ارتباط میان مشکلات ریوی دوران کودکی با ابتلا به COPD در بزرگسالی

محققان می‌گویند منشا سه چهارم موارد ابتلا به COPD، عملکرد ضعیف مسیر‌های هوایی است که مشکلات آن از دوران کودکی آغاز می‌شود.

آنها می‌گویند بیماری‌های دوران کودکی مانند آسم، برونشیت، نومونی، رینیت‌آلرژیک و اگزما و همچنین مواجهه با عواملی مانند دود سیگار والدین ثاثیر زیادی روی احتمال ابتلا به COPD در بزرگسالی دارد.

در این پژوهش، ۲۴۳۸ نفر از دوران کودکی تا ۵۳ سالگی مورد بررسی قرار گرفته‌اند که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین پژوهش انجام شده در این حوزه به حساب می‌آید.

عملکرد ریه در سنین: ۷ سالگی، ۱۳ سالگی، ۱۸ سالگی، ۴۵ سالگی، ۵۰ سالگی و ۵۳ سالگی مورد ارزیابی قرار گرفته و ریسک‌فاکتورهای این افراد نیز بررسی شد.

پژوهشگران نشان دادند که چگونه عملکرد ریه طی دوران زندگی تغییر می‌کند و اینکه مواجهه با ریسک‌فاکتورها در کودکی باعث آسیب به رشد ریه خواهد شد.

با وجود اینکه سیگار همچنان مهم‌ترین ریسک فاکتور ابتلا به COPD شناخته می‌شود، اما این مطالعه ارتباط میان مشکلات ریوی دوران کودکی با COPD را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود که COPD تا سال ۲۰۳۰ سومین علت مرگ در جهان باشد و به همین خاطر شناسایی عوامل مستعد کننده آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

نتایج این مطالعه در ژورنال Lancet Respiratory Medicine منتشر شده است.

ارتباط میان مشکلات ریوی در کودکی و ابتلا به COPD در بزرگسالی

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *