امکان تشخیص زودهنگام آلزایمر با یک تست ساده حافظه؟

محققان دانشگاه UCL لندن می‌گویند با استفاده از یک تست ساده حافظه، می‌توان بروز آلزایمر را در افراد حامل ژن آلزایمر خانوادگی (اتوزومال غالب) پیش از ظهور نخستین علائم شناسایی کرد.

نتیجه تحقیق جدید، در شماره فوریه ۲۰۱۸ ژورنال نورولوژی لنست منتشر شده. در این تست آنها به بررسی عملکرد حافظه بلند مدت پرداخته‌اند.

۳۵ نمونه برای آزمایش انتخاب شدند که ۲۱ نفر آنها حاوی ژن جهش‌یافته‌ آلزایمر خانوادگی بودند.

در این تست، از افراد خواسته می‌شد که چند چیز را به خاطر بسپارند: فهرستی از چند شی، جزئیات یک دیاگرام و نکات مهم یک داستان.

در تست‌های فعلی پس از ۳۰ دقیقه از افراد خواسته می‌شود که موارد حفظ شده را شرح دهند. اما در تست جدید بعد از گذشت ۷ روز از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا موارد حفظ شده را به‌یاد بیاورند.

همه افراد در تست حافظه ۳۰ دقیقه‌ای به خوبی عمل کردند، اما افراد حاوی ژن‌ جهش‌یافته، در تست ۷ روزه اُفت عملکرد قابل توجهی نسبت به دیگر افراد داشتند.

این تحقیق نشان می‌دهد که اُفت عملکرد حافظه بلند مدت، یکی از «پیش‌علامت‌های» بیماری آلزایمر است و به نظر می‌رسد قبل از بروز دیگر علائم قابل شناسایی است.
به همین خاطر نویسندگان توصیه کرده‌اند که در صورت صلاحدید، بررسی عملکرد حافظه بلند مدت برای شناسایی زودهنگام این بیماری می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner
۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *