اپلیکیشن‌های سلامت و چالش‌های پیش رو

در حال حاضر اپلیکیشن‌های سلامت زیادی برای تلفن‌های هوشمند در دسترس‌اند. یک گروه از این اپلیکیشن‌ها آنهایی هستند که برای ثبت و پایش عادت ماهیانه خانم‌ها و همچنین پیش‌بینی روزهای تخمک‌ گذاری به‌کار می‌روند. در میان آنها اپلیکیشنی با نام Natural Cycles وجود دارد که خودش را تافته جدا بافته می‌داند: چرا که تنها اپلیکیشنی است که حدود یک سال قبل به تایید اتحادیه اروپا رسیده و هم اکنون رسما یک ابزار پزشکی برای پیشگیری از بارداری به حساب می‌آید.

برای دریافت چنین تاییدیه‌ای، کارایی اپلیکیشن در مطالعات بالینی مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

روش کار اپلیکیشن ساده است: کافی است خانم‌ها هر روز صبح دمای بدن‌شان را اندازه بگیرند و در اپلیکیشن وارد کنند تا برنامه به آنها اطلاع دهد که در روزهای باروری هستند یا نه.

سازندگان این برنامه ادعا می‌کنند الگوریتم‌ به کار رفته در این اپلیکیشن بسیار دقیق بوده و بر اساس اطلاعات دمای بدن و روزهای قاعدگی به محاسبه دقیق روزهای سبز (روزهایی که امکان باروری در آنها وجود ندارد) و قرمز (روزهایی که نیاز به استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری وجود دارد) می‌پردازد.

آنها همراه با اپلیکیشن‌ یک دماسنج نیز به فروش می‌رسانند و به خاطر سرویس‌شان از کاربران ماهیانه حدود ۸ دلار دریافت می‌کند.

حال پس از گذشت یک سال از دریافت تاییدیه اتحادیه اروپا، این اپلیکیشن مجددا خبرساز شده است. چرا که ۳۷ کاربر به خاطر بارداری ناخواسته از شرکت سازنده شکایت کرده‌اند.

البته در توضیحات اپلیکیشن درج شده که Pearl Index استفاده از این نرم‌افزار معادل ۷ است. به این معنی که اثرگذاری آن ۹۳ درصد است.

شرکت سازنده در دفاع از خودش می‌گوید که ما حدود ۷۰۰ هزار کاربر در سراسر جهان داریم و هیچ روش پیشگیری از بارداری با اطمینان ۱۰۰ درصد وجود ندارد. این تعداد بارداری ناخواسته، نباید ناشی از اشکال در الگوریتم اپلیکیشن تلقی شود.

با وجود همه توضیحات داده شده توسط این شرکت، بخش رگولاتوری ابزارهای پزشکی کشور سوئد پرونده‌ای برای این اپلیکیشن باز کرده و مشغول بررسی ادعاهای مطرح شده است.

هنوز مشخص نیست که تاییدیه این اپلیکیشن چه سرنوشتی پیدا می‌کند. اما فارغ از تمام بحث‌های مطرح شده، بد نیست ما به ابعاد دیگری از این داستان نیز توجه کنیم.

اپلیکیشن‌های حوزه سلامت به سرعت در حال گسترش هستند: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال (۲۰۱۸ میلادی)، ۳.۴ میلیارد نفر از کاربران تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ حداقل یک اپلیکیشن مربوط به سلامت روی دستگاه‌هایشان نصب کرده باشند.

برخی از این اپلیکیشن‌ها وارد چرخه دریافت تاییدیه از مراجع معتبری مانند اتحادیه اروپا یا سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می‌شوند. جالب است بدانید که چرخه تایید یک اپلیکیشن در FDA (با توجه به هزینه تحقیقات مورد نیاز روی آن) بین ۳۱ تا ۳۵۰ میلیون دلار هزینه دارد (این عدد را با هزینه ساخت و تایید یک داروی جدید مقایسه کنید که حدود یک میلیارد دلار است).

بنابراین هزینه تایید یک اپلیکیشن بسیار پایین‌تر است و با این حساب طی سال‌های پیش رو با طیفی از اپلیکیشن‌ها مواجه‌ خواهیم بود که رسما به عنوان نوعی درمان یا ابزار پزشکی شناخته می‌شوند.

اما نظر شما در این مورد چیست؟ فکر می‌کنید این اپلیکیشن‌ها چه کمکی به فرایند طبابت و تشخیص بیماری‌ها می‌کنند و چه چالش‌های جدیدی به وجود می‌آورند؟

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *