امکان تشخیص دیابت با کمک پایش ضربان قلب توسط اپل واچ؟

در حال حاضر برخی حسگرهای ساده مرتبط با سلامت، روی ابزارهای پوشیدنی الکترونیکی تعبیه شده است: برای مثال ساعت‌های هوشمند اپل به سنسوری در پشت‌ ساعت مجهز هستند که ضربان قلب فرد را تحت نظر می‌گیرند.

در نگاه اول به نظر می‌رسد دانستن تعداد ضربان قلب کاربرد زیادی ندارد. اما همین الان هم از این امکان استفاده‌های خلاقانه‌ای شده است.

برای مثال شرکت اپل این سنسور را در همراهی با سنسورهای مرتبط با فعالیت جسمانی مورد استفاده قرار می‌دهد. هنگامی که فرد در حال ورزش است، طبیعی است که ضربان قلب بالا برود. اما بالا رفتن ضربان قلب، بدون وجود فعالیت فیزیکی، نگران کننده است و توسط ساعت‌های هوشمند پایش شده و به کاربر هشدار داده می‌شود.

حالا یک تحقیق جدید توسط گروهی از پژوهشگران روی کاربران ساعت اپل انجام شده و آنها ادعا می‌کنند از روی پایش ضربان قلب می‌توانند وجود برخی بیماری‌ها مانند دیابت را با دقتی حدود ۸۵ درصد پیش‌بینی کنند.

آنها ضربان قلب بیش از ۱۴ هزار کاربر ساعت اپل را بررسی کرده‌اند. هدف این بوده که قادر به تفسیر الگوی ضربان قلب افراد بشوند و برای این کار از  هوش مصنوعی کمک گرفته‌اند. پژوهشگران متوجه شده‌اند که بیماری دیابت روی الگوی ضربان قلب افراد تاثیر می‌گذارد و این الگو با استفاده از هوش مصنوعی و یک سنسور ساده در ۸۵ درصد مبتلایان قابل شناسایی است.

بیشتر بخوانید: چگونه هوش مصنوعی به تشخیص بیماری‌ها کمک می‌کند؟

به گفته محققان، پایش و تحلیل الگوی ضربان قلب می‌تواند به شناسایی مبتلایان دیابت و پره‌دیابت کمک کند. برای مثال در آمریکا بیش از ۱۰۰ میلیون نفر به دیابت یا پره‌دیابت مبتلا هستند و حدود ۲۵ درصد آنها از بیماری‌شان اطلاع ندارند. البته کار انجام شده فعلا در مرحله تحقیقاتی است و هنوز به صورت یک اپلیکیشن قابل استفاده در نیامده است. اما پژوهشگران می‌گویند که طی چند ماه آینده برای عموم قابل ارائه خواهد بود. ضمن اینکه مشغول کار روی تشخیص مشکلات دیگری مانند هایپرتنشن و آپنه خواب نیز با کمک الگوی ضربان قلب هستند.

همزمان با پیشرفت در هوش مصنوعی، شرکت‌های بزرگ فناوری هم در تلاش‌اند تا سنسورهای مرتبط با سلامت را روز به روز بهتر کنند. برای مثال شایعاتی وجود دارد که شرکت اپل در مدل‌های آینده ساعت‌اش روی مدلی کار می‌کند که قادر است نوعی ECG از کاربر تهیه کند و توانایی پایش فشار خون بیمار را نیز دارد. هرچند هنوز در مورد جزئیات آن اطلاعاتی در دست نیست.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *