آیا امکان «طراحی فرزند» در آینده نزدیک به واقعیت می پیوندد؟

سه سال پیش بود که محققان روش تازه ای برای تغییر ژن ها ابداع کردند. روشی که شبیه کپی کردن و چسباندن اطلاعات (Copy and Paste) در کامپیوترها است.

احتمالا اولین پرسشی که به ذهن تان میرسد این است که آیا با این روش می توان ژن های انسان را دستکاری نمود؟

پاسخ مثبت است. ابتدای امسال بود که محققان چینی اعلام کردند از این روش برای دستکاری ژن های رویان انسان استفاده کرده اند. بعد از آن سمیناری بین المللی با حضور پیشگامان دانش پزشکی و ژنتیک برگزار شد و بحث های زیادی در مورد اخلاقی بودن چنین کاری و پتانسیل های استفاده از این فناوری صورت گرفت.

همایش به این جمع بندی رسید که تولید انسان با ژن های دستکاری شده عملی غیرمسوولانه است. اما توافق شد که تحقیقات در این حوزه ادامه پیدا کند.

احتمالا می توانید ده سال دیگر را تصور کنید که دستکاری ژنتیکی انسان به عملی رایج تبدیل شده است. اما شما چه خطوط قرمزی برای این کار متصور هستید؟

پسر بچه ای را در نظر بگیرید که به بیماری «دیستروفی عضلانی دوشن» مبتلا است. به خاطر وجود نقصی در یکی از ژن ها، افراد مبتلا به این بیماری پس از چند سال زمین‌گیر می شوند و تقریبا همه آنها در کمتر از ۳۰ سالگی جان خودشان را از دست می دهند.

احتمالا اکثر افراد سر این موضوع توافق دارند که باید ژن مشکل دار را در این افراد اصلاح نمود و به آنها اجازه داد تا سالم زندگی کنند و عمر طبیعی داشته باشند.

این فقط یک مثال بود و بیماری های زیاد دیگری نیز وجود دارند که با تکنیک اصلاح ژن ها قابل درمان خواهند بود.

حال کمی جلوتر برویم: ژن هایی در بدن انسان شناخته شده اند که احتمال بروز سرطان را در آینده زیاد می کنند. برای مثال کسانی که ژنی تحت عنوان BRCA دارند، با احتمال زیاد در آینده به سرطان پستان مبتلا می شوند. آیا باید این ژن ها را هم در افراد حذف نمود؟

نظرتان در مورد دستکاری ژن های چاقی چیست؟ در حال حاضر می دانیم که چند ژن سبب استعداد بیشتر افراد به چاقی می شود. این ژن ها را حذف کنید تا دیگر مشکل چاقی نداشته باشید.

کمی جلوتر به جایی می رسیم که احتمالا بسیار بحث برانگیز خواهد بود: آیا باید اجازه اعمال تغییرات ظاهری نیز داده شود؟ این فناوری به طور بالقوه این امکان را در اختیار پدر و مادرها قرار می دهد که جنسیت، رنگ مو، رنگ چشم و بسیاری از خصوصیات دیگر فرزندشان را هم انتخاب کنند!

هنوز نمی توان در مورد هیچ کدام از اینها با قطعیت نظر داد و افراد مختلف نظرات متفاوتی دارند. اما انگار فاصله چندانی با درمان بسیاری از بیماری های ژنتیکی با کمک فناوری های جدید نداریم. در عین حال اعمال بسیاری از تغییرات دیگر به بحث های علمی و اخلاقی فراوانی نیاز دارد.

نظر شما در این مورد چیست؟

دکتر علی کارآموز - MD
بازبینی شده: ۹ دی ۹۴

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
جهت جلوگیری از ارسال های خودکار

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner