نوشابه های انرژی زا چه تاثیری روی بدن ما می گذارند؟

آیا شما جزو مصرف کنندگان نوشابه های انرژی زا هستید؟ آیا می دانستید که تردیدهایی در مورد مصرف این نوشیدنی ها وجود دارد و برخی پزشکان و محققان نسبت به مصرف آنها هشدار داده اند؟

در آخرین رخداد مرتبط با این موضوع، یک دختر ۱۴ ساله در مریلند آمریکا پس از مصرف دو قوطی نوشابه انرژی زا به طور ناگهانی درگذشت.

سازمان مدیریت غذا و داروی آمریکا مشغول تحقیق روی این مورد و دیگر موارد مشابه است تا ارتباط میان مرگ ناگهانی افراد و مصرف این نوشابه ها را کشف کند.

از طرف دیگر شرکت های سازنده نوشابه های انرژی زا بر بی‌خطر بودن استفاده از آنها تاکید می کنند و عوارض ایجاد شده را به خاطر وجود مشکلات زمینه ای می دانند.

حالا یکی از پزشکان محقق موسسه مایوکلینیک برای درک بهتر واکنش بدن انسان نسبت به نوشابه های انٰرژی زا، یک کار تحقیقاتی انجام داده است.

این بررسی نشان داد که نیم ساعت پس از مصرف نوشابه انرژی زا این تغییرات در بدن انسان ایجاد می شود:

– فشار خون سیستولیک (عدد بالایی) ۶.۲ درصد افزایش پیدا می کند.

– فشار خون دیاستولیک (عدد پایین) ۶.۸ درصد افزایش پیدا می کند.

– میانگین فشار خون ۶.۴ درصد افزایش می یابد.

– ضربان قلب تغییر نمی کند.

– میزان کافئین خون از وضعیت غیرقابل ارزیابی به ۳.۴ میکروگرم در میلی لیتر می رسد.

– میزان نوراپی‌نفرین خون (هورمون استرسی که در صورت بالا بودن سبب لرزش اندام ها می شود) از ۱۵۰ پیکوگرم در میلی لیتر به ۲۵۰ میرسد.

این تغییرات به خوبی نشان می دهد که احتمال بروز حوادث قلبی عروقی پس از مصرف نوشابه های انرژی زا افزایش می یابد و می تواند توضیحی برای علت مرگ برخی افراد پس از مصرف این گروه از نوشیدنی ها باشد.

از طرف دیگر انجمن نوشیدنی های آمریکا با انتشار بیانیه ای نسبت به این تحقیق واکنش نشان داده و همچنان بر بی خطر بودن این نوشابه های تاکید دارد. آنها می گویند میزان کافئین موجود در نوشابه های انرژی زا مشابه بسیاری از قهوه ها و دیگر نوشیدنی های رایج دیگر است.

به گفته این موسسه بی خطر بودن نوشابه های انرژی زا توسط تحقیقات علمی مختلفی اثبات شده و حتی موسسه امنیت غذایی اروپا نیز آنها را تایید نموده است.

البته هشدارهایی روی نوشابه های انرژی زا درج شده که به مصرف کنندگان اخطار می کند که این نوشیدنی ها برای کودکان، خانم های باردار و افراد حساس به کافئین مناسب نیستند.

با وجود این اطلاعات، شما فکر می کنید که نوشابه های انرژی زا بی خطرند؟


washingtonpost

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner