دستگیری قاتل زنجیره‌ای پس از ۴۰ سال با کمک دیتابیس علمی آنلاین

چند روز پیش خبر دستگیری یک قاتل زنجیره‌ای در آمریکا سروصدای زیادی به‌پا کرد. قاتل، متهم ۱۲ قتل و ۵۱ فقره تجاوز جنسی است و پرونده این ماجرا بیش از ۴۰ سال بدون پاسخ باقی مانده بود.

چنین خبری را معمولا در صفحات حوادث روزنامه‌ها می‌خوانیم. حال چه شده که در «ایران ام دی» در مورد دستگیری یک قاتل زنجیره‌ای صحبت می‌کنیم؟

پاسخ در روشی است که کارگاهان پلیس برای حل این پرونده مورد استفاده قرار دادند. در صحنه یکی قتل‌هایی که حدود ۴۰ سال پیش رخ داده بود، نمونه DNA قاتل پیدا شده و پلیس آن را نگه داشته بود. اما این نمونه با هیچ کدام از نمونه‌های موجود در بانک اطلاعاتی مجرمین همخوانی نداشت و بنابراین در آن زمان هیچ مظنونی دستگیر نشد.

حال به سال ۲۰۱۸ رسیده‌ایم و دنیا طی این مدت تغییرات زیادی داشته است. وب سایتی به نام GEDmatch وجود دارد که با هدف کارهای تحقیقاتی علمی تاسیس شده است. افرادی که تست‌ ژنتیک انجام می‌دهند، می‌توانند نتیجه آن را در این وب سایت آپلود کنند تا توسط محققان در سراسر دنیا مورد استفاده قرار بگیرد.

کارگاهان پلیس از دیتابیس این وب سایت استفاده کردند تا آن را با DNA موجود از قاتل مقایسه کنند. در بررسی آنها هیچ جواب کاملا منطبقی پیدا نشد. اما آنها یک نمونه DNA پیدا کردند که شباهت زیادی با نمونه قاتل داشت.

بررسی اهدا کننده، پلیس را به یکی از خویشاوندان او هدایت کرد که در محله‌‌هایی زندگی می‌کرد که برخی قتل‌ها در آنجا رخ داده و از نظر سن و سال نیز با فرد مظنون مشابهت داشت.

آنها این فرد را تحت نظر گرفتند و بدون اینکه متوجه شود، از وی نمونه DNA تهیه کردند و پس از آزمایش مشخص شد که وی همان قاتل زنجیره‌ای است. جالب اینجاست که او در گذشته یک پلیس بوده و اکنون ۷۲ سال سن دارد.

این نمونه جدیدی از استفاده از دیتابیس ژنتیک آنلاین برای پیدا کردن یک مظنون است و بحث‌های زیادی در مورد درست بودن استفاده از این شیوه به راه انداخته است.

شرکت‌های مختلف دیگری نیز مانند ۲۳andMe وجود دارند که قبلا در ایران ام دی در موردشان صحبت کرده‌ایم و تست‌های ژنتیکی انجام می‌دهند. هرچند آنها در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که تا به‌حال اطلاعات مشتریانشان را در اختیار هیچ مرجع ثالثی قرار نداده‌اند، اما برخی‌ منتقدان می‌گویند که ضمانتی برای این کار وجود ندارد و ممکن است از این اطلاعات سواستفاده بشود.

نظر شما در این مورد چیست؟

در مورد این قاتل بیشتر بخوانید (ویکی‌پدیا)

 

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *