تایید کاربرد نخستین داروی چاپ سه بعدی

پرینترهای سه بعدی کم کم جای خودشان را در زندگی مان باز می کنند. اگر یکی از این پرینترها داشته باشید، می توانید اجسام سه بعدی دلخواه تان را با کامپیوتر طراحی و سپس پرینت کنید.

اما کاربرد این پرینترها به چاپ اجسام محدود نمیشود. برخی شرکت ها روی پرینترهایی تحقیق می کنند که برای چاپ غذا با اشکال منحصر به فرد هستند و برخی نیز روی پرینت داروها کار می کنند.

حالا سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از نخستین قرصی را تایید کرده که توسط پرینترهای سه بعدی ساخته می شود. این قرص در واقع دارویی است برای کنترل حملات صرع به کار می رود و توسط شرکت دارویی آپرشیا تولید شده است.

اما ممکن است با خودتان بگویید که پرینت یک قرص چه فایده ای دارد؟ پاسخ در دو مزیت مهم نهفته است: اول اینکه با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی می توان مقادیر دارویی بسیار بیشتری در یک قرص تعبیه نمود. شرکت سازنده می گوید با فناوری چاپ آنها می توان تا ۱۰۰۰ میلی گرم از دارو را در یک قرص کوچک جا داد.

مزیت دوم در پرینت دارو با دوزهای اختصاصی است. برای مثال پزشک مصرف ۴۰۰ میلی گرم برای صبح و ۷۰۰ میلی گرم را برای شب تجویز نموده. این پرینتر قرص را با میزان داروی تجویز شده پرینت کرده و تحویل بیمار می دهد.

با این حساب دیگر مجبور به خرد کردن قرص نیستید و حتما می دانید که تکه تکه کردن قرص ها اغلب سبب می شود که میزان دارو به اندازه دقیق تجویز شده نباشد. اما با فناوری جدید هر قرص با میزان دقیق تجویز شده پرینت، و تحویل شما خواهد شد.

طی ده ها سال گذشته، داروها در کارخانه ها تولید شده و سپس به دست مصرف کننده می رسیدند. اما اکنون به مرحله ای نزدیک شده ایم که بتوان دارو را در بیمارستان و حتی در خانه و با کمک یک نرم افزار کامپیوتری پرینت کنیم.

شما فکر می کنید چند سال با داشتن چنین فناوری در منزل مان فاصله داریم؟

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner