عینک سه بعدی برای آخوندک جهت تست دید سه بعدی

دید دو چشمی سبب می شود که ما بتوانیم فاصله و عمق اشیا را تشخیص دهیم. اما آیا میدانستید که چنین توانایی در برخی حیوانات وجود ندارد؟ تا به حال وجود دید سه بعدی در برخی مهره داران مانند میمون ها، گربه و جغد به اثبات رسیده بود. اما گروهی از محققان تصمیم گرفتند وجود این توانایی را در بی‌مهره‌گان نیز مورد بررسی قرار دهند.

آنها برای این کار سراغ آخوندک ها رفتند و برای اثبات ایده شان از روش جالبی استفاده کردند. برای آخوندک‌ها عینک های سه بعدی ساخته شد تا توانایی دید سه بعدی در آنها مورد بررسی قرار گیرد. درست مانند عینک های سه بعدی که در سینماهای سه بعدی به چشم میزنیم. در ادامه برای آخوندک مورد نظر یک سینمای مخصوص ساختند که در آن تصاویر سه بعدی از حشراتی نمایش داده می شد که معمولا طعمه آخوندک به حساب می آیند.

تصاویر حشراتی را نشان می داد که به سمت آخوندک حرکت می کردند. واکنش آخوندک ها به تصاویر سه بعدی هنگام نزدیک شدن طمعه به خوبی نشان داد که آنها هم توانایی دید سه بعدی را دارند.

احتمالا برایتان این سوال پیش آمده که عینک به این کوچکی را چطور روی چشمان آخوندک قرار داده اند!؟ برای این کار حشره را برای دقایقی در یخچال قرار دادند تا بی حرکت شود. سپس عینک را با چسب مخصوص روی چشمانش چسبانده اند.

دکتر علی کارآموز - MD
بازبینی شده: ۱۸ دی ۹۴

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
جهت جلوگیری از ارسال های خودکار

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner