چگونه خبرهای بد را بگوییم: تلفنی یا حضوری؟

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه میشیگان آمریکا نشان داده که اطلاع رسانی در مورد خبرهای بد از طریق تلفن بهتر از روش های حضوری است.

در این بررسی آنها نشان داده اند که اعلام نتیجه بدخیم بودن تومورها از طریق تلفن سبب می شود که بیماران فرصت بیشتری برای هضم مشکل شان داشته و از همدردی و مشاوره اطرافیان شان بهرهمند شوند. در حالی که اعلام حضوری اینگونه خبرها سبب شوکه شدن اشخاص شده و آنها معمولا شروع به بحث می کنند.

این تیم تحقیقاتی پیشنهاد کرده که نتایج نمونه برداری ها ابتدا با تلفن به اطلاع بیماران رسانده شود تا آنها به تنهایی یا با کمک خانواده شان با آن مواجه شوند. سپس در صورت نیاز در یک ملاقات حضوری به پرسش های بیمار پاسخ داده شود.

برای انجام این تحقیق مراکز مختلفی با امکانات تله‌مدیسین مورد بررسی قرار گرفته اند. برای مثال مرکزی در ایالت آریزونای آمریکا که نتایج نمونه برداری های پستان را یک روزه برای بیماران ارسال می کند و ۱۶۰۰ مرکز پاتولوژی مختلف در کشور کانادا.

انتشار نتایج این تحقیق واکنش های مختلفی را در میان جامعه پزشکی در پی داشته. برخی از پزشکان معتقدند که همچنان بهتر است چنین مطالبی را به صورت حضوری به اطلاع بیماران رساند و از نیاز بیماران به حمایت عاطفی از طرف گروه درمان صحبت می کنند. اما برخی دیگر روش توصیه شده را مفید می دانند و معتقدند که باید فرصت هضم خبرهای بد برای بیمار فراهم شود.

نظر شما در این مورد چیست؟


Medscape

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner