پیش‌بینی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی با کمک معاینه ته چشم و هوش مصنوعی

ارتباط میان فناوری و پزشکی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و هر روز شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در پزشکی هستیم که با کمک فناوری به‌دست آمده‌اند. حالا ساعاتی پیش، مقاله‌ای در ژورنال مهندسی بیومدیکال نیچر منتشر شده که نویسندگان اصلی آن از پژوهشگران گوگل هستند و موضوع آن به بررسی ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی اختصاص دارد.

ممکن است این موضوع به نظر عجیب برسد که مهندسان گوگل چه ارتباطی به بررسی خطرات بیماری‌های قلبی-عروقی داشته و با تفسیر تصاویر ته چشم چه کاری دارند؟

پاسخ در اینجاست که آنها توانسته‌اند با کمک هوش مصنوعی، نرم‌افزاری بسازند که قادر به تفسیر تصاویر تهیه شده از ته چشم است و می‌تواند اطلاعات قابل توجهی از این تصاویر استخراج کند: اینکه فرد چند سال دارد، جنسیت‌اش چیست، فشار خون او چقدر است و اینکه سیگار می‌کشد یا نه!

میزان دقت این اطلاعات نیز جالب است. در محاسبه سن، متوسط خطا ۳.۲۶ سال بوده، در تعیین جنسیت میزان دقت ۹۷ درصد بوده، سیگاری بودن فرد با دقت ۷۱ درصد محاسبه شده و متوسط خطا در محاسبه فشار خون بیمار نیز ۱۱.۲۳ میلی‌متر جیوه بوده است.

در سمت چپ تصویر ته چشم دیده می‌شود - در سمت راست می‌بینید که چگونه هوش‌مصنوعی گوگل، عروق خونی را برای محاسبه فشار خون بررسی می‌کند.

در سمت چپ تصویر ته چشم دیده می‌شود – در سمت راست می‌بینید که چگونه هوش‌مصنوعی گوگل، عروق خونی را برای محاسبه فشار خون بررسی می‌کند.

حالا این نرم‌افزار با کنار هم قرار دادن این اطلاعات، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی‌-عروقی را محاسبه می‌کند و توانسته احتمال بروز حوادث قلبی‌-عروقی ماژور را طی ۵ سال آینده در ۷۰ درصد موارد با موفقیت پیش‌بینی کند.

به نظر باورکردنی نمی‌آید اما همه اینها با بررسی یک تصویر از ته چشم بیمار به دست آمده است.

برای آموزش سیستم هوش‌مصنوعی از نزدیک به ۳۰۰ هزار تصویر ته‌چشم استفاده شده است. تصاویر اسکن ته‌چشم که به صورت دیجیتالی انجام می‌شوند در پایگاه‌های اطلاعاتی و پرونده‌های سلامت بیماران در دسترس این سیستم قرار گرفته‌اند.

شما فکر می‌کنید پیشرفت بعدی هوش‌مصنوعی در کدام شاخه پزشکی است؟
بیشتر بخوانید – آینده پزشکی: چگونه هوش مصنوعی به تشخیص بیماری‌ها کمک می‌کند؟

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *