۱۱ علت غیرمنتظره که باعث افزایش وزن می شوند

برای چاق شدن و اضافه وزن دلایل زیادی وجود دارد. ساده ترین و رایج ترین دلیل آن این است که مصرف کالری شما افزایش پیدا کند و یا میزان فعالیت بدن تان کاهش یاید. در این صورت وزن شما به تدریج بالا رفته و اعداد روی ترازو شروع به بالا رفتن می کنند!

اما گاهی اوقات پیش می آید که روند زندگی شما تغییر نکرده و همه چیز مانند قبل است. با این وجود وزن تان در حال بالا رفتن است. در این صورت باید به موضوع کمی عمیق تر نگاه کرد و دلایل دیگر بالا رفتن وزن را مد نظر قرار داد.

برای آشنایی با دیگر علل مهم افزایش وزن، به ادامه مطلب ایران ام دی مراجعه فرمایید.

۱- کم خوابی

sleep-slow.jpg

کم خوابی به دو طریق سبب افزایش وزن می شود. اول: شما تا دیر وقت بیدار هستید و نصف شب احساس گرسنگی می کنید. بنابراین یک وعده خوراکی اضافه می خورید و این به معنی دریافت کالری اضافه خواهد بود.

دوم: تغییر هورمون ها به خاطر کم خوابی سبب افزایش احساس گرسنگی و اشتها می گردد. ضمن اینکه بعد از خوردن غذا احساس سیری کمتری خواهید نمود و بنابراین غذای بیشتری می خورید.

۲- استرس

stress.jpg

هنگامی که استرس زندگی زیاد می شود، بدن در وضعیتی اضطراری قرار می گیرد که «حالت بقا» نام دارد. در این حالت هورمونی به نام کورتیزول در بدن افزایش می یابد که به نام هورمون استرس شناخته می شود. این هورمون سبب افزایش اشتها خواهد شد. و البته هنگام استرس به خوردن غذاهای پرکالری تمایل بیشتری پیدا می کنیم. ترکیبی عالی برای افزایش وزن!

۳- داروهای ضد افسردگی

depress-drugs.jpg

یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی، افزایش وزن است. در صورتی که با چنین عارضه ای مواجه شدید، با پزشک تان مشورت نمایید. اما پیش از این کار در مصرف دارو تغییری ندهید.

البته به این موضوع هم توجه کنید که برخی افراد در ابتدای مصرف داروهای ضد افسردگی مقداری افزایش وزن پیدا می کنند. فقط به خاطر اینکه حالشان بهتر شده و تمایل بیشتری به غذا خوردن دارند. اما این جزو عوارض دارو به حساب نمی آید. ضمن اینکه خود افسردگی هم می تواند یکی از علل تغییر وزن باشد.

۴- داروهای استروییدی

predniz-iranmd.jpg

داروهای استروییدی مانند پردنیزولون استعداد زیادی در افزایش وزن دارند. آنها از طریق نگه داشتن مایعات در بدن و همچنین افزایش اشتها سبب بالا رفتن وزن می شوند. برخی افراد هنگام مصرف استروییدها متوجه تغییر در محل ذخیره سازی چربی های بدن می شوند. در جاهایی مانند صورت، شکم یا پشت گردن.

اگر بیشتر از یک هفته است که استرویید مصرف می کنید، نباید آن را ناگهانی قطع نمایید. در غیر این صورت ممکن است دچار عوارض بسیار جدی بشوید. اول با پزشک تان در این مورد مشورت کنید.

۵- دیگر داروهایی که سبب افزایش وزن می شوند

drugs-diabetes.jpg

داروهای متعدد دیگری هم وجود دارند که سبب افزایش وزن می گردند. برای مثال داروهای آنتی سایکوتیک (که برای بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی به کار می روند) همچنین برخی داروهایی که برای درمان میگرن، صرع، فشار خون، و دیابت استفاده می شوند. با کمک پزشک تان می توانید داروی مناسبی انتخاب کنید که برای بیماریی تان مناسب بوده و عوارض جانبی کمتری هم داشته باشد.

۶- قرص های ضد بارداری را سرزنش نکنید

ocp-iranmd.jpg

برخی خانم ها معتقدند که قرص های ضدبارداری خصوصا انواع ترکیبی که دارای استروژن و پروژسترون هستند سبب افزایش وزن می شوند. در حالی که این ایده درستی نیست. البته مصرف قرص های ترکیبی به خاطر نگهداری مایعات به طور موقت وزن را بیشتر نشان می دهد. اما نباید این قرص ها را در افزایش وزن خودتان مقصر بدانید و دنبال عوامل مهم دیگر بگردید و در صورت لزوم با پزشک تان مشورت کنید.

۷- کم کاری تیرویید

hypothyro.jpg

اگر غده تیرویید شما (غده ای پروانه ای شکل که در جلوی گردن قرار گرفته) به اندازه کافی هورمون تیرویید تولید نکند، احتمالا احساس خستگی، ضعف و سرما می کنید و وزن تان نیز به تدریج افزایش پیدا خواهد کرد. به خاطر کمبود هورمون تیرویید سرعت سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و افزایش وزن نتیجه آن خواهد بود. درمان کم کاری تیرویید با دارو تا حد زیادی سبب کاهش وزن خواهد شد.

۸- تنها یائسگی را سرزنش نکنید

menupo.jpg

بیشتر خانم ها زمانی که به دوران یائسگی می رسند کمی افزایش وزن پیدا می کنند. اما در این مورد تنها هورمون ها را سرزنش نکنید. افزایش سن سبب کاهش سوخت و ساز بدن می شود. بنابراین بدن کالری کمتری مصرف می کند. در کنار آن احتمالا فعالیت های بدنی نیز کمتر شده و این موضوع هم به افزایش وزن کمک می کند.

اما تغییری که یائسگی ایجاد می کند در محل ذخیره سازی چربی ها است. بنابراین در این دوران با افزایش وزن، شکم بیشتر چاق می شود. در حالی که در قبل از این دوران چربی ها بیشتر در اطراف کفل و ران ها ذخیره می شوند.

۹- سندرم کوشینگ

chu-syndrome.jpg

اگر به خاطر برخی بیماری ها مانند آسم، آرتروز یا لوپوس به مدت طولانی مدت داروهای استروییدی مصرف شود، ممکن است سندرم کوشینگ به وجود آید. در این بیماری بدن در دراز مدت در معرض هورمون کورتیزول (هورمون استرس) قرار می گیرد که سبب افزایش وزن می شود.

گاهی هم اوقات غده آدرنال بدن به خاطر وجود یک تومور یا علل دیگر کورتیزول بیش از حد تولید کرده و سندرم کوشینگ ایجاد می شود. در این سندرم چربی ها بیشتر در اطراف گردن، صورت، پشت و شکم دیده می شوند.

۱۰- سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

pco-iranmd.jpg

این یک مشکل هورمونی در خانم هایی است که در سنین باروری قرار دارند. در تخمدان این خانم ها کیست های کوچک متعددی رشد می کند که سبب به هم خوردن تعادل هورمونی و نامنظم شدن عادت ماهیانه می شود. افزایش موهای بدن و آکنه از دیگر عوارض این سندرم است.

خانم هایی که دچار این مشکل هستند معمولا به انسولین مقاومت دارند (هورمونی که سبب کنترل قند خون می شود. بیشتر بخوانید:

آشنایی با قند گلوکز و اهمیت آن در بدن انسان و بیماری دیابت.

) و بنابراین افزایش وزن پیدا می کنند. این وزن اضافه در این خانم ها دور شکم جمع می شود که ریسک بیماری های قلبی را نیز در آنها بالا می برد.

۱۱- ترک سیگار

QuitSmoking-SS-Post.jpg

ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامت خودتان و اطرافیان تان انجام دهید. اما با انجام این کار احتمالا کمی اضافه وزن پیدا خواهید کرد. البته این موضوع کمتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید.

افرادی که سیگار را ترک می کنند به طور متوسط کمتر از ۵ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنند. افزایش اشتها بعد از چند هفته متوقف خواهد شد و می توانید این وزن اضافه را کم کم کاهش دهید.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner