۱۰ نکته مهم برای مراقبت از پوست در زمستان

برای بسیاری از مردم روزهای سرد زمستان به معنای سرخی گونه ها و خشکی شدید پوست در دست و صورت و پاها است. گاه در بعضی افراد مشکل بدتر از یک خشکی ساده است و حتی ممکن است دچار پوسته پوسته شدن و التهاب و اگزمای پوست شوند.

خشکی پوست حتی با وجود گرم بودن داخل خانه ها هم اتفاق می افتد. در ادامه ده نکته مراقبتی گفته می شود که با رعایت آنها می توانید فصل زمستان را با پوست سالم و بدون خشکی سپری کنید.

۱٫ با پزشک مشورت کنید:

مشاوره پوست چندین فایده دارد اول اینکه پزشک می تواند نوع پوست شما را تعیین کند، معایب روشهای مراقبتی که استفاده می کنید را بگوید و محصولات مناسب را به شما پیشنهاد کند.

۲٫ استفاده از مرطوب کننده قویتر:

ممکن است مرطوب کننده ای دارید که در فصل های بهار و تابستان مناسب بوده اما حالا با تغییر فصل بهتر است مراقبت روزانه پوستتان نیز تغییر کند.

به جای کرمهای با پایه آب از کرمهای با پایه روغن استفاده کنید. روغنهای موجود در این مرطوب کننده ها یک لایه محافظ روی پوست ایجاد می کنند که مدت طولانی تری پوست را مرطوب نگه می دارند. (نکته: بسیاری از کرمها که کرم شب روی آنها درج شده بر پایه روغن هستند.)

اما در انتخاب این مرطوب کننده ها دقت کنید که همه پایه روغنی‌ها برای صورت مناسب نیستند. در عوض دنبال کرمهای حاوی روغنهای غیر اشباعی مانند روغن آواکادو، روغنهای معدنی، روغن گل پامچال و روغن بادام باشید که برای صورت هم مناسبند.

در مورد روغن درخت قلم (شی باتر shea butter) اختلاف نظر وجود دارد چونکه می تواند منافذ پوست را مسدود کنند (این امر باعث بروز آکنه می شود.) همچنین استفاده مستقیم از روغنهای گیاهی اصلا فکر خوبی نیست چون فقط روی پوست می نشینند و خیلی چربند.

لوسیونهای حاوی هموکتانت (موادی که آب را جذب می کنند) می توانند رطوبت را در پوست نگه دارند. گلیسرین، سوربیتول، آلفا هیدروکسی اسید AHA از هموکتانها می باشند.

۳٫ استفاده از ضد آفتاب:

ضد آفتابها فقط برای تابستان نیستند، آفتاب زمستانی همراه با انعکاس نور برف هم می تواند پوست را تخریب کند. نیم ساعت قبل از بیرون رفتن برای صورت و دستها از ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید. و به دفعات (تقریبا هر دو ساعت) آن را تجدید کنید.

۴٫ به پوست دستتان کمک کنید:

پوست دست از بسیاری نقاط بدن نازکتر است و غدد چربی کمتری دارد یعنی مرطوب نگه داشتن پوست دست کار سختی است به خصوص اگر در هوای سرد و خشک باشید و این خشکی می تواند باعث ترک ترک شدن یا خارش شود.

وقتی که بیرون می روید از دستکش استفاده کنید. اگر مجبورید دستکش پشمی بپوشید اول یک دستکش نخی نازک بپوشید و سپس روی آن دستکش پشمی بپوشید با این کار از حساسیت یا التهاب ناشی از پشم جلوگیری می کنید. (البته در حال حاضر دستکشهایی با آستر مناسب در بازار موجود است)

۵٫جوراب و دستکش نماک و خیس نپوشید:

جوراب و دستکش نمناک می تواند پوست را تحریک کند و زخم و ترک و خارش و حتی اگزما ایجاد کند.

۶٫ استفاده از دستگاه بخور ( رطوبت ساز):

سیستم های گرمایشی منازل و ساختمانها موجب خشکی هوا در خانه ها می شوند. دستگاههای بخور باعث مرطوب شدن هوا و مانع خشک شدن پوست می شوند. تعدادی دستگاه بخور کوچک در منزلتان قرار دهید تا رطوبت یکنواختی در هوای منزل ایجاد کنید.

۷٫ آب بنوشید نه برای پوست‌تان بلکه برای سلامتی‌تان:

شما بارها و بارها شنیده اید که نوشیدن آب به جوان ماندن پوست تان کمک می کند. در واقع آب بطور کلی برای سلامتی مفید است و همیشه پوست میزان آبی که نوشیدید را نشان نمیدهد. بعضی افراد با آنکه روزی ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب می نوشند، ممکن است پوست بسیار خشکی داشته باشند.

۸٫ پای خود را چرب کنید:

لوسیونهای لطیف مخصوص پا، مناسب ماههای گرم تابستان هستند. ولی در زمستان پاهایتان به ماده ای قویتر نیاز دارند. مانند لوسیونهای حاوی وازلین و گلیسرین و یک لایه بردار که پوست مرده را بردارد تا مرطوب کننده ها بهتر و عمیقتر اثر کنند.

۹٫ پاک کننده های ملایم:

اگر پوست صورتتان خیلی خشک است از لایه برداری قوی، ماسکها و تونر های پایه الکل و همه موادی که باعث می شود چربی های ضروری از پوستتان پاک شود، دوری کنید. و بجای آنها از شیر پاک کن یا فوم های ملایم یا تونر و ماسک فاقد الکل که حاوی آبرسان هستند استفاده کنید.

۱۰٫ دوش آب داغ ممنوع:

دوش آب داغ در یک هوای سرد زمستانی واقعا خوشایند است. اما حرارت آن می تواند لایه محافظ چربی روی پوست را از بین ببرد. پس بهتر است از آب گرم و نه خیلی داغ استفاده شود و مدت زمان دوش گرفتن هم کاهش یابد. حمام ولرم با جو دوسر و یا جوش شیرین می تواند خشکی خارش دار پوست را التیام بخشد و استفاده مجدد از مرطوب کننده توصیه می شود.

اگر این تکنیکها برای خشکی پوستتان موثر نبود به پزشک مراجعه کنید. شاید به داروهای دیگری نیاز دارید و شاید این فقط یک خشکی ساده پوست نباشد و نیاز به درمان دیگری دارد.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner