چرا هنگام تمرکز روی یک فعالیت بصری صداهای اطراف‌مان را نمی شنویم؟

تا به حال برایتان پیش آمده که مشغول تلویزیون دیدن باشید و همزمان فردی با شما صحبت کند اما صدایش را نشنوید؟ احتمالا در چنین شرایطی به حواس پرتی متهم می شوید، اما حالا می توانید یک توضیح علمی برای این موضوع ارایه کنید.

یک گروه از محققان دانشگاه «یو‌سی‌ال» به دنبال یافتن دلیل این پدیده بودند و بررسی آنها نشان داد که دو حس بینایی و شنوایی از منابع عصبی مشترکی استفاده می کنند. این محدودیت سبب می شود که هنگام تمرکز روی یک فعالیت که بینایی ما را درگیر خود کرده، متوجه برخی صداها نشویم.

آنها مغز ۱۳ داوطلب را اسکن کردند و نشان دادند که درگیری مغز با فعالیت های بصری سبب کاهش امکان تحلیل صوت می شود.

این بررسی نشان داد این محدودیت در برخی افراد سبب می شود که به طور کلی بعضی صداها نشنوند. حتی اگر این صداها بلند و واضح باشند.

جالب تر اینکه میزان توانایی مغز در تشخیص اصوات با سختی کار بصری در ارتباط است. درگیری شرکت کنندگان در یک عملیات سنگین از نظر بصری میزان شنوایی آنها را تا حد زیادی کاهش می داد. اما هنگامی که کارهای ساده تر به آنها سپرده می شد، صداهای تولید شده در آزمایش را می شنیدند.

دانشمندان نام این پدیده را «کری ناخواسته» گذاشته اند. موضوعی که بسیاری از ما در طول زندگی روزمره تجربه اش می کنیم.

شما با فردی صحبت می کنید که مشغول کتاب خواندن است، یا با تلفنش بازی می کند و یا اینکه تلویزیون نگاه می کند. اما پاسخ تان را نمی دهد.

محققان می گویند در چنین شرایطی نباید از دست فرد مقابلتان ناراحت شوید! چرا که این تحقیق نشان داده در بسیاری موارد موضوع نادیده گرفتن صحبت شما نیست و مغز به طور کلی آن صدا را نشنیده است.

اما این محدودیت مغز می توانند خطرساز نیز باشد. برای مثال جراحی که در اتاق عمل در حال تمرکز روی جراحی اش است اما متوجه صدای هشدار برخی دستگاه ها نمی شود. یا شخصی که هنگام رانندگی به تلفن اش نگاه می کند. محققان می گویند بوق اتومبیل ها به اندازه کافی بلند هست که سبب جلب توجه بشود، اما موارد کم صداتر مانند صدای موتور اتومبیل یا بوق دوچرخه شنیده نخواهند شد و می تواند سبب بروز حادثه بشود.


sciencedaily

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner