هشدار در مورد مصرف کراتوم: داروی گیاهی ترک اعتیاد

کراتوم گیاهی است که با ادعای «داروی گیاهی ترک اعتیاد» فروخته می‌شود. در ایران نیز با نام‌هایی مانند قرص دراگون یا تتای هند به فروش می‌رسد و به شکل چای کیسه‌ای نیز در دسترس است.

اما از سال ۲۰۱۴ مشخص شده که مصرف خود این گیاه نیز اعتیادآور است و در واقع حاوی اجزای اوپیوئیدی است.

این گیاه در بازار داروهای گیاهی کشورهای مختلف، به عنوان گیاه مسکن یا کمک به ترک اعتیاد استفاده می‌شود. حال سازمان غذا و داروی آمریکا بیانیه‌ جدیدی صادر کرده و در مورد مصرف این گیاه هشدار داده است. چرا که مصرف این گیاه به طور بالقوه اعتیادآور و با برخی عوارض جدی همراه است.

برخی افراد از کراتون برای ترک اعتیاد به هروئین، مورفین و البته متادون استفاده می‌کنند، اما از این موضوع اطلاع ندارند که کراتون (kratom) حاوی ترکیبات اوپیوئیدی است.

ضمن اینکه مصرف این گیاه در همراهی با برخی داروها باعث ایجاد عوارض بسیار خطرناکی می‌شود. سازمان غذا و داروی آمریکا از سال ۲۰۱۱ تا به حال، ۴۴ مورد مرگ مرتبط با مصرف کراتون ثبت کرده است.

مصرف این گیاه فعلا در آمریکا آزاد است، اما سازمان غذا و دارو از چند سال پیش در حال انجام تحقیقات روی آن بوده و اکنون می‌گوید از ۲۵ ماده موثر موجود در این گیاه، ۲۲ تای آن مشابه اوپیوئیدها عمل می‌کنند.

این مدل سه بعدی نشان می‌دهد که اجزای موجود در کراتون با گیرنده‌های اوپیوئیدی پیوند قوی برقرار می‌کنند

این مدل سه بعدی نشان می‌دهد که اجزای موجود در کراتون با گیرنده‌های اوپیوئیدی پیوند قوی برقرار می‌کنند.

سازمان غذا و داروی آمریکا در حال حاضر مصرف این گیاه را ممنوع نکرده، اما در مورد مصرف آن هشدار داده است. آنها در بیانیه‌شان می‌گویند که از نیاز به وجود درمان‌های جایگزین برای ترک اعتیاد و مشکلات درد مزمن آگاه هستند. اما تا به حال شواهدی از مفید بودن کراتون پیدا نکرده‌اند و به مصرف‌کنندگان این گیاه توصیه می‌کنند به پزشک‌شان مراجعه کرده و از درمان‌های اثبات شده استفاده کنند.

تحقیقات روی این گیاه نیز ادامه خواهد داشت و ممکن است مصرف این گیاه در آینده نزدیک ممنوع اعلام شود.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *