.


مرگ:

دیابت حاملگی درمان نشده، احتمال مرگ نوزاد را پیش از تولد و یا اندکی پس از تولد بالا می برد.

عوارض دیابت بارداری برای مادر:

دیابت بارداری ممکن است این عوارض را برای مادر به همراه داشته باشد:


پره اکلامپسی:

این وضعیت خطرناکی است که با فشار خون بالا، تورم در پا و صورت و همچنین وجود پروتئین در ادرار مشخص می شود. پره اکلامپسی می تواند تهدید کننده جان مادر و کودک باشد و این بیماری یکی از علت های مهم مرگ و میر مادران باردار به حساب می آید.


وقوع دیابت بارداری در حاملگی بعدی:

اگر در یک بارداری دچار دیابت حاملگی باشید، این احتمال وجود دارد که در بارداری بعدی نیز همین حالت را تجربه کنید. ضمنا این احتمال در شما بالاتر است که در آینده به دیابت نوع ۲ مبتلا شوید.

با لیست بلند بالای عوارض دیابت آشنا شدید. اکثر این مشکلات نتیجه سال ها بی توجهی به کنترل این بیماری به حساب می آیند و متاسفانه راه حل کوتاه مدتی برای آنها وجود ندارد. تنها راهکار موجود شامل پیشگیری، مراجعه منظم به پزشک و کنترل دقیق بیماری و قند خون است تا در دراز مدت با کمترین عوارض ممکن مواجه شویم.

دیابت را جدی بگیرید.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner