احتمال تاثیر منفی مصرف نمک اضافی روی عملکرد مغز و حافظه

سال‌هاست که نمک به عنوان عامل افزایش فشارخون شناخته می‌شود. اما نتیجه یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که نمک برای حافظه نیز مضر است.

این تحقیق روی موش‌ها انجام شده، اما چند بررسی دیگر نیز در گذشته وجود ارتباط میان مشکلات حافظه با مصرف نمک را در انسان نشان داده‌اند.

محققان، میزان نمک دریافتی موش‌ها را در رژیم غذایی‌شان طی یک بازه زمانی ۸ تا ۱۲ هفته‌ای بالا بردند. نمک دریافتی موش‌ها ۸ الی ۱۶ برابر شده بود و آنها به‌تدریج نشانه‌هایی از مشکلات حافظه و تفکر نشان دادند.

موش‌ها در تمایز میان اجسام مشابه، مشکل پیدا کردند، عبور از مارپیچ‌ها (maze) برایشان مشکل شده بود و توانایی ساخت لانه را از دست دادند.

البته میزان نمک داده شده به موش‌ها بسیار زیاد بوده است. اما میزان نمک استفاده شده در رژیم غذایی ما انسان‌ها نیز به طور قابل توجهی بالا رفته و نمی‌توان به راحتی مشخص کرد که هر شخص چقدر نمک مصرف می‌کند. چرا که میزان زیادی از نمک مصرف شده، در فست‌فود‌ها و غذاهای فرآوری شده پنهان است.

بدن انسان به حدود ۵۰۰ میلی‌گرم نمک در روز نیاز دارد. اما چند تحقیق در آمریکا نشان داده افراد زیادی روزانه ۶ برابر این مقدار، نمک مصرف می‌کنند.

چگونگی تاثیر نمک بر مغز؟
محققان متوجه شدند که یک مسیر غیرمستقیم باعث تاثیر منفی نمک می‌شود: در موش‌ها، نمک اضافی باعث ایجاد واکنشی در روده کوچک شده که سبب افزایش قابل توجه تولید سلول‌های T helper 17 می‌شود. سلول‌هایی که از خودشان Interleukin 17 ترشح می‌کنند.

افزایش اینترلوکین ۱۷ سبب می‌شود که بدن قادر به تولید «نیتریک اکسید» کافی نباشد. کاهش نیتریک اکسید، سبب می‌شود که عروق خونی امکان ریلکس شدن به اندازه کافی نداشته و این موضوع باعث کاهش جریان خون ورودی به مغز خواهد شد.

در واقع مغز ما برای عملکرد صحیح، به نیتریت اکسید نیاز دارد.

از همه بیماران در مورد میزان مصرف نمک سئوال کنیم
دکتر آگاروال، نورولوژیست عضو آکادمی نورولوژیست‌های آمریکا می‌گوید که نتیجه این تحقیق، روی گفتمان ما به عنوان پزشک با بیمارمان تاثیرگذار خواهد بود.

تا به حال ما وقتی صحبت از نمک به میان می‌آمد، تمرکز ما روی بیماری‌هایی مانند هایپرتنشن، بیماری‌های قلبی-عروقی و استروک بود. اگر بیمار مبتلا به هایپرتنشن نبود، نیازی نمی‌دیدیم که در مورد مصرف نمک سئوال کنیم. اما این مطالعه به خوبی نشان می‌دهد که باید از همه بیماران در مورد میزان مصرف نمک‌شان پرس‌وجو کنیم.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *