مقابله با ام اس با مصرف مقادیر بالای ویتامین دی؟

مدت هاست که می دانیم میان کمبود ویتامین D و بیماری ام‌اس ارتباط وجود دارد. اما حالا نتایج یک تحقیق تازه نشان می دهد که این ویتامین به بهبود وضعیت مبتلایان نیز کمک کرده و احتمالا جلوی پیشرفت بیماری را می گیرد.

بررسی جدید توسط محققان دانشگاه جان هاپکینز و در بالتیمور انجام شده و نشان داده که بالا بردن میزان ویتامین D موجود در خون، سبب می شود که سیستم ایمنی بدن به سلول های عصبی حمله نکند.

تحقیق تازه می گوید که این ویتامین نقش مهمی روی پیشگیری از بروز حملات این بیماری ایفا می کند.

در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن به غشای محافظ روی سلول های عصبی حمله و آنها را تخریب می کند.

دکتر کالابرسی از دانشگاه جان هاپکینز می گوید: ما از نتایج این تحقیق هیجان زده ایم، چرا که ویتامین D به طور بالقوه یک منبع بی خطر و ارزان محسوب می شود.

البته برای تایید نهایی این تحقیق به بررسی های بیشتری نیاز است و باید آن را روی گروه های بزرگ تری آزمایش نمود. اما نتایج تحقیقات اولیه بسیار امیدوار کننده بوده است.

در بررسی انجام شده ۴۰ بیمار مبتلا به نوع «عود کننده فروکش یابنده» ام اس، روزانه و به مدت شش ماه مکمل ویتامین دی دریافت کردند.

آنها به دو گروه تقسیم شده بودند. گروه اول روزانه ۱۰۴۰۰ واحد ویتامین دی مصرف می کردند که بسیار زیاد محسوب می شود و تقریبا ۱۷ برابر میزان توصیه شده برای مصرف روزانه است که ۶۰۰ واحد می باشد.

گروه دوم روزانه ۸۰۰ واحد ویتامین دی مصرف می کردند.

در پایان دوره تحقیق، نشان داده شد که فعالیت سیستم ایمنی افراد گروه نخست تغییر کرده است. میزان سلول های ایمنی که پروتئینی التهابی تحت عنوان interleukin-17 ترشح می کردند کاهش یافته بود.

البته دکتر کالابرسی تاکید می کند که این تحقیق فعلا سبب تغییر در توصیه های بالینی نمی شود و همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است.

در حال حاضر تحقیقات مختلفی برای بررسی تاثیر مصرف روزانه ویتامین دی با مقادیر مختلف از ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ واحد در حال انجام است که برای تصمیم گیری نهایی به نتایج آنها نیز نیاز داریم.

دکتر کلابرسی می گوید ما می دانیم که احتمالا برخی از مبتلایان به ام اس منتظر آماده شدن جمع بندی های علمی بیشتر نمی شوند و سراغ مصرف مقادیر بالای این ویتامین خواهند رفت.

او به این دسته از افراد توصیه کرده که ویتامین دی را فقط تحت نظارت پزشک مصرف کنند. سرپرست تیم تحقیقاتی تاکید می کند که بررسی ما بی خطر بودن مصرف مقادیر بالای این ویتامین را تنها در یک دوره شش ماهه نشان داده. اما مصرف طولانی مدت آن می تواند عوارض جانبی مختلفی مانند سنگ کلیه، کاهش اشتها، ضعف و یبوست به همراه داشته باشد.

بنابراین بهتر است که بیماران از خود درمانی پرهیز کرده و برای مصرف هر نوع مکمل ابتدا با پزشک شان مشورت کنند.


healthday


telegraph

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner