نتایج امیدوار کننده برای درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس با کمک پیوند سلول‌های بنیادی

چند سالی است که محققان روی درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) با کمک پیوند سلول‌های بنیادی کار می‌کنند و نتایج تحقیقات انجام شده در این مورد بسیار امیدوارکننده بوده است.

حالا نتایج یک تحقیق بزرگتر، امیدواری‌ها را بسیار بیشتر نیز کرده. در این تحقیق، گروهی از بیماران تحت پیوند سلول‌های بنیادی قرار گرفتند و گروهی دیگر تحت درمان با داروهای رایج ام اس بودند.

پس از گذشت یک سال، در بین کسانی که با سلول‌های بنیادی درمان می‌شدند، تنها یک نفر دچار عود شد در حالی که در گروهی که با دارو درمان می‌شدند، بیماری ۳۹ نفر عود کرد.

پس از گذشت سه سال نیز، پیوند سلول بنیادی در درمان سه نفر ناموفق بود (شش درصد) در حالی که درمان دارویی در سی نفر (شصت درصد) جواب نداده بود.

نکته مهم‌تر اینجاست که گروهی که با پیوند سلول بنیادی درمان شده بودند ناتوانی‌هایشان نیز کاهش قابل توجهی یافته بود. در حالی که در گروه درمان دارویی فرایند کاملا برعکس بود و با افزایش تانوانی‌ها مواجه شده بودند.

بیش از ۱۰۰ بیمار ام اس که همگی مبتلا به نوع relapsing remitting بودند از کشورهای سوئد، ایالات متحده، برزیل و انگلستان در این تحقیق شرکت داشتند.

این روش درمانی مشابه روش پیوند مغز استخوان در بیماران سرطانی است. به این معنی که ابتدا با داروهای شیمی‌درمانی، سیستم ایمنی فرد سرکوب می‌شود و در ادامه سلول‌های بنیادی که از خودش گرفته شده به گیرنده تزریق می‌شوند. این فرایند به نوعی سبب ریست شدن سیستم ایمنی فرد خواهد شد.

هرچند هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما محققان امیدوارند این روش هر چه زودتر جایگزین درمان‌های دارویی فعلی شود.

نتایج اولیه این تحقیق در نشست سالانه انجمن پیوند مغز استخوان اروپا ارائه شده است.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *