درمان بیماری‌های روانی با کمک حیوانات خانگی

آیا نگاه دوست‌داشتنی یک سگ یا موهای آرامش بخش یک گربه می‌توانند به افراد مبتلا به بیماری‌های روانی کمک کنند؟ پژوهش‌های جدید بار دیگر روی مثبت بودن پاسخ تاکید می‌کنند.

هرچند این همراهان دوست‌داشتنی جایگزین دارو یا درمان‌های درمانگران نیستند، اما طبق گفته پژوهشگران بریتانیایی می‌توانند فواید مهمی داشته باشند. جمع‌بندی آن‌ها از ۱۷ مطالعه نشان داده که حیوانات خانگی می‌توانند احساس راحتی ایجاد کرده و نگرانی، تنهایی و گوشه گیری را از بین ببرند. همینطور می‌توانند فعالیت بدنی را افزایش دهند و حواس بیمار را از علائم بیماری‌اش پرت کنند.

هلن لوئیس بروکز مولف مقاله تازه در یک سخنرانی روانپزشکی در دانشگاه لیورپول گفت: «شرکت‌کنندگان در این پژوهش از نگه‌داری حیوانات لذت می‌بردند و بر این باور بودند که از این ارتباط فواید روانی زیادی کسب کرده‌اند.»

مطالعاتی که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند بیشتر روی سگ‌ها و گربه‌ها تمرکز داشتند اما پرنده‌ها، خرگوش‌ها و دیگر حیوانات هم بررسی شدند. به گفته دکتر بروکز، پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که افراد باید بتوانند حیوانی را انتخاب کنند که با نیازهای فردی، موقعیت زندگی و محدودیت‌هایشان همخوانی داشته باشد.

یک الگوی عمده که توسط پژوهشگران یافت شد، احساس آرامشی بود که از سمت حیوانات القا می‌شود چرا‌ که با حمایت بدون قید و قضاوت آن‌ها همراه است. حتی گاهی اوقات افراد مبتلا به بیماری روانی، حیوانات خانگی‌شان را به کسانی که با آنها زندگی می‌کنند ترجیح می‌دهند.

حیوانات خانگی همچنین میتوانند یک احساس مسئولیت ایجاد کرده و به پرت شدن حواس بیمار از علائمش کمک کنند.

فواید دیگری که توسط صاحبان حیوانات بیان شد شامل افزایش ورزش و ارتباط با طبیعت بود. همچنین کمک به اینکه تمرکزشان روی زمان حال باشد تا گذشته، حیوانات به آنها کمک می‌کردند تا با دید بازتر به رویدادهای اجتماعی نگاه کنند و به آنها احساس غرور، خواسته شدن و باارزش بودن می‌دهند.

البته داشتن حیوانات خانگی، ابعاد منفی هم به همراه دارد. گاهی نگه‌داری از یک حیوان می‌تواند سخت و هزینه‌بر باشد و ضمنا اغلب این حیوانات نمی‌توانند به اندازه صاحب‌شان عمر کنند.

نگه‌داری از یک حیوان خانگی برای افراد مبتلا به بیماری‌های روانی مانند هر فرد دیگر می‌تواند مفید باشد. البته اگر فرد مبتلا به بیماری روانی‌ نگران توانایی‌اش برای نگه‌داری از حیوان باشد، باید با درمانگر خود در این‌باره مشورت کند.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *