مهمترین پرسش های بدون پاسخ درباره ویروس زیکا

شیوع ویروس زیکا سبب شده که سازمان بهداشت جهانی با اعلام وضعیت اضطراری جهانی، توجه همگان را به این موضوع جلب کند. تولد هزاران کودک با مشکلات مغزی و میکروسفالی یکی از مهمترین دلایل بروز نگرانی های بین المللی در این مورد بوده است.

اما هنوز سوالات بی پاسخ زیادی در مورد ویروس زیکا وجود دارد. در ادامه مطلب می توانید با مهمترین سوال ها و پاسخ های احتمالی آنها آشنا شوید.

ویروس زیکا چیز جدیدی نیست، پس چرا ناگهان شیوع پیدا کرده است؟

محققان هنوز پاسخ این پرسش را به طور کامل نمی دانند. اما یک تئوری این است که ایجاد یک جهش ژنتیکی در این ویروس سبب افزایش قابلیت سرایت و آلودگی آن شده است. از طرف دیگر برخی محققان می گویند که موضوع ساده تر از این حرف هاست. ویروس زیکا به مکان ها پرتراکم از نظر جمعیتی رسیده و به همین خاطر حالا افراد بیشتری دچار بیماری می شوند.

چه کسانی آلوده محسوب می شوند؟

حدود ۸۰ درصد افرادی که ویروس را در بدن شان دارند فاقد هر گونه علامت هستند. اما هنوز نمی دانیم که ویروس از طریق این افراد قابل سرایت هست یا نه. حتی هنوز نمی دانیم که چرا این ویروس در برخی افراد هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

آیا ویروس زیکا سبب میکروسفالی می شود؟

شواهد موجود برای ایجاد میکروسفالی (میکروسفالی یک اختلال رشد عصبی است که در آن سر بیمار کوچک است) بسیار قوی هستند. اما هنوز تحقیقات در این رابطه به پایان نرسیده و با قطعیت نمی توان در این مورد نظر داد. علاوه بر این اگر پاسخ این پرسش مثبت باشد هنوز نمی دانیم که چه درصدی از افراد مبتلا با میکروسفالی به دنیا می آیند.

آلودگی در چه زمانی از بارداری خطرناک است؟

متاسفانه پاسخ این پرسش نیز هنوز به طور کامل مشخص نشده است. اما به احتمال زیاد آلودگی با ویروس زیکا طی ۱۲ هفته اول بیشترین خطر را به همراه دارد. هرچند برخی پزشکان می گویند که آلودگی تا هفته ۲۹ نیز همچنان برای جنین خطرساز خواهد بود.

ارتباط زیکا با دیگر بیماری ها؟

علاوه بر ایجاد میکروسفالی و آسیب به مغز در نوزادان، فعلا مشخص شده که این ویروس با بیماری گیلن باره نیز ارتباط دارد. اما نمی دانیم که ابتلا به زیکا تا چه حد احتمال بروز این بیماری را افزایش می دهد.

آیا پشه های دیگری هم سبب انتقال ویروس زیکا می شوند؟

این ویروس در حال حاضر توسط گونه ای از پشه تحت عنوان Aedes aegypti منتشر می شود. اما نگرانی هایی وجود دارد که پشه های دیگر مانند پشه ببری آسیایی هم امکان انتقال این ویروس را داشته باشند.

آیا امکان انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی وجود دارد؟

در حال حاضر به نظر می رسد که اکثر افراد آلوده از طریق نیش پشه مبتلا شده اند. از طرف دیگر انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی در چند نفر از بیماران تقریبا به اثبات رسیده است. اما هنوز نمی دانیم که درصد خطر انتقال از طریق رابطه جنسی چقدر است.

آیا آلودگی به ویروس زیکا ایمنی ایجاد می کند؟

این هم جزو مهمترین سوالات بدون پاسخ است. آیا پس از ابتلا به این ویروس نسبت به آن ایمنی پیدا می شود؟ مانند بیماری سرخک که یک بار ابتلا سبب ایمنی خواهد شد؟ اگر پاسخ این پرسش را بدانیم، می توانیم مشخص کنیم که شیوع فعلی زیکا تا کی ادامه خواهد داشت. اما فعلا برای این پرسش هم پاسخ روشنی وجود ندارد و باید بیشتر صبر کنیم تا اطلاعات بیشتری در مورد این ویروس به دست آید.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner