تست های بارداری خانگی و اشتباه در تشخیص زودهنگام

یکی از مهمترین لحظات زندگی هر زن، هنگامی است که متوجه بارداری اش می شود. لحظاتی سرشار از احساسات گوناگون و فراموش نشدنی.

اکثر خانم ها برای اطلاع از بارداری از تست های خانگی استفاده می کنند. اما باید بدانید که نمی توان به طور کامل به نتایج این تست ها اعتماد نمود. خصوصا اگر در انجام این تست عجله داشته باشید.

بیشتر این تست های ادعا می کنند که تا ۹۹ درصد دقیق هستند. دقت بالایی است، در عین حال یعنی یک اشتباه در هر صد آزمایش. شاید به نظر عدد بزرگی نیاید. اما اگر شما را به این تصور بیاندازد که باردار هستید، ولی در عمل اینگونه نباشد، احتمالا از نظر عاطفی برایتان ضربه مهمی خواهد بود.

تست های تشخیص بارداری چگونه کار می کنند؟

تست تشخیص حاملگی از طریق آزمایش ادرار و خون انجام می شود. در این تست ها به دنبال یک پروتئین یا قطعه ای از آن به نام hCG می گردند. این پروتئین توسط رویانی ترشح می شود که در اثر لقاح اسپرم و تخمک به وجود آمده. اما باید توجه کنید که تنها معاینه فیزیکی یا مشاهده جنین توسط سونوگرافی است که می تواند حضور جنین و بارداری را به طور نهایی تایید کند. بنابراین تمام آزمایش هایی که وجود هورمون hCG را بررسی می کنند، عملا آزمایش های غربالگری به حساب آمده و نشان می دهند که باید جهت تایید نهایی بارداری، از معاینه فیزیکی یا سونوگرافی کمک گرفت.

تولید hCG کمی بعد از اتصال نطفه به بدنه رحم آغاز می شود. جالب اینجاست که میزان تولید این ماده با گذشت زمان افزایش می یابد و هر دو الی سه روز تقریبا دو برابر می شود. بنابراین هر چه از حاملگی بیشتر گذشته باشد احتمال مثبت شدن تست های بارداری خانگی بیشتر خواهد شد. چرا که آنها به دنبال hCG در ادرار می گردند.

برخی از تست های بارداری خانگی ادعای حساسیت بسیار بالا دارند و می گویند در نخستین روز از تاخیر قاعدگی قادر به گزارش بارداری مثبت هستند. انواع دیگری هم وجود دارند که می گویند حتی زودتر از این تاریخ می توانند hCG را در ادرار کشف نمایند. آنها می گویند در ۷۶ درصد خانم ها می توانند چهار روز پیش از تاریخ پیش بینی شده برای قاعدگی، وجود hCG را مشخص کنند.

هشدار در مورد استفاده زودهنگام از تست های حاملگی

به این نکته توجه کنید که شاید عجله برای تشخیص بارداری زیاد هم خوب نباشد. چرا که ممکن است با نتایج مثبت کاذب مواجه شوید. در واقع نیمی از نتایج مثبت در روزهای اولیه کاذب هستند و هیچ گاه در سونوگرافی رویت نمی شوند.

نام آنها را «بارداری شیمیایی» گذاشته اند. در واقع اسپرم به تخمک رسیده و لقاح انجام شده و hCG شروع به ترشح کرده اما در همان مراحل اولیه و پیش از لانه گزینی در دیواره رحم نوعی سقط ابتدایی صورت گرفته است. این موضوع بسیار رایج است و به خصوص در نخستین بارداری ها در ۵۰ تا ۶۰ درصد موارد رخ می دهد. اکثر خانم ها اصلا متوجه این وقایع نمی شوند و تنها قاعدگی شان چند روزی به تاخیر می افتد.

با این حساب باید در استفاده زود هنگام از تست های تشخیص بارداری دقت کنید و در کاربرد آنها عجله نداشته باشید.

در پایان، ایران ام دی توجه شما را به چند نکته کاربردی هنگام استفاده از تست های حاملگی جلب می کند:

– هنگام استفاده از تست بارداری خانگی دستورالعمل آن را با دقت مطالعه کنید تا نتیجه دقیق باشد. اگر جواب مثبت بود با پزشک تان مشورت کنید تا تست های قطعی برای شما انجام شود.

– تست خونی hCG بسیار دقیق تر از تست ادرار است. اما برای دریافت نتیجه آن (بسته به آزمایشگاه) باید یکی دو روز صبر کنید.

– معمولا زمان مناسب برای انجام تست خانگی حاملگی یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی است.

– اگر صبح بعد از بیدار شدن از خواب تست بارداری را انجام دهید، نتیجه دقیق تر خواهد بود. چون تراکم پروتئین در ادرار بیشتر خواهد بود.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner