۱۵ علامت سرطان در آقایان که نباید نادیده گرفته شوند

یکی از بهترین راه‌های مقابله با بیماری‌ها، تشخیص زودهنگام است. اما مشکل این‌جاست که نشانه‌های هشداردهنده اغلب سرطان‌ها بسیار ناچیز می‌باشند و معمولا خیلی دیر شناسایی می‌شوند.

نگاهی به این پانزده علامت و نشانه بیندازید: حتما با آنها آشنا هستید، ‌تعدادی از آن‌ها ارتباط قوی‌تری با سرطان دارند اما همگی آن‌ها ارزش دانستن و یک مرور کوتاه را دارند.

۱- مشکل در دفع ادرار

بسیاری مردان همزمان که مسن‌تر می‌شوند، مشکلات ادراری پیدا می‌کنند. مواردی مانند:

▪  تکرر ادرار، به دفع به ویژه شب‌هنگام

▪  احساس فوریت، dribbling و یا نشت ادرار

▪  مشکل در شروع ادرار یا کاهش جریان ادرار

▪  احساس سوزش هنگام دفع ادرار

این علائم معمولاً در‌صورت بزرگی پروستات رخ می‌دهند ولی می‌توانند ناشی از سرطان پروستات نیز باشند.

می‌دانید که بزرگی پروستات را می‌توان با معاینه بررسی کرد، ولی اغلب همکاران برای اطمینان از آزمایش PSA کمک می‌گیرند.

۲- تغییر در بیضهها
اگر متوجه توده و یا هرگونه تغییری در بیضه‌ها شدید، هرگز نباید بررسی آن به تعویق بیفتد. برخلاف سرطان پروستات که رشد آرامی دارد، سرطان بیضه به سرعت پیشروی می‌کند. جهت بررسی، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و سونوگرافی از اسکروتوم مناسب خواهد بود.

۳- خون در مدفوع
می‌دانید که این موضوع می‌تواند از اولین نشانه‌های سرطان مثانه، کلیه یا کولون باشد. حتی در‌صورت عدم وجود دیگر نشانه‌های سرطان، بهتراست به هر خونریزی غیرعادی توجه شود، هرچند که به احتمال زیاد این عارضه ناشی از مشکلاتی دیگر مانند هموروئید یا عفونت ادراری می‌باشد که البته بازهم، درمان علت آن حائز اهمیت است.

۴- تغییرات پوستی
تغییر در اندازه، شکل و رنگ یک خال یا سایر لکه‌ها و همچنین رشد لکه‌های جدید، نشانه‌های معمول سرطان پوست هستند.

۵- تغییرات لنفنودها
تورم دردناک لنف‌نودها نشان می‌دهد که در بدن اتفاقاتی در حال رخ دادن است و اغلب از درگیری سیستم‌ ایمنی با بیماری حکایت دارد. اما سرطان‌های مشخصی نیز باعث این تغییرات می‌شوند، بنابراین به موارد متورم یا دردناکی که طی ۲ تا ۴ هفته بهتر نمی‌شوند توجه داشته باشید.

۶مشکل در بلع
بروز این مشکل به صورت گاه بیگاه جای نگرانی ندارد ولی اگر اغلب رخ می‌دهد و به ویژه در صورت همراهی با استفراغ یا کاهش وزن نیاز به بررسی دارد. ممکن است نیاز به انجام اندوسکوپی، سی‌تی اسکن گردن، قفسه سینه و شکم یا گرافی همراه با بلع باریوم باشد.

۷- سوزش سردل
در بسیاری موارد با تغییر در رژیم غذایی، عادات نوشیدن و یا کنترل استرس می‌توان از این مشکل پیشگیری کرد، چنانچه این مسائل افاقه نکرد باید آن را مورد بررسی قرار داد. سوزش سردلی که با اصلاح رژیم غذایی قطع نمی‌شود یا بدتر می‌شود، می‌تواند به معنای سرطان معده یا مری باشد. همچنین تداوم سوزش سردل می‌تواند به پوشش مری آسیب رسانده و منجر به ایجاد «مری بارت» شود. هرچند به ندرت، ولی “مری بارت” می‌تواند احتمال سرطان گلو را افزایش دهد.

۸- تغییرات دهانی
چنانچه بیمار سیگار می‌کشد و یا تنباکو مصرف می کند، وجود لکه‌های زرد، خاکستری، سفید یا قرمز روشن که داخل دهان یا روی لب‌ها هستند را زیرنظر بگیرید. ضمنا مراقب زخم‌های آفتی که بیشتر از ۲ هفته طول کشیده‌اند نیز باشید، چراکه ممکن است نشانه سرطان دهان باشد.

۹- کاهش وزن بی‌دلیل
چنین رخدادی بدون تغییر رژیم غذایی و تمرینات ورزشی، می‌تواند ناشی از تاثیرات استرس و یا مشکل تیروئید باشد اما به‌خاطر داشته باشید که کاهش وزن ۵ کیلو یا بیشتر، غیرعادی است. هرچند بیشتر کاهش وزن‌های ناخواسته سرطان نیستند ولی می‌تواند نشانه سرطان پانکراس، معده و یا ریه باشد. برای تشخیص می‌توان از آزمایشات خون و تصویربرداری داخلی مانند سی‌تی اسکن یا PET Scan بهره برد.

۱۰- تب
تب معمولاً نشانه بدی نیست، چراکه به معنای مبارزه بدن با عفونت است ولی تب طول کشیده و غیرقابل توجیه، می‌تواند به معنای لوکمی و یا لنفوم باشد. باید جزئیات سوابق پزشکی بیمار تهیه گردد، و یک معاینه فیزیکی برای بررسی علل احتمالی انجام شود.

۱۱- تغییرات پستانی
سرطان پستان در مردها معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرد و توده‌های پستانی در آن‌ها نادیده گرفته می‌شود. معمولا این سرطان‌ بسیار دیرهنگام تشخیص داده می‌شود. بنابراین گوش به زنگ باشید، چراکه تشخیص زودهنگام، کلید موفقیت در درمان است.

۱۲- خستگی
بسیاری از انواع سرطان باعث ایجاد إحساس خستگی عمیقی می‌شوند که با استراحت بهتر نمی‌شود. توجه داشته باشید که این حالت متفاوت از خستگی ناشی از یک هفته‌ی پرتلاطم می‌باشد. اگر این خستگی زندگی روزمره را متاثر کرده باید به دنبال علت و راه درمان باشید.

۱۳- سرفه
سرفه شایع‌ترین علامت سرطان ریه است. اما به‌طور معمول در افراد غیرسیگاری سرفه‌های ناچیز به معنای سرطان نمی‌باشد. می‌توان با آزمایش موکوس، ریه‌ها را ازنظر عفونت بررسی کرد، همچنین گرافی ساده برای بررسی سایر مشکلات مفید است. اما در مورد کسانی که سیگار می‌کشند، باید این موضوع را با دقت مورد توجه قرار داد.

۱۴- درد
سرطان، علت عمده دردها نیست اما تداوم درد می‌تواند اخطاری برای سرطان استخوان، مغز یا دیگر سرطان‌ها باشد، به ویژه برای آن‌دسته از سرطان‌هایی که متاستاز داده‌اند. هر درد غیرقابل توضیح که بیش از یک ماه طول کشیده نباید نادیده گرفته شود و نیاز به بررسی دارد.

۱۵- شکم درد همراه با افسردگی
این مورد نادر است، ولی درد شکم همراه با افسردگی می‌تواند نشانه سرطان پانکراس باشد. این موضوع به‌ویژه درصورت وجود سابقه خانوادگی سرطان پانکراس باید مورد توجه قرار بگیرد.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *