جد مشترک افراد چشم آبی!

چشم شما چه رنگی است؟ قهوه ای، سبز یا آبی؟ آیا می دانستید که همه افراد چشم آبی دارای یک جد مشترک هستند که حدود ۶ تا ۱۰ هزار سال پیش زندگی می کرده است؟

رنگ چشم اکثر انسان ها شامل طیف مختلفی از رنگ قهوه و سبز است. این تفاوت به خاطر میزان متفاوت ماده ای به نام ملانین در عنبیه چشم است. رنگ سبز و قهوه ای در چشم انسان ها دارای زیرگروه های زیادی است که همه آنها به خاطر مقادیر مختلف ملانین در چشم انسان ها است.

اما موضوع در مورد چشم آبی ها متفاوت است و تفاوت میزان ملانین در افراد چشم آبی زیاد نیست.

تمام افراد چشم آبی دارای یک جهش در نقطه مشترکی در دی‌ان‌ای شان هستند و همین موضوع نشان می دهد که دارای نیای واحدی می باشند. در حالی که این موضوع در مورد افراد با رنگ چشم قهوه ای و سبز صدق نمی کند.

محققان در تحقیقی که چند سال قبل انجام شد، با دنبال کردن رد جهش های ژنتیکی متوجه شدند که چشم آبی ها ۶ تا ۱۰ هزار سال پیش به وجود آمده اند و همه آنها از یک جد مشترک ریشه می گیرند.

در این بررسی ژن افراد مختلف در کشورهای متفاوت را مورد بررسی قرار گرفت. کشورهایی مانند دانمارک، ترکیه و اردن. این تحقیق در واقعه ادامه ای بر تحقیقات ژنتیکی گذشته است که از سال ۱۹۹۶ آغاز شد و دانشمندان موفق به پیدا کردن ژن هایی شدند که سبب ایجاد رنگ چشم می شود.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner