آیا متیل‌دوپا نخستین دارو برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع یک خواهد بود؟

به گفته‌ی گروهی از محققان، یکی از داروهایی که معمولاً برای کنترل فشارخون بالا استفاده می‌شود، ممکن است به پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۱ در افراد دارای ریسک کمک کند.

آرون میشلز، یکی از محققان مرکز دیابت کودکی باربارا دیویس، بیان می‌کند که این کشف، با استفاده از یک ابررایانه در آزمایشگاه روی موش و انسان انجام شده و این اولین درمان اختصاصی برای پیشگیری از دیابت نوع یک است.

میشلز و همکارانش دریافتند داروی «متیل‌دوپا» که بیش از ۵۰ سال برای درمان فشارخون بالا در زنان باردار و کودکان استفاده می‌شده، برای چیزی کاملاً غیرمرتبط با اثر اصلی این دارو نیز مفید است. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار دارد.

حدود ۶۰ درصد افراد در ریسک ابتلا به دیابت نوع ۱، دارای آنتی‌ژن HLA-DQ8 هستند که احتمال ابتلا به این بیماری را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. محققان معتقد بودند که اگر بتوانند به طور خاص HLA-DQ8 را مسدود کنند، می‌توانند از شروع بیماری جلوگیری کنند.

همانطور که می‌دانید، تمام داروها یکسری اثرات جانبی دارند. برای مثال مصرف بیش از حد استامینوفن می‌تواند باعث آسیب کبدی شود. به گفته‌ی میشلز، بررسی‌ آنها به این صورت بود که داروهای مولکولی مورد تأیید FDA انتخاب شدند و اتصالشان به HLA-DQ8 از‌طریق ابررایانه مورد آنالیز قرار گرفت. برای هر دارو، هزار جهت‌گیری مختلف آزمایش شد تا آنهایی که با جایگاه اتصال HLA-DQ8 متناسب هستند، شناسایی شوند.

پس از بررسی هزاران دارو از طریق ابررایانه، محققان دریافتند که متیل‌دوپا، نه‌تنها HLA-DQ8 را مسدود می‌کند بلکه به عملکرد ایمنی سایر سلول‌ها نیز آسیب نمی‌رساند (برخلاف بسیاری از داروهای سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی).

این تحقیق به مدت ۱۰ سال انجام شد و اثربخشی آن در موش‌ها و در ۲۰ بیمار دیابتی نوع یک اثبات شد.

همانطور که می‌دانید، امروزه می‌توانیم با دقت تقریبا ۱۰۰ درصد پیش‌بینی کنیم که چه کسی احتمال دارد به دیابت نوع یک مبتلا شود. هدف این است که از آغاز بیماری در کسانی که در خطر ابتلا قرار دارند، پیشگیری کنیم و یا شروع بیماری را به تأخیر بیندازیم.

این دارو به صورت خوراکی و سه نوبت در روز مصرف می شود و با استفاده از آن می‌توانیم به‌طور بالقوه مانع از ایجاد دیابت نوع یک در حداکثر ۶۰ درصد افراد در ریسک ابتلا به این بیماری شویم و این یک پیشرفت بسیار مهم است.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *