کشف نوع جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ در خاک

محققان آمریکایی موفق به کشف خانواده جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها شده‌اند. گروه جدید آنتی‌بیوتیک‌ها مالاسیدین (malacidins) نام دارد و گفته می‌شود در برابر برخی باکتری‌های گرم مثبت که در برابر دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت دارند، موثر است.

آنتی‌بیوتیک «مالاسیدین» با اختلال در ساخت دیواره سلولی باکتری‌های عفونت‌زا باعث از بین رفتن آنها می‌شود. پژوهشگران دانشگاه راکفلر می‌گویند به خاطر نوع مکانیسم آنتی‌بیوتیک جدید، احتمال ایجاد مقاومت در برابر آن بسیار پایین است.

آنها آنتی‌بیوتیک جدید در خاک یافت شده و یک فرآورده طبیعی (natural product) حاصل از فعالیت‌های باکتری‌ها به شمار می‌رود. محققان ۱۵۰۰ نمونه مختلف خاک‌ را از مناطق مختلف مورد بررسی قرار داده‌اند تا به «مالاسیدین» دست یافته‌اند.

فرآوردهٔ طبیعی، ترکیبی شیمیایی یا ماده‌ای است که توسط یک موجود زنده تولید و در طبیعت پیدا می‌شود. تا به حال آنتی‌بیوتیک‌های زیادی از فرآورده‌های طبیعی کشف شده‌اند که پنی‌سیلین یکی از مشهورترین آنهاست و حتما داستان کشف آن را می‌دانید.

تا به حال یکی از مشکلات مهم بر سر راه محققان این بوده که بسیاری از باکتری‌ها را نمی‌توان در محیط آزمایشگاهی پرورش داد و به همین خاطر اغلب فرآورده‌های طبیعی آنها ناشناخته مانده‌اند. حالا محققان برای فائق آمدن بر این مشکل، راهکار تازه‌ای ابداع کرده‌اند.

آنها DNA باکتری‌های مدنظرشان را در باکتری‌هایی قرار می‌دهند که در آزمایشگاه قابل پرورش‌ دادن هستند و با این کار می‌توانند نتیجه فعالیت باکتری را در آزمایشگاه بررسی کنند. این روش جدید، افق تازه‌ای برای بررسی گسترده باکتری‌هایی ایجاد خواهد کرد که تا به حال امکان بررسی‌شان را نداشته‌ایم و احتمالا در آینده شاهد کشف انواع بیشتری از آنتی‌بیوتیک‌های مشابه خواهیم بود.

با وجود تعداد زیاد آنتی‌بیوتیک‌های در دسترس، بیماری‌های عفونی یکی از دلایل عمده مرگ در سراسر دنیا به حساب می‌آیند و پیش‌بینی می‌شود که مرگ‌های ناشی از بیماری‌های عفونی تا سال ۲۰۵۰، بیش از ۱۰ برابر شود.

البته کشف یک آنتی‌بیوتیک جدید به این معنی نیست که به زودی آن را در بازار خواهیم دید. فرایند بررسی و تایید آنتی‌بیوتیک سال‌ها طول می‌کشد.

در حال حاضر حدود ۴۸ آنتی‌بیوتیک در حال طی مراحل آزمایشی‌شان هستند و اغلب آنها در نهایت برای استفاده روی انسان تایید نمی‌شوند.

نتایج کشف جدید، روز گذشته در ژورنال بیولوژی نیچر منتشر شده است.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *