افزایش فعالیت بدنی در دراز مدت با استفاده از گام‌شُمار

پدومتر یا گام‌شُمار، دستگاه قابل حمل و کوچکی است که با تشخیص حرکات دست یا لگن فرد، گام‌های وی را شمارش می‌کند.

پدومتر، در گذشته بیشتر توسط ورزشکاران و علاقه‌مندان تناسب اندام استفاده می‌‌شد. اما در حال حاضر امکان شمارش گام‌ها در بسیاری از تلفن‌ها و ساعت‌های هوشمند نیز وجود دارد و توسط اپلیکیشن‌های مختلفی در دسترس‌ است. هرچند این دستگاه به صورت مستقل نیز به شکل مچ‌بند‌‌ها و گجت‌هایی که به کمربند متصل می‌شوند، ارائه می‌گردد.

پژوهش‌های قبلی نشان داده بود که استفاده از پدومتر می‌تواند موجب تشویق به انجام فعالیت و کاهش وزن گردد. حالا یک تحقیق جدید علاوه بر تایید این موضوع، نشان می‌دهد که استفاده از پدومتر در دراز مدت نیز باعث افزایش فعالیت بدنی خواهد شد.

این پژوهش نشان می‌دهد تاثیرگذاری پدومتر بلند مدت بوده و افرادی که از این ابزار استفاده می‌کنند، حتی ۳ الی ۴ سال بعد نیز نسبت به گروه شاهد بیشتر راه می‌روند. تحقیق انجام شده نشان داد که استفاده کنندگان از پدومتر نسبت به دیگران به طور متوسط روزانه ۶۰۰ قدم بیشتر برمی‌دارند. ضمنا این افزایش با ارائه یک آموزش تشویقی کوتاه در ابتدای کار، بیشتر نیز شده است.

بد نیست بدانید که برخی منابع ۱۰٬۰۰۰ قدم در روز، معادل حدود ۸ کیلومتر، را به‌عنوان استانداردی برای یک سبک زندگی فعال پیشنهاد می‌کنند.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *