سرنگ اسفنجی نجات‌بخش انسان ها از خونریزی شدید

زخم های ناشی از گلوله معمولا با خونریزی زیادی همراهند. در چنین شرایطی خونریزی می تواند سبب مرگ فرد زخمی شود.

حالا استفاده از سرنگ جدیدی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده که در مواقع اضطراری می تواند جان افراد زخمی را نجات دهد.

این محصول با سرنگ های عادی تفاوت زیادی دارد و داخل آن با مواد اسفنج مانند مخصوصی پر شده که می تواند خونریزی محل زخم را در کمتر از ۲۰ ثانیه متوقف کند.

البته این سرنگ محصول جدیدی نیست و پیش از آن برای استفاده در نیروهای نظامی مورد تایید قرار گرفته بود. اما حالا استفاده از آن در گروه های امداد برای نجات جان افراد عادی نیز تایید شده است.

در برخی شرایط هنگام خونریزی استفاده از تورنیکه (رگ بند – تسمه یا نواری که بر روی عضو می‌بندند تا مانع عبور جریان خون شود) امکان پذیر نیست و می توان از فناوری جدید استفاده کرد. این سرنگ از اسفنج های کوچکی تشکیل شده که پس از تماس با خون منبسط می شوند و خون را به خود جذب کرده و جلوی خونریزی بیشتر را به صورت موقت می گیرند تا هنگامی که فرد زخمی به بیمارستان برسد.

آمار نشان می دهد هنگام بروز سوانح، بین ۳۰ تا ۴۰ درصد مرگ ها به خاطر شوک ناشی از خونریزی زیاد است. تقریبا نیمی از این افراد پیش از رسیدن به بیمارستان جان خودشان را به خاطر شدت خونریزی از دست می دهند.

حالا ورود این سرنگ نجات بخش به بازار، می تواند سبب نجات جان افراد زیادی بشود. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این محصول را در مواقعی که امکان استفاده از تورنیکه وجود ندارد و نمی توان خونریزی را با کمپرس کردن (اعمال فشار) بند آورد، توصیه کرده است. ضمن اینکه استفاده از آن در برخی نقاط بدن توصیه نشده است.

این سرنگ که XSTAT 30 نام دارد تا چهار ساعت برای جلوگیری از خونریزی موثر است و فرصت کافی را برای رساندن فرد زخمی به اتاق عمل فراهم می کند.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner