پیشنهاد تازه برای طبقه‌بندی دیابت به ۵ گروه

در حال حاضر بیماری دیابت به دو گروه اصلی نوع ۱ و ۲ طبقه‌بندی می‌شود. اما نویسندگان یک پژوهش تازه که نتایج آن سه روز پیش در ژورنال لنست منتشر شده، معتقدند باید طبقه‌بندی جدیدی برای دیابت قائل شد و آن را به ۵ گروه تقسیم بندی کرد.

آنها پیشنهاد کرده‌اند دیابت به ۵ کلاستر (گروه) تقسیم شود:

– گروه اول: «دیابت خودایمنی شدید» که در واقع مشابه دیابت نوع ۱ است و در سنین پایین شروع می‌شود. در این بیماران انسولین تولید نمی‌شود و سیستم ایمنی مقصر آن است.

– گروه دوم: بیماران دیابتی با «کمبود شدید انسولین» که در نگاه اول بسیار شبیه گروه اول هستند. این بیماران جوان بوده و وزن طبیعی دارند. ضمنا در تولید انسولین نیز مشابه گروه اول مشکل دارند، اما سیستم ایمنی آنها مقصر نیست.

– گروه سوم: بیماران دیابتی با «مقاومت شدید نسبت به انسولین». این بیماران به طور کلی اضافه وزن داشته و قادر به تولید انسولین هستند. اما بدن آنها دیگر نسبت به انسولین واکنش نشان نمی‌دهد.

– گروه چهارم: «دیابت خفیف وابسته به چاقی». این نوع عمدتا در افرادی که اضافه وزن زیادی دارند، دیده می‌شود. اما مبتلایان از نظر متابولیسم در مقایسه با گروه سوم، به وضعیت طبیعی نزدیک‌تر هستند.

– گروه پنجم: «دیابت خفیف مرتبط با سن». شروع علائم بیماری در این بیماران بسیار دیرتر است و  آنها نسبت به دیگر گروه‌ها سن بسیار بالاتری دارند و بیماری نیز در آنها خفیف‌تر است.

پژوهشگران معتقدند تقسیم‌بندی جدید باعث کنترل بهتر دیابت خواهد شد و  عصر تازه‌ای برای کنترل و درمان این بیماری‌ در راه است. چرا که با تشخیص‌های دقیق‌تر، درمان‌ها اختصاصی‌تری نیز انجام خواهد شد. به ویژه برای سه گروه از این پنج گروه که بیماری در آنها شدیدتر بوده و باید مورد درمان‌های جدی‌تری قرار بگیرند.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *