گروه جدیدی از داروها برای مقابله با کلسترول بالا

سازمان غذا و داروی آمریکا روز گذشته استفاده از داروی Praluent  را جهت کاهش کلسترول خون تایید کرد. با این کار در واقع دسته جدیدی از داروهای کاهنده کلسترول خون به بازار وارد خواهند شد که تحت عنوان گروه مهار کننده PCSK9  شناخته می شوند.

کلسترول ماده ای چربی مانند است که دارای انواع خوب  و بد می باشد و میزان بالای آن سبب تشکیل پلاک در عروق خونی شده و سبب بیماری های قلبی و عروقی می شود. کلسترول بالا یکی از عوامل اصلی سکته های قلبی و مغزی به شمار می آید.

داروی جدید به طور خاص برای افرادی موثر است که دارای سابقه خانوادگی کلسترول بالا هستند و علاوه بر این، برای کسانی مفید خواهد بود که قادر به مصرف داروهای کنترل کننده کلسترول فعلی (استاتین ها) نیستند.

تفاوت داروی جدید با استاتین ها؟
در حال حاضر گروه دارویی استاتین ها برای کنترل کلسترل مورد استفاده قرار می گیرد. استاتین ها با کاهش میزان تولید کلسترول در کبد به کاهش میزان کلسترول کمک می کنند. اما داروی جدید با روش دیگری عمل نموده و به خروج بهتر کلسترول از جریان خون کمک می کند.

حدود ۲۰ درصد افراد، مصرف استاتین ها را به خاطر عوارض جانبی شان کنار می گذارند. آنها به خاطر عوارضی مانند درد عضلانی، کاهش حافظه، علایم شبه آنفلوآنزا و تغییرات ایجاد شده در کبد استفاده از دارو را متوقف می کنند. حالا داروی جدید می تواند جایگزین خوبی برای این افراد به شمار بیاید.

شاخه دارویی جدید قادر است که میزان کلی کلسترول و خصوصا کلسترول بد (LDL) را تا بیش از ۵۰ درصد بیشتر از استاتین ها کاهش دهد. با این حساب بد نیست بدانید که داروی دوم این گروه نیز در حال طی کردن مراحل تایید است.

روش مصرف؟ تزریق…
استاتین ها به صورت قرص هستند. برای مثال شما هر روز یک قرص آتورواستاتین مصرف می کنید و این یک برنامه همیشگی و تکراری است. اما داروهای گروه PCSK9-inhibitors فعلا به صورت تزریقی زیرپوستی ارایه شده اند. اما خبر خوب این است که تزریق باید هر دو یا چهار هفته یک بار صورت بگیرد. 

دکتر کانن استاد دانشگاه هارواد است و در تحقیقات این دارو شرکت داشته و می گوید ما با خودمان می گفتیم که احتمالا بسیاری از افراد مصرف قرص را ترجیح خواهند داد. اما شاید اگر قرار باشد یک تزریق هر چهار هفته یک بار باشد و دیگر خبری از مصرف روزانه قرص نباشد، افراد زیادی روش دوم را ترجیح خواهند داد.

چه خبر از عوارض جانبی؟
داروی جدید تا به حال روی بیش از ۶۰۰۰ نفر آزمایش شده و تاکنون هیچ عارضه دارویی مهمی گزارش نشده است. محققان می گویند که برخی عوارض جانبی خفیف نشان داده شد شامل سردرد، درد در اندام ها و احساس گیجی بوده است.

می دانیم که استاتین ها همچنان خط مقدم درمان برای مقابله با کلسترول بالا خواهند بود. اما داروی جدید ابزار هیجان انگیز تازه ای به پزشکی قلب و عروق اضافه نموده است. داروی جدید آنقدر قوی است که با کمک آن می توانید میزان کلسترول تا نزدیک به صفر برسانید و همین موضوع سبب مطرح شدن پرسش های جدیدی هم شده است.

در واقع انسان تا به حال قادر نبوده میزان کلسترول را تا این حد پایین بیاورد و هنوز نمی دانیم که عوارض پایین آوردن بیش از حد کلسترول چه خواهد بود. هر چند می دانیم که وجود کلسترول برای برخی عملکردهای حیاتی ضروری است. بنابراین باید در تنظیم داروهای جدید با دقت عمل نمود.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner