کاهش میزان نیاز به خواب با کمک هدبند SmartSleep فیلیپس

مدتی است که محققان خواب فهمیده‌اند با یک روش نسبتا ساده می‌توان کیفیت خواب را به طور قابل توجهی افزایش داد.

در استیج ۳ خواب (مرحله slow-wave sleep که به آن خواب عمیق نیز می‌گویند)، مغز به تعدیل و تنظیم سیناپس‌های تشکیل شده در طول روز می‌پردازد. افرادی که خواب آنها در این مرحله کیفیت خوبی دارد، هنگام بیدار شدن انرژی بیشتری داشته و توانایی کار و تمرکز آنها بیشتر است.

در واقع استیج ۳ خواب، مرحله پاکسازی و بازسازی توانایی‌های مغز به شمار می‌آید.

محققان چند سالی است که متوجه شده‌اند، پخش کردن برخی‌ صداهای خاص در این مرحله، باعث افزایش توانایی مغز در پاکسازی می‌شود. این موضوع با افزایش امواج دلتای تولید شده توسط مغز در این مرحله خواب قابل اثبات است.

صداهای پخش شده چیزی شبیه به صدای امواج دریا یا صدای برفک تلویزیون هستند و طول موج آنها مشابه طول موج امواج مغزی در این مرحله از خواب عمیق است. شما در طول خواب متوجه این صداها نمی‌شوید و هنگام بیداری آنها را به یاد نمی‌آورید.

در صورت تمایل می‌توانید یک ویدیوی کوتاه ۶ دقیقه‌ای از صحبت‌های یک محقق خواب در این مورد که در کنفرانس TED سال گذشته انجام شده مشاهد کنید:

 

حالا شرکت فیلیپس پس از ۴ سال تحقیق و توسعه، نتیجه این تحقیقات را تبدیل به یک محصول کرده است. یک هدبند که هنگام خواب پوشیده می‌شود و SmartSleep نام دارد. این هدبند امواج مغزی را در طول خواب تحت نظر می‌گیرد و هنگام رسیدن به استیج ۳، شروع به پخش صداهای تقویت کننده کیفیت خواب می‌کند.

جالب اینجاست که این هدبند بر اساس بازخورد دریافتی از میزان امواج دلتای تولید شده از مغز، به تنظیم صداهای پخش ‌شده می‌پردازد و آنها را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که بیشترین بازدهی را داشته باشند.

به گفته شرکت فیلیپس، این هدبند نیاز به خواب را در طول شبانه روز حداقل ۳۰ دقیقه کاهش می‌دهد. چرا که کیفیت خواب بالا می‌رود.

این محصول برای افراد پرمشغله‌ای است که به اندازه کافی نمی‌خوابند. البته فیلیپس تاکید می‌کند که این هدبند برای کسانی که در «به‌خواب رفتن» دچار مشکل هستند، طراحی نشده و این مرحله خواب را بهبود نمی‌دهد و یا اینکه باعث افزایش ساعات خواب نمی‌شود.

قرار است این هدبند تا چند ماه دیگر به صورت آزمایشی و محدود در کشور آمریکا به فروش برسد و در صورت موفقیت، به بازار جهانی نیز ارائه خواهد شد.

ویدیو کوتاه معرفی هدبند فیلیپس را می‌توانید در اینجا ملاحظه کنید:

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner
۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *