رشد مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا و تاثیر آنها بر ریتم قلب و فشار خون

نوشیدنی‌های انرژی‌زا به‌ویژه در میان نوجوانان‌ و جوانان محبوبیت زیادی دارند. در ایران از آمار مصرف آنها موجود نیست، اما بر اساس نتایج مطالعه جدیدی که منتشر شده، مصرف این نوشیدنی‌ها طی سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

برای مثال در کشور آمریکا میزان مصرف این نوشیدنی‌ها در افراد ۲۰ الی ۳۹ ساله، از نیم درصد در سال ۲۰۰۳ به پنج‌ونیم درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

در عین حال جالب است بدانید که این نوشیدنی‌ها در میان بسیاری از نوجوانان و جوانان به عنوان مکمل غذایی استفاده می‌شوند به گو‌نه‌ای که بر اساس آمار NCCIH در کشور آمریکا، جایگاه دوم را در میان مکمل‌های غذایی پرطرفدار جوانان و نوجوانان به خود اختصاص داده‌اند.

این نوشیدنی‌ها سرشار از کافئین، تائورین، جینسینگ، ویتامین‌های گروه B و دیگر مواد هستند و باعث افزایش تمرکز، انرژی و کاهش خستگی می‌شوند.

اما همه اینها فقط یک روی سکه است و این نوشیدنی‌ها عوارض منفی نیز دارند. در تازه‌ترین تحقیقی که در American Journal of Preventive Medicine منتشر شده، نکات جالبی در مورد تاثیر آنها نشان داده شده است.

محققان متوجه شده‌اند که این نوشیدنی‌ها باعث تغییر در ریتم قلب می‌شوند. در واقع آنها QT interval را تغییر می‌دهند که این تغییر تا ۴ ساعت بعد از مصرف نوشیدنی انرژی‌زا نیز ادامه داشته است.

علاوه‌‌بر‌این آنها متوجه شده‌اند که تغییر در فشار خون نیز، یکی دیگر از نتایج مصرف این نوشیدنی‌ها است. که احتمالا این تاثیر ناشی از کافئین و تائورین موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا است.

محققان در انتهای بررسی خود روی این موضوع تاکید کرده‌اند که مصرف‌کنندگان این نوشیدنی‌ها باید از تاثیر آنها روی بدن‌شان مطلع باشند. به‌ویژه در صورت وجود دیگر بیماری‌های زمینه‌ای. برای مثال افرادی که بیماری‌های قلبی مادرزادی دارند یا افرادی که به سندرم long QT یا پرفشاری‌خون مبتلا هستند.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *