فرزند بیشتر، دندان کمتر برای مادران؟

بر اساس مطالعات انجام شده، مادرانی که فرزندان بیشتری دارند، در آینده دندان‌های کمتری خواهند داشت.

یکی از تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، مطالعه‌ای است که بر روی تعدادی از زنان آمریکایی که حداقل یک بارداری داشتند، انجام شده است. این مطالعه، نشان داد که بسیاری از زنان، دچار مشکلات دندانپزشکی شده‌ و آنهایی که فرزندان بیشتری داشتند در ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری‌های پریودنتال و التهاب لثه و از دست دادن دندان بودند.

حاملگی، خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی لثه را افزایش می‌دهد اما معمولاً این التهاب بعد از تولد نوزاد برطرف می‌شود. در خانم های مولتی‌پاری که چندین‌بار دچار التهاب لثه شده‌اند، بیماری‌های پریودنتالی ایجاد می‌شود که در صورت عدم درمان می‌تواند باعث از دست رفتن دندان شود.

علاوه بر افزایش میزان ژینژیویت، مسائل دیگری نیز می‌توانند بر سلامت دهان و دندان در زنان باردار اثر بگذارد، از جمله استفراغ‌های صبحگاهی و افزایش میل به خوردن خوراکی‌های دارای ارزش غذایی پایین و فست فود.

استفراغ به مینای دندان آسیب می‌زند و دندان را مستعد سوراخ شدن در اثر مصرف غذاهای شیرین و نشاسته‌ای می‌کند. این تحقیقات همچنین نشان داد که احتمال مصرف خوراکی‌های آسیب رسان به دندان در مادران دارای چندین فرزند بیشتر است.

به گفته‌ی گروهی از محققان اروپایی، مادران دارای سه فرزند، به‌طور میانگین، چهار دندان کمتر از مادران با دو فرزند دارند.

محققان همچنین دریافتند که ازدست دادن دندان پس از تولد فرزند سوم در مادرانی که دو فرزند اول آنها هم‌جنس هستند نسبت به مادرانی که دو فرزند اول آنها هم‌جنس نیستند، بیشتر اتفاق می‌افتد. این تفاوت در مردان دیده نشده است.

این مطالعات نشان داد که روند از دست دادن دندان‌ها در همه‌ی گروه‌های اجتماعی و اقتصادی مشابه بوده و ارتباطی با طبقه‌ی اجتماعی افراد ندارد.

یکی از اعضا بخش اقتصاد سلامت دانشگاه هیدلبرگ آلمان، پیشنهاد می‌کند که اقداماتی از قبیل ارتقاء سطح بهداشت دهان و دندان، تغذیه‌ی مناسب دندان و مراقبت منظم (پیشگیرانه) دندانپزشکی به ویژه در زنانی که قصد مادر شدن دارند، استراتژی‌های معقولی برای پزشکان و سیاست‌های بهداشتی هستند.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *