آیا بازی‌های رایانه ای قادر به ارتقای عملکرد مغز هستند؟

سالهاست دانشمندان در حال مطالعه و بررسی بازی‌های رایانه‌ای هستند. بازی‌های رایانه‌ای، سبب فاصله گرفتن ما از دنیای واقعی شده و امروزه از رایج‌ترین سرگرمی‌ها به شمار می‌آیند. این بازی‌ها از زمان ابداع‌شان در سال ۱۹۷۲ تاکنون تغییرات قابل توجهی داشته‌ و به‌سرعت در حال پیشرفت و تحول هستند.

برخی بازی‌های کامپیوتری برای سلامت جسم و روان مضر هستند، اما همه بازی‌ها را نمی‌توان مضر دانست و برخی از این بازی‌ها می‌توانند به افزایش قابل توجه عملکرد مغز و ارتقای سرعت تصمیم گیری کمک کنند. به‌گونه‌ای که نشان داده شده انجام این بازی‌ها در دوران سالمندی برای پیش‌گیری از دمانس مفید است. برای مثال، نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد ریسک بروز دمانس در افرادی که به بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازند تا ۴۸ درصد کمتر است.

بدیهی است با گذشت زمان، مغز نیز مانند سایر ارگان‌ها دچار تغییرات ناشی از افزایش سن، خواهد شد. اما بازی‌های رایانه‌ای، شگرد جدیدی هستند که می‌توانند به تقویت ذهن کمک کرده و با به چالش کشیدن مغز و درگیری نورون‌های عصبی و مسیرهای سیناپسی، سبب افزایش سرعت انتقال پیام‌های عصبی و در نتیجه ارتقای عملکرد مغزی می‌شوند.

شاید زمان آن رسیده باشد که زاویه دید را نسبت به بازی‌ها رایانه‌ای تغییر داده و به عنوان یک راهکار پیشگیری و حتی درمانی نسبت به آن‌ها نگاه کنیم، اما نباید فراموش کرد که همه بازی‌ها در این گروه قرار نمی‌گیرند و فقط برخی بازی‌ها هستند که به افزایش قابلیت‌های مغز کمک می‌کنند.

تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و در مورد نوع بازی کامپیوتری و زمان اختصاص داده شده به آن ها باید مطالعات بیشتری انجام داد.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *