کشف ۵ نوع متفاوت سرطان پروستات از نظر ساختار ژنتیکی

با مقایسه ۲۵۰ نمونه بافت سرطانی برداشته شده از بیماران مختلف، محققان متوجه شدند که در واقع با ۵ نوع سرطان پروستات متفاوت مواجه هستیم که هر کدام دارای خصوصیات ژنتیکی متفاوتی هستند.

حالا پزشکان راحت تر می توانند تصمیم گیری کنند که باید درمان یک بیمار را به سرعت شروع کنند، یا اینکه فرصت بیشتری برای بررسی و انتخاب در اختیار دارند.

سرطان پروستات سومین سرطان شایع در میان مردان ایرانی به شمار می آید. و تا به حال روشی برای شناخت انواع تهاجمی و غیر تهاجمی این سرطان در دسترس نبوده است.

نتایج این تحقیق در دانشگاه کمبریج نشان می دهد که برخی از انواع سرطان پروستات به کندی رشد کرده و مشکلات کمتری ایجاد می کند. در حالی که انواع دیگری از این سرطان وجود دارد که به سرعت رشد کرده و به نقاط دیگر منتشر می شوند.

حالا می توان اطلاعات ژنتیکی به دست آمده را با نتایج آزمایشگاهی مخلوط نمود و بیماران در خطر را شناسایی کرد. 

البته هنوز باید این بررسی در ابعاد بزرگتری مورد آزمایش قرار گیرد تا امکان استفاده عملی آن در کلینیک ها و بیمارستان ها فراهم شود. اما پروفسور لیم می گوید که امیدوار است به زودی روشی قابل اطمینان جهت تعیین نوع سرطان پروستات در دسترس بیماران قرار بگیرد.

سرطان پروستات در مراحل اولیه علامتی از خود بروز نمی دهد. اما مدتی پس از رشد تومور، سبب تورم غده پروستات شده و ممکن است علایمی مانند موارد زیر در بیمار مشاهده شود:

– احساس نیاز دایم به دفع ادرار
– اشکال در شروع ادرار یا توقف آن
– نشت مقادیری ادرار هنگام فعالیت، خندیدن یا سرفه زدن
– باریک شدن جریان ادرار یا قطع و وصل شدن آن
– احساس سوزش یا درد هنگام ادرار
– مشاهده خون در ادرار

البته وجود برخی از این علایم به معنی سرطان پروستات نیست و ممکن است برخی از این علایم به دلایل دیگر نیز مشاهده شوند. اما در صورت مشاهده هر کدام از این علایم باید به پزشک مراجعه نمود.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner