پزشکی مبتنی بر شواهد: بهترین راهکار‌های اندازه‌گیری فشار خون

بهترین روش اندازه‌گیری فشار خون چیست؟
اندازه‌گیری فشار خون در وضعیتی که بازو کاملا برهنه‌ باشه.

اجازه دهید بیمار برای چند دقیقه آرامش داشته باشد. سپس فشار خون‌ را در وضعیتی که بازو کاملا برهنه‌ است اندازه بگیرید.

در بیمارانی که مشکوک به هایپرتنشن روپوش سفید هستند (کسانی که به خاطر استرس ناشی از مراجعه به پزشک، فشار خون‌شان افزایش پیدا می‌کند) چگونه باید فشار خون را اندازه‌گیری کرد؟ آیا یک بار اندازه‌گیری فشار خون کفایت می‌کند یا نتایج آن نسبت به پایش ۳۰ دقیقه‌ای تفاوت دارد؟
اجازه دهید بیمار چند دقیقه استراحت کند. سپس با استفاده از دستگاه اندازه‌گیری اتوماتیک، فشار خون وی را برای چندین بار اندازه‌گیری کنید و میانگین آن را در نظر بگیرید.

در یک بررسی که در آلمان انجام شده، اندازه گیری فشار خون طی دفعات متعدد در طول ۳۰ دقیقه، نتایج بسیار کمتری را نسبت به اندازه گیری «یک نوبتی» نشان داده است. اعداد به دست آمده به طور متوسط ۲۳ میلی‌متر برای فشار خون سیستولیک و ۱۲ میلی‌متر برای فشار خود دیاستولیک کمتر بوده است. مشخص شده که در صورت استفاده از این نتایج، احتمال تجویز دارو توسط پزشک بسیار کمتر است.

اندازه‌گیری فشار خون اُرتواستاتیک: برای انداز‌گیری هایپوتنشن اُرتواستاتیک بهتر است فشار خون بیمار را پس از ۱ دقیقه ایستادن اندازه بگیریم یا ۳ دقیقه؟
تا پیش‌ از این گفته می‌شد که پس از ۳ دقیقه ایستادن فشار خون بیمار اندازه‌گیری شود. در حالی که تحقیقات مبتنی بر شواهد نشان داده که بهتر است فشار خون بیمار پس از ۱ دقیقه ایستادن اندازه‌گیری شود.

منبع

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *