اثر سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بر سلامت اعصاب و روان

آیا زنانی که دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) هستند، ریسک بالایی برای ابتلا به اختلالات روانی دارند؟ آیا فرزندان آنها بیشتر به اوتیسم و اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی (ADHD) مبتلا می‌شوند؟

این پیشنهاد یک مطالعه‌ی جدید بریتانیایی است که به رابطه‌ی بین این وضعیت ‌زنانه و سلامت روان اشاره می‌کند، اما رابطه‌ی قطعی علت و معلولی را بین این دو اثبات نمی‌کند.

مولف مطالعه، ll که در انستیتو تحقیقاتی علوم اعصاب و سلامت روان دانشگاه کاردیفِ ولز شاغل است، می‌گوید: “سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یکی از مشکلات شایعی است که بر زنان جوان دنیای امروز اثر گذاشته، اما اثرات آن بر سلامت روان مورد توجه قرار نگرفته است.”

یافته ها نشان می‌دهند که سلامت روان زنان مبتلا به PCOS بایستی بررسی شود.

خانم‌های مبتلا به PCOS، هورمون مردانه را بیش از حد نرمال ترشح می‌کنند. علائم‌ شامل درد لگن، قاعدگی نامنظم، رشد موی‌های زائد، افزایش وزن و ناباروری هستند.

این بیماری %۱۰-۷ زنان را در سن باروری تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای مطالعه، پژوهشگران اطلاعات نزدیک به ۱۷۰۰۰ زن مبتلا به PCOS در بریتانیا را بررسی کردند و نتایج آن نشان‌ داد که احتمال بروز اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی و اختلالات تغذیه‌ای در خانم‌های مبتلا به این سندرم نسبت به دیگر زنان بیشتر است.

در این مطالعه، فرزندانِ مادران PCOS نسبت به دیگر کودکان در ریسک بالاتری برای ابتلا به ADHD و اوتیسم شناخته شدند.

دکتر ریس در ادامه اشاره کرد که تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته مورد نیاز است، زیرا این پژوهش فقط توانسته نشان دهد که میان این مشکلات، یک ارتباط وجود دارد و هنوز علت آن مشخص نیست.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *