مراقبت های پیش از بارداری: چک لیست مراجعه به پزشک

توجه به سلامت تان پیش از بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است و روی آینده خودتان و فرزند آینده تان تاثیر گذار خواهد بود. هدف از مراقب های پیش از بارداری این است که خطرات دوران بارداری و زایمان را به حداقل ممکن برسانیم.

پیش از اقدام به بارداری باید خودتان را از نظر جسمی و روحی در بهترین وضعیت ممکن قرار دهید و یکی از مراحل مهم این کار شامل مراجعه به پزشک تان خواهد بود.

نزد پزشک تان می روید و به او می گویید که قصد دارید در آینده نزدیک باردار شوید و در واقع مراجعه شما برای مراقبت های پیش از بارداری است.

اما پزشک شما در این ملاقات چه سوالاتی می پرسد و چه کارهایی انجام می دهد؟ آیا برای مراجعه به مطب به آمادگی قبلی نیاز است؟

در واقع در این ملاقات باید به نکات مهمی بپردازید و شاید برخی موارد را فراموش کنید. به همین خاطر در این مطلب ایران ام دی به نکات مهم آن می پردازیم. می توانید برخی از موارد را به خاطر سپرده و شاید دوست داشته باشید لیستی از نکات مهم را تهیه و یادداشت نمایید تا در ملاقات با پزشک چیزی از قلم نیوفتد.

وضعیت باروری و سابقه بارداری های قبلی:

این احتمالا جزو نخستین مواردی است که مطرح خواهد شد و شامل وضعیت عادت ماهیانه، سابقه بارداری های قبلی، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری، نتایج آزمایش های پاپ اسمیر، (آنها را به همراه داشته باشید) سابقه وجود بیماری های مقاربتی یا عفونت های دستگاه تناسلی که در گذشته وجود داشته خواهد بود.

سابقه پزشکی:

در مورد هر بیماری که اکنون به آن مبتلا هستید به پزشکان اطلاع دهید تا پیش از بارداری تحت کنترل و مراقبت لازم قرار بگیرد.

سابقه جراحی:

تا به حال سابقه جراحی داشته اید؟ آیا به شما خون وصل نموده اند؟ آیا قبلا در بیمارستان بستری شده اید؟ اگر پاسخ هر کدام از این سوال ها مثبت است به پزشکتان در این مورد بگویید. خصوصا اگر سابقه جراحی های زنان داشته اید یا نتیجه آزمایش های پاپ اسمیر قبلی شما طبیعی نبوده است. هر کدام از اینها می تواند روی مدیریت دوران بارداری شما تاثیر بگذارد.

داروهایی که مصرف می کنید:

در مورد داروهایی که هم اکنون مصرف می کنید یا در گذشته مصرف می کردید به پزشک تان اطلاع رسانی کنید. (اگر آنها را فراموش می کنید بهتر است داروهایتان را همراهتان داشته باشید یا لیست آنها را ببرید) گاهی اوقات لازم است پیش از اقدام به بارداری در مصرف داروهایتان تغییر به وجود بیاورید تا سبب ایجاد عوارض روی تشکیل جنین نشود.

ضمن اینکه مهم است در مورد هر گونه مکمل گیاهی و ویتامینی که مصرف می کنید با پزشک تان مشورت نمایید.

سابقه سلامت خانوادگی:

در مورد وجود هر گونه بیماری در اعضای خانواده به پزشک تان اطلاع دهید. بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون یا هر گونه بیماری ارثی.

توجه به شرایط خانه، پیرامون و محیط کار:

به محیط کار و خانه تان توجه کنید. آیا با چیزی سروکار دارید که برای بارداری آینده شما خطرساز به حساب می آید؟ برای مثال اشعه ایکس، مواد شیمایی و فضولات گربه.

وزن بدن:

بهتر است پیش از بارداری در وزن مناسب برای قدتان قرار داشته باشید. در این صورت اگر اضافه وزن دارید از وزن تان کم کنید تا احتمال عوارض دوران حاملگی در شما کمتر شود و اگر وزن تان کم است، کمبود وزن را جبران کنید تا احتمال تولد نوزاد با وزن کم را کاهش دهید.

اعمال تغییرات در سبک زندگی:

قرار است بچه دار شوید! بنابراین سیگار کشیدن و مصرف الکل ممنوع است. فراموش نکنید که پزشک محرم شما است در صورت مصرف هر نوع ماده ای لازم است که حتما آن را با پزشک تان مطرح کنید.

ورزش و فعالیت بدنی:

به طور معمول می توانید به ورزش و فعالیت های جسمانی خودتان حتی در دوران حاملگی ادامه دهید. مگر اینکه پزشک شما به طور خاص به شما دستور کاهش فعالیت یا تغییر در نوع ورزش تان را بدهد.

رژیم غذایی:

بسیار مهم است که پیش از شروع بارداری، رژیم غذایی سالم خودتان را شروع کرده باشید. این رژیم شامل غذاهای غنی از فیبر و دریافت مقادیر کافی از ویتامین ها، کلسیم و اسید فولیک است. در ایران ام دی به طور مفصل در مورد رژیم غذایی پیش از بارداری صحبت خواهیم کرد.

مصرف کافئین:

ممکن است به مصرف چای و قهوه اعتیاد داشته باشید. اما پیش از اقدام به بارداری لازم است در مصرف کافئین تان تجدید نظر کنید. در واقع حداکثر میزان مجاز مصرف کافئین برای شما در طول روز ۳۰۰ میلی گرم است که تقریبا معادل دو فنجان کوچک چای می شود. اما فراموش نکنید که کافئین در مواد دیگری هم مانند شکلات، نوشابه ها و برخی داروها هم وجود دارد. بنابراین باید مصرف آن را کاملا محدود کنید.

ویتامین های پیش از بارداری:

اگر با ویتامین ها آشنا نیستید می توانید ابتدا مطلب

آشنایی با ویتامین ها و منابع غذایی تامین کننده آنها

را در ایران ام دی مطالعه نمایید. در میان همه ویتامین ها مصرف اسید فولیک پیش از بارداری و طی چند ماه نخست بارداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و حتما باید آن را مصرف کنید.

مصرف این ویتامین احتمال ابتلای فرزند آینده شما را به نقایص لوله عصبی کم خواهد کرد اما در تکمیل توضیحات حتما این مطلب را مطالعه نمایید:

ویتامین های مورد نیاز در دوران پیش از بارداری.

معاینه و تست های آزمایشگاهی:

به احتمال زیاد پزشک شما علاوه بر شرح حال، یک معاینه کلی نیز جهت اطمینان از سلامت شما انجام می دهد. این معاینه می تواند شامل بررسی قلبی، ریه ها، تیرویید، شکم، لگن و همچنین تست پاپ اسمیر باشد. در کنار آن پزشک ممکن است دستور چند تست آزمایشگاهی بدهد تا از عملکرد برخی ارگان ها و عدم وجود برخی عفونت ها اطمینان حاصل کند.

مشاوره ژنتیک:

مراجعه به مشاورین ژنتیک به شما کمک خواهد کرد که بدانید چقدر احتمال تولد نوزادی با نقایص ژنتیکی وجود خواهد داشت. چنین مشاوره ای برای همه لازم نیست. اما برای خانم هایی که در سن بالا قصد بارداری دارند و یا افرادی که در خانوادشان سابقه وجود نقایص مادرزادی، ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی وجود دارد یک موضوع مهم به شمار می آید.

مطالب مرتبط:

مراقبت های پیش از بارداری برای آقایان

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner