۱۵ علامت سرطان در خانم‌ها که نباید نادیده گرفته شوند

بدن زن‌ها همیشه در حال تغییر است، با این حال گاهی تغییراتی که به نظر عادی می‌رسند می‌تواند نشانه سرطان باشد. نکته کلیدی، توجه به بدن است تا بتوانیم متوجه تغییرات پیش آمده بشویم و باید بدانیم که هر کدام از آنها به چه معناست.

با اکثر این علائم و نشانه‌ها آشنا هستید، اما یک مرور سریع، مفید خواهد بود. نکات مهمی که در خانم‌ها باید مورد توجه قرار بگیرند عبارت‌انداز:

۱-  تغییرات پستان
بیشتر توده‌های موجود در بافت پستان سرطانی نیستند، ولی لازم است که توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرند. توجه به تغییرات اهمیت دارد:

  • مواج شدن و چروکیدگی پوست
  • فرورفتگی نوک پستان
  • ترشح نوک پستان
  • قرمزی و پوسته پوسته شدن نوک یا پوست پستان

برای یافتن علت این علائم، انجام معاینه فیزیکی و تهیه شرح‌حال ضروری است. همچنین ممکن است آزمایش‌هایی مانند ماموگرافی یا بیوپسی انجام شود.

۲- نفخ
خانم‌ها به طور طبیعی مستعد نفخ هستند. بنابراین صبرکردن برای رفع علائم به مدت یک تا دو هفته اشکالی ندارد. چنانچه علائم با گذشت زمان بهتر نشود و اگر همراه با کاهش وزن و خونریزی باشند نیاز به بررسی بیشتر است. وجود نفخ مداوم می‌تواند نشانه سرطان‌هایی مانند پستان، کولون، پانکراس و یا رحم باشد. بسته به وجود سایر علائم، نیاز به انجام آزمایشات دیگری مانند معاینه لگنی همراه با آزمایش خون، ماموگرام، کلونوسکوپی، سی تی اسکن، و سونوگرافی خواهد بود.

۳- خونریزی میان دوره‌ای
خونریزی‌هایی که بخشی از سیکل معمول ماهانه نیستند، می‌توانند علل زیادی داشته باشند. در این میان لازم است تا سرطان اندومتر را رد کنیم.

خونریزی پس از یائسگی هرگز طبیعی نیست و باید بررسی شود.

۴- تغییرات پوستی
تغییر در اندازه، شکل و رنگ یک خال یا سایر لکه‌ها و همچنین رشد لکه‌های جدید، نشانه‌های معمول سرطان پوست هستند.

۵- خون در مدفوع
این یکی کاملا واضح است، اما شاید یک یادآوری کوتاه مفید باشد: مدفوع خونی، اغلب به خاطر هموروئید است اما می‌تواند علامت سرطان کولون نیز باشد. ادرار خونی می‌تواند اولین نشانه سرطان مثانه یا کلیه باشد.

۶- تغییرات لنف نودها
بیشتر تغییرات لنف نودها ناشی از عفونت‌های رایج است. اما برخی از سرطان‌ها مانند لوکمی و لنفوم نیز می‌توانند باعث تورم و/یا دردناکی آنها شوند. لازم است در این مورد از بیمار پرسیده شود و چنانچه متوجه وجود توده‌ای متورم در هر کجای بدن شدید که بیش از یک ماه طول کشیده است. نیاز به بررسی وجود دارد.

۷- مشکل در بلع
بروز این مشکل به صورت گاه بیگاه جای نگرانی ندارد ولی اگر اغلب رخ می‌دهد و به ویژه در صورت همراهی با استفراغ یا کاهش وزن نیاز به بررسی دارد. ممکن است نیاز به انجام اندوسکوپی، سی‌تی اسکن گردن، قفسه سینه و شکم یا گرافی همراه با بلع باریوم باشد.

۸- کاهش وزن بی‌دلیل
بیشتر زنان آرزو دارند تا اضافه وزن‌شان به شکل معجزه آسایی ازبین برود، اما کاهش وزن ۵ کیلو یا بیشتر، بدون تغییر رژیم غذایی و تمرینات ورزشی، می‌تواند پیام اخطاری برای یک مشکل باشد. بیشتر کاهش وزن‌های ناخواسته سرطان نیستند و اغلب ناشی از استرس و تیروئید هستند. اما کاهش وزن می‌تواند نشانه سرطان پانکراس و یا سایر سرطان‌ها مانند کولون و معده نیز باشد.

۹- سوزش سردل
غذای فراوان، الکل یا استرس (و یا هر سه) می‌توانند باعث سوزش سردل شوند. سوزش سردلی که با اصلاح رژیم غذایی قطع نمی‌شود یا بدتر می‌شود، می‌تواند به معنای سرطان معده، گلو یا تخمدان‌ها باشد. همچنین تداوم سوزش سردل می‌تواند به پوشش مری آسیب رسانده و منجر به ایجاد «مری بارت» شود که ریسک ایجاد سرطان گلو را افزایش می‌دهد.

۱۰- تغییرات دهانی
در صورتی که بیمار سیگار می‌کشد، وجود لکه‌های زرد، خاکستری، سفید یا قرمز روشن که داخل دهان یا روی لب‌ها هستند را زیرنظر بگیرید. ضمنا مراقب زخم‌های آفتی که بیشتر از ۲ هفته طول کشیده‌اند نیز باشید، چرا که ممکن است نشانه سرطان دهان باشد.

۱۱- تب
تب طول کشیده و غیرقابل توجیه، می‌تواند به معنای لوکمی و یا لنفوم باشد. باید جزئیات سوابق پزشکی بیمار تهیه گردد، و یک معاینه فیزیکی برای بررسی علل احتمالی انجام شود.

۱۲- خستگی
بسیاری از زنان به دلیل ناملایمات زندگی، دچار بی‌قراری و خستگی هستند. اما خستگی بیش از حدی که رفع نمی‌شود، طبیعی نیست و نیاز به بررسی شرح‌حال بیمار و کمک گرفتن از پاراکلینیک‌‌ها دارد.

۱۳- سرفه
بیشتر سرفه‌ها ظرف ۳ تا ۴ هفته خودشان مرتفع می‌شوند. اما اگر سرفه مزمن شد و به‌ویژه در صورت وجود سابقه مصرف سیگار یا تنگی نفس، نیاز به بررسی‌های بیشتر است. سرفه همراه با خون نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. سرفه شایع‌ترین علامت سرطان ریه است.

۱۴- درد
سرطان، علت عمده دردها نیست اما تداوم درد می‌تواند اخطاری برای سرطان استخوان، مغز یا دیگر سرطان‌ها باشد، به ویژه برای آن دسته از سرطان‌هایی که متاستاز داده‌اند. هر درد غیرقابل توضیح که بیش از یک ماه طول کشیده نیاز به بررسی دارد.

۱۵- شکم درد همراه با افسردگی
این مورد نادر است، ولی درد شکم همراه با افسردگی می‌تواند نشانه سرطان پانکراس باشد. این موضوع به‌ویژه در صورت وجود سابقه خانوادگی سرطان پانکراس باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *